Kropki nad i • Dziś i jutro

Wydawnictwo: Universitas
97883-242-1710-6
masaii

Śmiesznie jest twierdzić, że zarzuty z dziedziny polityki wewnętrznej mogą być istotnymi poważnymi przyczynami powodzenia i niepowodzenia w polityce międzynarodowej, a nie pozorami, nie pretekstami dla gry. Polityka jednak jest dziedziną, w której kierunek drogi jest rzeczą najważniejszą; ważniejsze jest zawsze w polityce to, „gdzie idziemy”, niż to, „gdzie się w danej chwili...

Polityka jednak jest dziedziną, w której kierunek drogi jest rzeczą najważniejszą; ważniejsze jest zawsze w polityce to, „gdzie idziemy”, niż to, „gdzie się w danej chwili znajdujemy”.

Pierwszym warunkiem do tego, aby móc zaofiarować swemu sąsiadowi politykę pokojową, jest być silnym.

Sztuka polityki polega właśnie na wiązaniu swoich planów z siłami żywymi, żywotnymi i do życia zdolnymi, a nie z nieboszczykami politycznymi, czy tendencjami pozbawionymi przyszłości. Niestety, Polacy mają jakiś litościwy sposób traktowania polityki. Ktoś przychodzi na wyścigi i stawia na konia najgorszego, bo mu się wydał godnym litości. Ten „ktoś” byłby tylko swego rodzaju filantropem, czy człowiekiem dobrego serca, lecz nie człowiekiem, chcącym wygrać w totalizatora. W polityce nie wolno jest powodować się uczuciami sympatii.

Są linie stałe w polityce państw i dlatego nigdy nie jest śmieszne mówiąc o obecnej Polsce, powołać się na Lwa Sapiehę , Jerzego Ossolińskiego, Stanisława Żółkiewskiego.

Trzeba pamiętać, że w polityce program nieziszczalny nie jest programem.

Najlepszym hołdem, złożonym polskiej historii, będzie prawda.

Stanisław Cat-Mackiewicz

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2012

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Kropki_nad_i...»

Michał | 2019-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

Rewelacyjne dwie książeczki Mackiewicza - jednego z moich ulubionych publicystów. W początkowych fazach swojej działalności CAT obstawał, inaczej niż Bocheński, przy zasadzie relatywizmu społecznego względem Niemiec. Później jednak odszedł od tego i poszedł drogą W.Studnickiego. To Bocheński właśnie pisał, i słusznie, że ta zasada może mieć zastosowanie jedynie za naszą wschodnią, a nie zachodnią granicą.
Co znajdziemy w "Kropce nad i"? Mnóstwo ciekawych rzeczy! Będzie o Locarno, o europejskich pacyfizmie, o Dmowskim i nacjonalizmie, o Sowietach, Niemcach, także kwestię turecką i wiele, wiele innych.
W "Dziś i jutro" natomiast o Litwinach i Republice Kowieńskiej, o Białorusinach i Ukraińcach. Przeczytany wreszcie o dwóch ważnych kwestiach, tj. Anschluss i Czechosłowacja i mam nadzieję, że zrozumiemy, że to nie jest tak w tych dwóch przypadkach, jak to przedstawiają nam podręczniki! Lwia część "Dziś i jutro" traktuje wywyższaniu Marszałka oraz o systemie monarchistycznym, za...

Apfelbaum | 2015-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2015

W tym wydaniu połączono dwie książki publicystyczne Stanisława Cata-Mackiewicza co jest uzasadnione podobną tematyką (omówienie polityki zagranicznej), oraz przyznaniem się autora we wstępie do drugiej książki, że jest ona kontynuacją pierwszej.

Autor omawia najistotniejsze problemy Polski jeśli chodzi o politykę zewnętrzną tworząc dość ciekawą interpretacje faktów. Dodatkową zaletą jest wiele informacji na temat epoki i ważnych postaci tego okresu.

Znając historię możemy zobaczyć w jakich sprawach autor miał rację, a w jakich się mylił i trzeba przyznać, że dość dobrze przewidział przyszłość. Choć czasami jego sądy powstałe po zamachu majowym, a przed śmiercią Marszałka (bo wtedy napisał obydwie książki) wydają się z współczesnej perspektywy przynajmniej osobliwe.

W tej serii na końcu ma miejsce komentarz do książki w tej wypadł on bardzo źle. Zamiast rozszerzyć naszą wiedzę autor opisuje poglądy Cata, które właśnie omówiliśmy i "spojleruje" opinie późniejsze, które...