Erazm

Okładka książki Erazm Johan Huizinga
Okładka książki Erazm
Johan Huizinga Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
322 str. 5 godz. 22 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Erazm
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1964-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
322
Czas czytania
5 godz. 22 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Kurecka
Tagi:
Erazm z Rotterdamu historia Holandii humanizm Holandia Niderlandy biografia literatura holenderska
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Nie podejmę pesymistycznych przemyśleń związanych z kwestią znajomości vita scriptaque Erazma pośród ludzi uczestniczących w programie Erasmus, ale nie ukrywam, że nawiedziły mnie one podczas lektury tej książki. Co by nie mówić, Huizinga nie ukrywając swej sympatii do tytułowego bohatera ukazał nam jego obraz niepozbawiony ciemnych stron. Odniosłem wręcz wrażenie, że holenderski historyk poszedł trochę za bardzo w krytykę swego wielkiego rodaka. Erazm został przedstawiony z bardzo wielu stron: jako filozof, reformator, stylista, edytor. Huizinga przekrojowo ukazał wszystkie sfery jego wieloletniej działalności, przy czym - paradoksalnie - odmalował go jako postać niepasującą pod wieloma względami do swojej epoki. Szkoda, że dziś nie umiemy wielkości Rotterdamczyka należycie docenić, choćby z powodu upadku szkolnictwa klasycznego. Autor pisze, że współcześnie z całego dorobku Erazma atrakcyjne jest tylko "Encomium moriae". Ciekawe, co by napisał dzisiaj...

Tomasz Babnis

P.S.
Erazm bardzo inspirował się św. Hieronimem i sporo pracy włożył w badanie jego dorobku. Kolejny paradoks, bo to postacie różniące się w zasadzie wszystkim!

Nie podejmę pesymistycznych przemyśleń związanych z kwestią znajomości vita scriptaque Erazma pośród ludzi uczestniczących w programie Erasmus, ale nie ukrywam, że nawiedziły mnie one podczas lektury tej książki. Co by nie mówić, Huizinga nie ukrywając swej sympatii do tytułowego bohatera ukazał nam jego obraz niepozbawiony ciemnych stron. Odniosłem wręcz wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
393
167

Na półkach:

Główną rysą portretu Erazma zakreślonego ręką Huizingi jest tchórzostwo. Erazm tęskni za wolnością i spokojem, których nigdy nie doświadcza. Dla wolności podróżuje i nie wiąże się z żadną grupą czy instytucją przez całe swoje życie. Dla spokoju stroni od ludzi, a odpieraniu ich ataków poświęca nad wyraz dużo energii. Aby nie popaść w niełaskę nigdy nie opowiada się po stronie reformacji, którą podobno nieoficjalnie wspierał. Praca jego życia nie ma wymiaru mistycznego. Erazma zajmują zagadnienia czysto filologiczne, a teologia jest przez niego poznawana jako sposób na życie w spokoju ducha, a nie jako łączenie się z Bogiem. Podobnie jego talent nosi znamiona inteligentnej obserwacji i niebywałej wprawy retorycznej.
Swój sukces zawdzięcza także temu, że urodził się w czasach po wynalezieniu druku. Gdyby jego twórcze życie rozgrywało się na długo przed Gutenbergiem, jego prace znane by były wyłącznie wąskiemu gronu zakonników. Gdyby zaś urodził się dzisiaj, utonęłyby w powodzi publikacji. Możliwe, że nie znalazłyby wydawcy albo, w najlepszym razie, jego prace wylądowałyby w zakurzonych kątach bibliotek publicznych. Zyskał na tym, że książka w XVI wielu stawała się dostępna coraz szerszemu gronu i była pożądana niczym współczesny iPod. I całe szczęście! Bo ja Erazma chcę czytać i jego tchórzostwo nic a nic mi nie przeszkadza w docenieniu, czym była, jest i będzie jeszcze długie wieki "Pochwała głupoty" dla każdego jej czytelnika. Odkryciem! Każdorazowo.

Główną rysą portretu Erazma zakreślonego ręką Huizingi jest tchórzostwo. Erazm tęskni za wolnością i spokojem, których nigdy nie doświadcza. Dla wolności podróżuje i nie wiąże się z żadną grupą czy instytucją przez całe swoje życie. Dla spokoju stroni od ludzi, a odpieraniu ich ataków poświęca nad wyraz dużo energii. Aby nie popaść w niełaskę nigdy nie opowiada się po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    53
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    5
  • Historia
    2
  • Nowożytność
    2
  • Filozofia
    2
  • Renesans
    1
  • 21 Biografie
    1
  • Niderlandy
    1
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1

Cytaty

Więcej
Johan Huizinga Erazm Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także