Historia igrzysk olimpijskich i MKOI. Od Aten do Londynu 1894-2012

Wydawnictwo: Rebis
The Official History of the Olympic Games and the IOC. Athens to London 1894-2012
978-83-7510-904-7
olimpiada, sport, historia
sport
Różyczka

Monumentalna, bogato ilustrowana, pasjonująca opowieść o wskrzeszeniu igrzysk olimpijskich przez Pierre'a de Coubertina, o często dramatycznym przebiegu zorganizowanych do tej pory igrzysk, o działalności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, łącznie ze skandalem wywołanym wyborem Salt Lake City w 1998 roku oraz kontrowersjami związanymi z wyborem Pekinu i Soczi na organizatorów igrzysk, a także o coraz skuteczniejszej walce z dopingiem. Jest to także opowieść o najsławniejszych uczestnikach igrzysk - od Spiridona Louisa, zwycięzcy pierwszego maratonu, poprzez takich bohaterów jak Jim Thorpe, Paavo Nurmi, Sonja Henie, Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil Zátopek, Herb Elliott, Kip Keino, Mark Spitz, Franz Klammer, Sebastian Coe i Carl Lewis, Hicham El Guerrouj i Michael Phelps, aż po bohaterów zimowych igrzysk w Vancouverze w 2010 roku.. Na potrzeby tej książki autor przeprowadził wywiady z działaczami ruchu olimpijskiego z całego świata. Szczegółowo i szczerze przedstawił również liczne kryzysy: nazistowskie igrzyska w 1936 roku, terrorystyczny zamach na sportowców z Izraela podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku, trzy bojkoty, pojawienie się zawodowców w 1988 roku, skandale wokół dopingu Bena Johnsona i Marion Jones oraz debatę na temat najnowszych wydarzeń. Książkę uzupełnia napisany przez Kajetana Hądzelka rozdział poświęcony historii i teraźniejszości polskiego ruchu olimpijskiego, zawierający m.in. zestawienie wszystkich polskich medalistów igrzysk olimpijskich. "Monumentalna historia nowożytnych igrzysk olimpijskich, oparta na ogromnej liczbie źródeł i dogłębnych badaniach". "The Guardian" "Dzięki skrupulatnemu zgłębieniu tematyki Miller wydobył na światło dzienne cenne i intrygujące szczegóły. (...) Wysunął najważniejsze sprawy i najważniejszych zawodników na pierwszy plan książki, która stanie się wzorem w tej dziedzinie". "The Times" "Fascynująca podróż poprzez historię sportowych triumfów i politycznych machinacji ruchu olimpijskiego". "Daily Telegraph"

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis