Piotr i Maria

Wydawnictwo: Czytelnik
historyczna

Powieść przedstawia dzieje małżeństwa Kulbarów - Piotra i Marii w czasie budowy miasta Nowa Huta, kulminacji Planu Sześcioletniego. Piotr jako pełnomocnik zarządu ZMP dostaje mieszkanie w nowym bloku tego miasta, pełny entuzjazmu przeprowadza się tam wraz z żoną i synkiem by rozpocząć nowe życie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Trystero | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Warto przeczytać - dla zrozumienia, jak się pisało propagandę we wczesnych latach 50.

Weronika-Wiktoria | 2012-07-28
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka idealnie obrazuje działanie socjalistycznej propagandy. Historia tytułowych bohaterów jest tak naprawdę tylko tłem tej powieści. Autor skupia się głównie na opisie budowy miasta Nowa Huta i na tym jak przyczynianie się do budowy "pierwszego socjalistycznego miasta" wpływa na ludzi.
Piotr zapomina o swojej żonie, ale zdaje sobie z tego sprawę. Na pomoc młodej dziewczynie, która nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku przychodzi żona starego majstra - Walaszczykowa - to ona tłumaczy Marii, że jest żoną budowniczego, musi go wspierać, choćby wiele ją to kosztowało to musi być silna. Z czasem, kiedy Maria zauważa, że jest żoną wspaniałego (dla towarzyszy) człowieka, a ponadto kiedy widzi podziw na twarzach ludzi słyszących że jest ona z Nowej Huty, zaczyna być dumna z tego w jakiej sytuacji się znalazła.
Książka dobra, dla kogoś kto chce zobaczyć jak działała machina komunizmu, poza tym wątek obyczajowy zupełnie nieciekawy.

tsubame | 2014-01-30
Na półkach: 2013