Szklane miasto

Książka jest przypisana do serii/cyklu "proza/fantastyka/młodzieżowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
978-83-7859-013-2
Marek Dryjer

Szklane miasto jest książką z gatunku fantastyki postapokaliptycznej. Opisuje losy dwójki młodych ludzi, którzy przeżyli we Wrocławiu wybuch niedużego ładunku nuklearnego. Obraz miasta po tragedii zmienia się w zastraszającym tempie, czas biegnie nieubłaganie. Kolejne minuty i godziny są dla ocalonych decydujące. Chłopak pomaga przypadkowej dziewczynie schronić się przed falą uderzeniową, a potem razem uciekają z zagrożonej strefy przed opadem radioaktywnym. Kierują się w stronę nowoczesnego kompleksu Sky Tower, w którym znajdują schronienie. Tam tworzą zabezpieczenia, które pozwolą im przetrwać następne godziny i uchronią ich przed morderczymi falami gamma, próbują też nawiązać łączność i wezwać pomoc. Chłopak jest naukowcem, znawcą fizyki nuklearnej, a dziewczyna projektantem budynku, w którym się schronili. Czy uda im się przetrwać, kogo spotkają na swojej drodze, z kim się zaprzyjaźnią, a z kim będą musieli stoczyć morderczy bój o życie swoje i innych, okaże się po przeczytaniu tej pełnej niespodzianek powieści. Książka jest pozycją skierowaną do młodzieży, ale nie tylko. Poza opisami zniszczonego miasta, brawurowymi pościgami i batalią na śmierć i życie ze zmienionymi pod wpływem promieniowania osobnikami, która ma miejsce w mrocznych ciemnościach kompleksu, pozycja ta ukazuje paletę uczuć kryjących się w głowach bohaterów, ich strach przed nieznanym, zauroczenie partnerem, poświęcenie dla innych, odwzajemnioną miłość, nadzieję na przetrwanie i troskę o dziecko. Książka porusza ważne tematy, ukazuje problemy, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Zarówno chłopak jak i dziewczyna nie mieli prawdziwego dzieciństwa, skrywają w sobie wielką tajemnicę, która w końcu jednak wychodzi na jaw. Poczucie odrzucenia, utrata najbliższych, zbrodnia, która prowadzi do krwawego odwetu, brak wsparcia i miłości, kłamstwa, egoizm, wreszcie porzucenie, które z tych aspektów okażą się prawdziwe, i co tak naprawdę wydarzyło się w ich życiu przed wielką tragedią, okaże się po przeczytaniu Szklanego miasta - metaforycznego, kruchego tworu zarówno ludzkich pragnień jak i wielkich słabości.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.e-bookowo.pl/proza/szklane-miasto.html

| 2015-03-23
książek: 1941

Autor ma wyraźne problemy ze skonstruowaniem prawidłowego zdania w języku polskim i niestety najczęściej mu to nie wychodzi, co absolutnie dyskwalifikuje go jako pisarza. Wielka szkoda, bo sam pomysł na książkę był fajny.

Sławomir | 2013-11-06

Nie warta złamanego grosza. Po kilku pierwszych stronach autor chyba stracił całkowicie koncepcję. Mam wrażenie, że nie tylko na książkę ale i na samego siebie i otaczający go świat. Po prostu facet totalnie wyłączył myślenie. Jak w takim stanie można cokolwiek stworzyć? Ano nijak i taka właśnie jest ta książką. Tylko wrodzona miłość do ludzkości każe mi cokolwiek napisać o tym gniocie aby ostrzec przed braniem tego do ręki innych. No chyba, że tylko do tłuczenia much. Do tego od biedy ta książka może się nadać.

Czytnik | 2013-11-23
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Poruszony tematem literatury postapokaliptycznej zainteresowałem się tym tytułem. Niestety nie jestem w stanie przez to przebrnąć. Po prostu tak okropne że trudno opisać dlaczego. Może za karę powinno się to przeczytać

pamber | 2013-11-23

Słabe, nudne, z błędami tak głupimi że aż śmiesznymi. Szkoda pieniędzy oraz czasu.

Dawid | 2017-02-05

Powinno się to dołączyć do lektur szkolnych czytanych za karę! Ledwo przez to przebrnąłem. Bardzo męcząca pozycja.

MariaK | 2012-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

A mi się podobała. Fantastyka połączona z przygodą, nie tylko dla młodzieży, jak piszą. Sporo w niej rozważań o człowieku. Prosty język, krótkie zdania. Lektura nie jest jednak prosta, łatwa i przyjemna. Potrafi porządnie przestraszyć - a to lubię. Kilka fragmentów wybranych z dialogów, które zrobiły na mnie wrażenie:
(1)
– Jak to jest, jak umiera człowiek? Powinieneś wiedzieć, przecież jesteś naukowcem.
Nie zwlekał z odpowiedzią.
– Nie wiem, nikt tego nie wie. Pewnych rzeczy nie da się zmierzyć.
(2)
– Kim my właściwie jesteśmy? – zapytała.
– Maleńką cząstką wielkiego świata – odparł.
– Jak małą?
– Prawie niewidoczną, ale jakże ważną…
– Dlaczego? Przecież świat bez nas istniałby dalej? – pragnęła to wiedzieć.
– Tak, to prawda, ale nie byłby już taki sam…
– A co by się w nim takiego zmieniło?
Uśmiechnął się do niej, odpowiedział.
– Wszystko… Kiedy rodzi się życie, to świat także kwitnie wraz z nim. Oboje czerpią od siebie pełnymi garściami. Kiedy człowiek odchodzi, to...

haniavit | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2012-2015