Tangled

1995-01-01
1995-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Może i historia pod koniec zaczyna być lekko niewiarygodna ale uwielbiam tę książkę! Rzadko mi się zdarza czuć aż takie emocje podczas czytania książki.

Świetna książka

Świetna książka

Historia dość prawdziwa, życiowa. Z dużą dozą cierpienia, jak to u Balogh. Ich dwóch, ona jedna. Nieświadoma Rebeka, pełen poświęcenia David i przebiegły Julian. Drugi sprawia, że dziewczyna dostrzega co znaczy być kobietą i przełamuje swoje uprzedzenia. Choć Rebeka bywa irytująca, to jej charakter jest ciekawą barierą, którą musi pokonać David. On daje jej synka, uczy miłości i radości, a także satysfakcjonującej pracy.

Książka chwyta za serce.

Blurb trochę mnie przestraszył patosem,ale na szczęście książka była dużo bardziej zjadliwa.Typowy trójkąt.Ona jedna i ich dwóch.Rebecca to typowa przedstawicielka arystokracji,nie tyle wychowana ile wytresowana w poczuciu obowiązku. Obowiązek to dla niej jedyna właściwa metoda postępowania,nieważne,jak byłby nieprzyjemny czy nużący;obowiązkowi należy sie poddać,nawet z zaciśniętymiu zębami, nie wolno się przed nim uchylać.Jej życie to pasmo takich właśnie obowiązków.Obowiązek życia w małżeństwie pod dyktat męża,urodzenie dziecka,koniecznie syna,spełnianie wszelkich zachcianek męża.Nieważne,czego ona sama chce,ważne jest życzenie męża.
Julian pierwszy mąż Rebeki to typowy Piotruś Pan.Wieczny chłopiec,nie myślący o konsekwencji własnych czynów.Nieprzewidywalny,nieodpowiedzialny i właściwie niedorosły do małżeństwa.Jego zachcianki to jedyne co się liczy.Julian nie liczy sie z nikim i z niczym.Pozwala by konsekwencje jego działań dotykały wszystkich prócz niego.Taki motylek,fruwający z kwiatka na kwiatek;dla niego ważne jest tylko własne zadowolenie.Egoista,przyzwyczajony do zaspokajania własnych potrzeb.
David,przybrany brat Juliana i drugi mąż Rebeki to z kolei dojrzały mężczyzna,dręczony poczuciem winy.Zawsze brał odpowiedzialność za wybryki Juliana i te dziecinne i te późniejsze.Przyznał się nawet do ojcostwa nie swojego dziecka,byleby tylko Julian nie musiał ponosić konsekwencji.Właściwie całe jego życie to branie odpowiedzialności za przybranego brata i próba zachowania jego dobrej reputacji w oczach Rebeki.
Ta książka to różne spojrzenia na miłość .I tę pierwszą,niedojrzałą i egoistyczną,i tę prawdziwą.Pokazana jest miłość rodzicielska,małżeńska i braterska.Ta ostatnia nieraz niemądra,ale również prawdziwa.Jest też pokazana miłość niszcząca,związek w którym miłość równoznaczna jest z posiadaniem na własność,a jakiekolwiek naruszenie własności to zło,które karane jest nawet smiercią.
I jeszcze wspomnę o roli kobiet w ówczesnym społeczeństwie.Traktowane są przez większość mężczyzn jak bezmózgie istoty,którym należy mówić co i kiedy mają robić.To osoby ,które nie mają wpływu na własny los,a wszelkie decyzje podejmowane są poza nimi,nieważne,na ile ich dotyczą(czy to jeśli chodzi o powiadomienie ich o wdowieństwie ,czy o legalności ślubu).Dobrze ,że przynajmniej to się zmieniło.
Dawno nie czytałam Balogh,a dzięki tej książce mogłam sobie przypomniec jak bardzo ją lubię.Może nie wszystkie elementy mi odpowiadały,ale książka podobała mi się i przeczytałam ją z wielką przyjemnością.

