Naruto tom 55 - Początek wielkiej wojny

2012-08-02
Rafał Rzepka
Naruto manga wojna

Okładka książki Boruto #16 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #16 Mikio Ikemoto, Masa...
Okładka książki Boruto #15 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #15 Mikio Ikemoto, Masa...
Okładka książki Boruto #14 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #14 Mikio Ikemoto, Masa...
Okładka książki Boruto #13 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #13 Mikio Ikemoto, Masa...

1953

Walka bohaterów z ożywionymi dawnymi przeciwnikami jest już znana w komiksie. Wystarczy wspomnieć takie historie jak „Najczarniejsza noc” czy „Necrosha”. W serii „Naruto” postanowiono wykorzystać ten motyw jako istotny element punktu kulminacyjnego serii. Jak ostatecznie to wyszło?

Brzask przystępuje to ataku. Tym razem w swojej armii majwskrzeszonych wojowników, w tym również swoich dawnych przeciwników. Tymczasem Naruto w drodze powrotnej kontynuuje trening u Beniastego.

Czytelnicy, którzy śledzili serię od samego początku i pamiętają większość postaci powinni być zadowoleni. Powraca tu wielu bohaterów, którzy dawno nie byli już wspominani. Ponownie wykorzystują swoje znane techniki i dochodzi do dosyć nieoczekiwanych współpracy. Nie są przy tym bezmyślnymi sługami i nie zawsze podoba im się, że muszą wbrew swej woli działać dla Brzasku. Czasami dochodzi też do dosyć dramatycznych scen buntu czy prób ocalenia swoich najbliższych. Pojawiają się tu też nowe postacie, które dotychczas były jedynie wspominane i można podziwiać ich techniki walki. Na szczęście twórcy uniknęli częstego błędu antagonistów, którzy stawiają wszystko na jedną kartę i Brzask w trakcie wojny szykuje kolejne tajne bronie.

Również obrońcy wykazują się nowym bardzo pomysłowymi umiejętnościami. Znane techniki walki, gdzie wojownicy posługują się owadami czy marionetkami osiągają tutaj zupełnie nowy poziom. Dzięki temu pokazane jest, że bohaterowie pod względem swoich zdolności nie stoją w miejscu, ale ciągle się rozwijają.

Trochę męczący już jest wątek treningu Naruto. Wydaje mi się, że już dwa tomy temu pokazano jak w bardzo przejmujący sposób osiągnął większą kontrolę na dziewięcioogoniastym. Tutaj jednak okazuje się, że z powodu braku pewnego kluczowego elementu bohater nie osiągnie takiej równowagi jak Beniasty.

Odnoszę wrażenie, że czasami rysownik jest tu mniej staranny niż zazwyczaj. Szczególnie sceny z udziałem Naruto są narysowane byle jak. Szkoda też, że same wskrzeszone osoby nie mają żadnych śladów rozkładu jak klasyczne żywe trupy, ale głównie różnią się od zwykłych ludzi czarnymi białkami oczu.

Tom ten bardzo dobrze pokazuje początek tytułowej wojny. Wróg wytacza tu naprawdę ciężką artylerię, a pozytywni bohaterowie nie oszczędzają się. Mam nadzieję, że uda tu się uniknąć klasycznego schematu, gdzie Naruto po powrocie ratuje wszystkich.

Mniej więcej od tego tomu zaczyna się upadek Naruto. Manga miewała suma summarum i gorsze momenty niż to, co będzie się dziać w trakcie wojny ninja, ale nigdy wcześniej nie schodziła poziomem stopniowo i stale. I jak dotąd nie partoliła wątków pobocznych.

To całe "zombie jutsu" jest namacalnym dowodem na to, jak bardzo autor chciał przedłużyć mangę, wyciągnąć ze złotej kury jak najwięcej przed zarżnięciem. Już na tym etapie - nomen omen - śmierdzi trupem, a dalej będzie znacznie gorzej. Teraz przynajmniej JESZCZE coś się dzieje, jeszcze się nie przyzwyczaiło czytelniczego serduszka do narracyjnej nietykalności, jeszcze można się przejąć, wzruszyć, wystraszyć. Ale już widać, że to nie to. W obieg trafiają niewykorzystane/odrzucone wcześniej pomysły, nic nie wnoszące scenki, podbijające jedynie fanserwis, główny wątek zmyka jak ekspres do Tokio na pełnym gazie i tyleśmy go, czytelnicy, widzieli. Można próbować ciągnąć sympatię do tytuły na nostalgii, ale nawet to specjalnie fabule nie wychodzi, autor nie umie dobrze łechtać wiernych fanów.

Innymi słowy: okropny smród artystycznego wypalenia i góry brudnych jenów.

Nowa forma Naruto i jego kolejna przemiana to coś pięknego. Uwielbiam tego chłopaka, uwielbiam jak mu się układa w głowie i uświadamia sobie nowe rzeczy. Jego losy śledzi się z prawdziwą przyjemnością

• Manga
  • Mangi