Historia igrzysk olimpijskich i MKOl. Od Aten do Pekinu 1894-2008

Wydawnictwo: Rebis
sport

Monumentalna, bogato ilustrowana, pasjonująca opowieść o wskrzeszeniu igrzysk olimpijskich przez Pierreaa de Coubertina, o często dramatycznym przebiegu wszystkich zorganizowanych do tej pory igrzysk oraz o działalności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, łącznie ze skandalem wywołanym wyborem Salt Lake City w 1998 roku oraz niedawnymi kontrowersjami związanymi z wyborem Londynu i Soczi na organizatorów igrzysk w 2012 i 2014 roku. Jest to także opowieść o sławnych uczestnikach igrzysk a od Spiridona Louisa, zwycięzcy pierwszego maratonu, poprzez takich bohaterów jak Jim Thorpe, Paavo Nurmi, Sonja Henie, Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil zátopek, Herb Elliott, Kip Keino, Mark Spitz, Franz Klammer, Sebastian Coe i Carl Lewis, do Hichama El Guerrouja i Michaela Phelpsa. Na potrzeby tej książki autor przeprowadził wywiady z ponad 50 członkami MKOl. Szczegółowo i szczerze przedstawił również liczne kryzysy: nazistowskie igrzyska w 1936 roku, terrorystyczny zamach na sportowców z Izraela podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku, trzy bojkoty, pojawienie się zawodowców w 1988 roku, skandale wokół dopingu Bena Johnsona i Marion Jones oraz debatę na temat najnowszych wydarzeń. Książkę uzupełnia napisany przez Kajetana Hądzelka rozdział poświęcony historii i teraźniejszości polskiego ruchu olimpijskiego. aMonumentalna historia nowożytnych igrzysk olimpijskich, oparta na ogromnej liczbie źródeł i dogłębnych badaniacha. aThe Guardiana aDzięki skrupulatnemu zgłębieniu tematyki Miller wydobył na światło dzienne cenne i intrygujące szczegóły. (...) Wysunął najważniejsze sprawy i najważniejszych zawodników na pierwszy plan książki, która stanie się wzorem w tej dziedziniea. aThe Timesa aFascynująca podróż poprzez historię sportowych triumfów i politycznych machinacji ruchu olimpijskiegoa. aDaily Telegrapha David Miller pracuje jako dziennikarz od ukończenia Cambridge University w 1956 roku. Był sprawozdawcą na 19 letnich i zimowych igrzyskach olimpjskich oraz 13 finałach mistrzostw świata w piłce nożnej. Jest autorem biografii Matta Busbyaego, Stanleya Matthewsa, Sebastiana Coe i Juana Antonia Samarancha. Był głównym korespondentem sportowym aThe Timesaa. Obecnie pisze dla aDaily Telegrapha.

wabag | 2016-10-03
Na półkach: Sport, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Jest to książka jedynie dla koneserów idei olimpijskiej. Choć oni pewnie także wychwycą szereg błędów, mylenie faktów, nazwisk i dat. To co najbardziej jednak odrzuca i oburza w tej książce to pean ku czci Juana Antonio Samarancha- wyjątkowo odrażającej persony pełniącej przez dwie dekady funkcję prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ten frankistowski funkcjonariusz, po śmierci generalissimusa Franco, nagle stawszy się krzewicielem idei wolności odmienił ruch olimpijski jako prezydent MKOl. Komercjalizacja igrzysk, rozmach, przepych i wszechobecna korupcja - to efekty działalności Samarancha. Autor, obracając się w kręgach MKOl przybrał postawę piewcy, niedostrzegającego zagrożeń, a temat korupcji został potraktowany na zasadzie: "to czarne owce są winne, a stado białych baranów na czele z Samaranchem było nieświadome procederu".

To co na plus w książce- jest na początku i na końcu. Czyli historia odrodzenia się idei olimpijskiej pod koniec XIX wieku i szczegółowy...

kroolu | 2016-01-08
Przeczytana: marzec 2011

Monumentalna jest to pozycja. A przy tym dla osób interesujących się olimpizmem - niezbędna na półce. Niezliczone ciekawostki z poszczególnych turniejów, efektowne zdjęcia i wykaz medalistów - wszystko to składa się na wyjątkową całość.

atanus | 2016-02-29
magdam | 2015-01-29