Croquis

彩繪麻豆兒
manga, komedia, romans, shounen-ai
komiksy
Agnieszka

Nagi Sasahara pracuje dorywczo jako model w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie poznaje Kajiego – przystojnego rysownika, który rzuca mu wieloznaczne spojrzenie. Gubiący się w domysłach Nagi nawet nie zauważa, kiedy zakochuje się w swoim nowym znajomym. Traci jednak nadzieję na wzajemność, bowiem odkrywa, że Nagi dorabia w nocnym klubie przebrany za kobietę. Mimo początkowych zabawnych...

Mimo początkowych zabawnych nieporozumień, ich związek w końcu rozkwita. Jednak po czterech miesiącach bycia razem nadal ograniczają się tylko do niewinnych pocałunków. Okazuje się, że Kaji również skrywa pewną tajemnicę...

źródło opisu: http://studiojg.pl/

źródło okładki: http://studiojg.pl/

Imari | 2012-02-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chociaż zdecydowanie odbiega to od powszechnie rozumianego Yaoi (bynajmniej w moim odczuciu), to jednak manga jest pierwszorzędna. Dokładne rysunki, komiczne i wzruszające sceny. Zwłaszcza historia o spadających gwiazdach powala czytelnika na kolana. Chociaż "Pierwsza Miłość" wywiera niemałe wrażenie. Fanów gatunku serdecznie zachęcam.

MismeHellawes | 2011-03-22
Przeczytana: marzec 2011

Słodka, urocza, ładnie narysowana historyjka, idealna dla wszytkich fanek shounen-ai ;)

szufi | 2013-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Tomik zawiera trzyrozdziałową opowieść o miłości między modelem-transwestytą a rysownikiem-gejem. Ponadto jest jeszcze dwurozdziałowa opowieść o niespełnionej pierwszej miłości oraz one-shot o gwiazdach. Słowem, bardzo ciekawy tomik.

Manga kupiona właściwie bez zastanowienia. Chciałam po prostu mieć coś interesującego, nowego, a także niedługiego i z odrobiną (czy tylko odrobiną?) słodyczy. A że odkryłam w sobie namiętność do historii tego typu, nie mogłam odpuścić sobie tego tomiku.

Zwykle wydaje mi się, że mangi shounen-ai/yaoi mają strasznie-makabryczną (może trochę przesadzam...) kreskę, ale ten tomik mile mnie zaskoczył. Choć obrazek z okładki nie przypadł mi za bardzo do gustu, to kolorowy rysunek w środku jak i same postaci robią miłe wrażenie. Bohaterowie wyglądają jak na postaci z tego typu mang - to znaczy są dość patykowaci, ale na szczęście nie razi to tak bardzo.

Urzekły mnie same osobowości przedstawionych postaci, jak i fabuła. Mam nadzieję, że więcej tego typu...

dehira | 2014-08-26

Cukierkowa opowieść o chłopczyku zakochującym się w innym chłopaku. Manga była ok, nawet mnie nie wkurzała (nie należę do fanek gatunku), ale bohater który nie ma poczucia własnej tożsamości ani wartości nie jest w stanie wzbudzić we mnie głębszych pozytywnych uczuć. Manga zainteresowała mnie tak naprawdę dopiero pod koniec - kiedy doszłam do dodatkowych opowiadań. Jedno z nich - "moja pierwsza miłość" podobało mi się bardziej niż cała reszta, nakarmiłam nim moją żądzę dramy i pragnienie nieszczęśliwych miłości, ehehe. Nad drugim opowiadaniem nie warto się wg mnie zatrzymywać.

Ogólnie - na plus - ładna okładka, biały papier, ciekawy pomysł z onomatopejami (pozostawione oryginalne i tuż obok małą czcionką polskie tłumaczenie), miłe czytadełko na chwilkę.
Na minus - niektóre wypowiedzi w chmurkach mają cienie. Raz do góry, raz na dół, i nie wszystkie - bez żadnego klucza. Denerwowała mnie ta niespójność.

