Szklane miasto

Książka jest przypisana do serii/cyklu "proza/fantastyka/młodzieżowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
978-83-7859-013-2
Marek Dryjer

Szklane miasto jest książką z gatunku fantastyki postapokaliptycznej. Opisuje losy dwójki młodych ludzi, którzy przeżyli we Wrocławiu wybuch niedużego ładunku nuklearnego. Obraz miasta po tragedii zmienia się w zastraszającym tempie, czas biegnie nieubłaganie. Kolejne minuty i godziny są dla ocalonych decydujące. Chłopak pomaga przypadkowej dziewczynie schronić się przed falą uderzeniową, a potem razem uciekają z zagrożonej strefy przed opadem radioaktywnym. Kierują się w stronę nowoczesnego kompleksu Sky Tower, w którym znajdują schronienie. Tam tworzą zabezpieczenia, które pozwolą im przetrwać następne godziny i uchronią ich przed morderczymi falami gamma, próbują też nawiązać łączność i wezwać pomoc. Chłopak jest naukowcem, znawcą fizyki nuklearnej, a dziewczyna projektantem budynku, w którym się schronili. Czy uda im się przetrwać, kogo spotkają na swojej drodze, z kim się zaprzyjaźnią, a z kim będą musieli stoczyć morderczy bój o życie swoje i innych, okaże się po przeczytaniu tej pełnej niespodzianek powieści. Książka jest pozycją skierowaną do młodzieży, ale nie tylko. Poza opisami zniszczonego miasta, brawurowymi pościgami i batalią na śmierć i życie ze zmienionymi pod wpływem promieniowania osobnikami, która ma miejsce w mrocznych ciemnościach kompleksu, pozycja ta ukazuje paletę uczuć kryjących się w głowach bohaterów, ich strach przed nieznanym, zauroczenie partnerem, poświęcenie dla innych, odwzajemnioną miłość, nadzieję na przetrwanie i troskę o dziecko. Książka porusza ważne tematy, ukazuje problemy, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Zarówno chłopak jak i dziewczyna nie mieli prawdziwego dzieciństwa, skrywają w sobie wielką tajemnicę, która w końcu jednak wychodzi na jaw. Poczucie odrzucenia, utrata najbliższych, zbrodnia, która prowadzi do krwawego odwetu, brak wsparcia i miłości, kłamstwa, egoizm, wreszcie porzucenie, które z tych aspektów okażą się prawdziwe, i co tak naprawdę wydarzyło się w ich życiu przed wielką tragedią, okaże się po przeczytaniu Szklanego miasta - metaforycznego, kruchego tworu zarówno ludzkich pragnień jak i wielkich słabości.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.e-bookowo.pl/proza/szklane-miasto.html

Physarium | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Jestem w szoku, że ktoś zdecydował się na wydanie tego (bo na nazwę książki nie zasługuje) w formie papierowej. Czytać się "tego" nie da, brak jakiejkolwiek spójności i logiki w fabule, do tego porażające błędy merytoryczne. Moja rekomendacja: uciekać jak najdalej od tego tworu.

Dawid | 2017-02-05

Powinno się to dołączyć do lektur szkolnych czytanych za karę! Ledwo przez to przebrnąłem. Bardzo męcząca pozycja.

Czytnik | 2013-11-23
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Poruszony tematem literatury postapokaliptycznej zainteresowałem się tym tytułem. Niestety nie jestem w stanie przez to przebrnąć. Po prostu tak okropne że trudno opisać dlaczego. Może za karę powinno się to przeczytać

pamber | 2013-11-23

Słabe, nudne, z błędami tak głupimi że aż śmiesznymi. Szkoda pieniędzy oraz czasu.

Sławomir | 2013-11-06

Nie warta złamanego grosza. Po kilku pierwszych stronach autor chyba stracił całkowicie koncepcję. Mam wrażenie, że nie tylko na książkę ale i na samego siebie i otaczający go świat. Po prostu facet totalnie wyłączył myślenie. Jak w takim stanie można cokolwiek stworzyć? Ano nijak i taka właśnie jest ta książką. Tylko wrodzona miłość do ludzkości każe mi cokolwiek napisać o tym gniocie aby ostrzec przed braniem tego do ręki innych. No chyba, że tylko do tłuczenia much. Do tego od biedy ta książka może się nadać.

Autor ma wyraźne problemy ze skonstruowaniem prawidłowego zdania w języku polskim i niestety najczęściej mu to nie wychodzi, co absolutnie dyskwalifikuje go jako pisarza. Wielka szkoda, bo sam pomysł na książkę był fajny.

MariaK | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

A mi się podobała. Fantastyka połączona z przygodą, nie tylko dla młodzieży, jak piszą. Sporo w niej rozważań o człowieku. Prosty język, krótkie zdania. Lektura nie jest jednak prosta, łatwa i przyjemna. Potrafi porządnie przestraszyć - a to lubię. Kilka fragmentów wybranych z dialogów, które zrobiły na mnie wrażenie:
(1)
– Jak to jest, jak umiera człowiek? Powinieneś wiedzieć, przecież jesteś naukowcem.
Nie zwlekał z odpowiedzią.
– Nie wiem, nikt tego nie wie. Pewnych rzeczy nie da się zmierzyć.
(2)
– Kim my właściwie jesteśmy? – zapytała.
– Maleńką cząstką wielkiego świata – odparł.
– Jak małą?
– Prawie niewidoczną, ale jakże ważną…
– Dlaczego? Przecież świat bez nas istniałby dalej? – pragnęła to wiedzieć.
– Tak, to prawda, ale nie byłby już taki sam…
– A co by się w nim takiego zmieniło?
Uśmiechnął się do niej, odpowiedział.
– Wszystko… Kiedy rodzi się życie, to świat także kwitnie wraz z nim. Oboje czerpią od siebie pełnymi garściami. Kiedy człowiek odchodzi, to...