Chesterton. Dzieło i myśl

Wydawnictwo: Antyk
83-87809-86-1
Gabriel

Każdy wykształcony katolik wie, albo wiedzieć powinien, że Chesterton był jednym z największych pisarzy katolickich XX wieku. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że był również bardzo interesującym człowiekiem. Wiódł spokojne życie Anglika z klasy średniej, lecz w sferze intelektu było to życie niezwykle bujne, pełne rozmachu i barwnych przygód. Jako twórca był wszechstronny. Jako myśliciel był nonkonformistą, wyjątkowo przy tym oryginalnym i przenikliwym. Jego twórczość zaskakuje, pozwala ujrzeć świat z innej, nieoczekiwanej strony. "Niektóre zdania Chestertona brzmią jak objawienia" - napisał polski pisarz emigracyjny, Józef Wittlin. W swoim światopoglądzie łączył poezję z trzeźwym zdrowym rozsądkiem.
"Chesterton. Dzieło i myśl" to pierwsza w Polsce od 75 lat książka na temat tego pisarza. Zawiera wiele elementów biograficznych, lecz przede wszystkim stanowi przewodnik po rozległym i fascynującym świecie myśli G. K. Chestertona. Napisana w potoczysty sposób, ukazuje panoramę jego twórczości i poglądów. Autorka, Jaga Rydzewska, jest zdania, że Chesterton najlepiej mówi własnym głosem, więc obszernie przytacza pełne polotu i humoru cytaty z rozlicznych jego esejów, felietonów, wierszy i powieści, w tym także wypowiedzi na temat Polski i Polaków. Chesterton, wyjątkowo jak na Anglika, był przyjacielem naszego kraju - bo ilu Anglików pisywało wiersze o Polsce? - i również z tego powodu zasługuje na polską monografię.

W krajach anglojęzycznych jego twórczość przeżywa dziś renesans. Także i w Polsce Chesterton powoli staje się coraz bardziej popularny. Jest to jeden z nielicznych pisarzy, którzy umieją podnieść czytelnika na duchu. Chesterton pomaga myśleć i pomaga żyć. Stanowi duchowe wsparcie w dzisiejszym zdziczałym świecie. To autor na trudne czasy. Dlatego warto przeczytać tę książkę, aby poznać go bliżej.

źródło opisu: http://www.antyk.org.pl/ksiazki/k-39.htm

źródło okładki: http://www.antyk.org.pl/ksiazki/k-39.htm

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!