PannaIzabela | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

W życiu obejrzałam nie jedno, nie dwa, nie dziesięć, ale znaaacznie więcej anime yaoi/shonen-ai, mang parę też mi się nawinęło, więc już chyba mało co może mnie w tej materii zaskoczyć. Bo powiedzmy sobie szczerze, po pewnym zagłębieniu się w tym gatunku brak już naprawdę bardzo oryginalnych historii...więc można skupić się bardziej na ładnie wyrysowanych bohaterach :> No i "Croquis" też jakiś bardzo oryginalny nie jest, jeśli chodzi o fabułę i postacie, ale mimo to bardzo przyjemy :) Jest to pierwsza i jedyna manga, jaką mam przyjemność posiadać w domu, więc ma dla mnie wyjątkową wartość - nikomu nie oddam :3
"Moja pierwsza miłość" spodobało mi się znacznie bardziej niż tytułowy "Croquis". To taka "pięknie smutna" opowiastka, ach, ta nieumiejętność pokazania prawdziwych uczuć, ach, ta pierwsza miłość...

| 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, Manga/Komiks
Przeczytana: 03 marca 2015

Nie do końca moje klimaty. Jeżeli chodzi o kategorię yaoi, wolę ostrzejsze historie – patrz: chociażby „Invoke” – tutaj mamy natomiast zestaw przesłodzonych opowiadanek. Tytułowy „Croquis” to bajeczka o rozchwianym emocjonalnie transwestycie; „Spadająca gwiazda” jest moim zdaniem o wiele za krótka, by funkcjonować jako odrębna opowieść. Największe wrażenie zrobiła na mnie „Pierwsza miłość” – uczucia bohaterów pokazano umiejętnie, zaś oni sami nie wydali się tak bezpłciowi jak w „Croquisie”.

Czy polecam? Ciężko stwierdzić. Było miło, ale tylko przez moment – twórczość pani Takanagi raczej nie pozostanie mi długo w pamięci. Gdyby moja przyjaciółka nie miała tej mangi w swojej domowej biblioteczce, pewnie nigdy bym po nią nie sięgnęła.

aquaori | 2012-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Manga
Przeczytana: czerwiec 2012

Słodkie shounen-ai. :3 Była to moja pierwsza taka manga, a że już wcześniej bardzo interesowałam się związkami męsko-męskimi miło było przeczytać coś takiego w wersji rysunkowej. Przyjemna dla oka, historia również zabawna i urocza. Bohaterowie fajnie stworzeni. Żałuję jedynie, że nie posiadam jej na własność, bo chętnie bym jeszcze do niej wróciła. ;-)

xhimikox | 2016-11-13
Na półkach: Mangi, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2016

Muszę przyznać, że nie miałam oporów pod względem przeczytania mangi, przeczytałam ją za jednym zamachem. Nie podoba mi się w niej to, że jeden tomik mangi zawiera trzy historie. Kiedy czytałam pierwszą historie wciągnęłam się w nią i takie "o już się skończyła", nie lubię także w jaki sposób przebiegała akcja, była moim zdaniem za szybka. Wszystkie opowiadania przedstawione w mandze nie są jakieś bardzo oryginalne, choć muszę przyznać, że jeśli chodzi o pierwszą opowieść, pierwszy raz czytałam coś w tej tematyce.
Manga przeciętna, delikatna.
Mimo tego, że nie jest jakaś wybitna polecam do sięgnięcia po nią.

Majales0 | 2016-08-20

Manga wyłącznie dla fanek shounen ai. Jedyną zaletą jaką dostrzegam jest atrakcyjna kreska. Tomik składa się z kilku historii: pozbawionych ciekawej fabuły, wprost epatujących seksualnością, nie ma możliwości dostrzeżenia duchowych aspektów miłości między bohaterami. Po zawiązaniu akcji, wszystko zmierza do finału, czytelnik od razu może przewrócić kilka kartek do przodu, żeby poznać kolejnych bohaterów.

Revirt - | 2012-04-18
Na półkach: Przeczytane, Mangi

Manga jakich wiele, niczym nie wybijająca się spośród morza identycznych pozycji. Nie ratuje jej nawet ładna kreska. Słodka, wręcz cukierkowa, wprawia w romantyczny nastrój, ale szybko daje o sobie zapomnieć. Do przeczytania jedynie raz, może dwa, ale nie więcej. Niemniej po autorce widać potencjał.