Mary Balogh pojawiala sie juz wielokrotnie jako ewentualna autorka dla mnie, wiec nie moglam sie juz doczekac kiedy zanurze zabki w tym slodkim owocu, zwlaszcza ze slyszalam ze Echa wspomnien sa ksiazka dosc ciezka i emocjonalna... Jak zwykle w przypadku wielkich oczekiwan rzeczywistosc zazwyczaj rozczarowuje a jak bylo z pania Bologh? Pewnie juz wiecie znajac mnie i moje pokrecone gusta ze ta ksiazka musiala mi sie spodobac, tak nie bede was dluzej trzymac w niepewnosci to naprawde dobry i mocny kawalek romansu... To wreszcie pierwszy jako tako historyczny romans odrobine zblizony do mojej legendarnej Jane Austen. Od ksiazki nie moglam sie oderwac mimo dosc waznego terminu w pracy nie potrafilam ja odlozyc a miejscami nawet balam sie czytac dalej... drzenie nog i rak... obawa i wreszcie trudny zwiazek co moze byc piekniejszego w romansie dla mnie? Miejscami autorka szybowal wysoko ponad chmurami otarla sie o geniusz wspaniale opisy i postac Rebeki, byla cudowna, ciepla, ulegla i dumna... taka jaka ja chcialabym byc gdybym urodzila sie w tej epoce ... przypominala mi postacie kobiece Austen... wspanialy sex i sceny lozkowe, to wreszcie bylo to czego nie znalazlam nogdzie indziej, nie zenujace porno tylko ciekawa niezwykle emocjonalna stona milosci fizycznej, to jedne z najpiekniejszych scen lozkowych jakie w zyciu czytalam w dodatku na prawde dzialaly na mnie :) Narracja od strony obojga bohaterow nie zostaiwa zludzen jednoczesnie troche wprowadza efekt nerwowosci, chcialm wiele razy wpasc po prostu do ksiazki i potrzasnac nimi, wewnetrzne zycie bohaterow, dialogi widac ze masz talent i jestes nietuzinkowa pisarka... niestety calosc jest troszeczke nierowna, wydaje mi sie ze nie poradzilas sobie do konca z ta ksiazka... watki typu oblakany maz, byl fajny do momentu kiedy nie przecholowalas w koncowce, to bylo naprawde niepotrzebne, para shererow wprowadzala fajny smaczek, nerwowosc i tak trzeba bylo to zostawic bezs tej taniej sensacji na koncu... Julian i David czyli czarny i bialy, nie lubie takiego szufladkowania, jeden byl istnym diablem drugi doslownie aniolem, wiem ze zabieg byl celowy ale to ksiazce w niczym nie pomoglo, o ile rebek ci wyszla David byl miejscami za idealny a Julian za prozny... i wreszcie zmartwychwstanie...wiem ze to tez celowy zabieg komplikujacy ale to naprawde nie bylo konieczne, ani jakos specjalnie nas nie zmasakrowalas emocjonalnie a dodatkowo utrudnilas sobie fabule i ostateczny happy end... Podsumowujac moje pierwsze spotkanie z Mary Balogh bylo bardzo udane byly niedociagniecia ale byl kawal dobrej pisarskiej roboty, wiele emocji wartka akcja i ostatecznie plusy ksiazki z nawiazka zrekompensowaly minusy...

Trochę mnie zmęczył ten romans, a wszystko przez główną bohaterkę - cierpiętnicę, bez krzty logicznego myślenia. Jak ja nie lubię takich nadwątlonych, umartwiających się wiecznie i omdlewających bohaterek.

Opowieść, którą ciężko określić jako błahą historyjkę, która kończy się wielką miłością i szczęściem. Jestem tego pewna na 100% że nie chciałabym by coś takiego mi się przytrafiło. Wyjść z miłości za mąż. Przeżyć tragiczną śmierć męża a potem z braku perspektyw zgodzić się na kolejne małżeństwo by dalej mieć sens życia. Z tego wszystkiego to jeszcze nie wszystkie nieszczęścia. Gdy już wszystko zaczyna się jakoś układać, pojawia się wyczekiwane dziecko i rodzi się uczucie między małżonkami - pojawia się zmarły mąż. Książkę polecam a wartość tej pozycji wynika z tego że mogłabym o niej pisać jeszcze i jeszcze. Przeczytajcie.

To nie był zwykły romans historyczny.
Przez 2/3 książki denerwowała mnie główna bohaterka i opisy tych samych odczuć i wspomnień. Ostatnia 3 część książki nadała sens wszystkim wcześniejszym zdarzeniom.
Cala historia ma w sobie mroczny charakter. Bohaterzy wcale nie są prości. Dokonuje się w nich przemiana, o której czytelnik może dokładnie przeczytać i ją poznać. Czułam ból głównego bohatera i uwierzyłam w miłość, która rodziła się bardzo powoli.
Polecam jeśli ktoś lubi angielskie klimaty :)

To nie był zwykły romans historyczny.

Przepiękna opowieść o szczerej miłości, która aby osiągnąć cel musiała pokonać wiele przeszkód, o cudownym mężczyźnie który wbrew wszystkiemu i wszystkim jest gotów dla ukochanej kobiety na wszystko - rzekłabym ideał a nie facet.Książkę czytałam z zapartym tchem, kilkakrotnie. Gorąco polecam.

Bardzo irytująca główna bohaterka!!!!

Bardzo irytująca główna bohaterka!!!!

• Romans historyczny
  • Romans historyczny