Litacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0202-1
Piotr Krupa

Litacja to druga część historii zapoczątkowanej Rehabem. Autor opisuje, jak jego bohater uczy się żyć z innymi ludźmi, ze sobą i z własnymi emocjami bez alkoholu. I chociaż W. poznaje samego siebie, to okazuje się, że rehab i litacja to jeszcze nie jest pełna rehabilitacja.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5382

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5382

Papusza | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

„Litacja” Wiktora Osiatyńskiego to następna książka opisująca zmagania „W” z nałogiem, po wyjściu z „Farmy”, ośrodka trzeźwienia dla alkoholików.

W odizolowanym od społeczeństwa i realnego życia ośrodek pozwalał jedynie na dojściu do stwierdzenia i akceptacji tego, że jest się alkoholikiem, spojrzenia trzeźwego na swoje uzależnienie, poznanie wielu sposobów na radzenie sobie poza ośrodkiem z nałogiem. Jednak to była tylko teoria którą należało zastosować będąc poza ośrodkiem, gdzie alkohol był wszędzie dostępny i kusił. „W” po wyjściu z ośrodka zaczyna zdawać sobie sprawę, że przyczyną jego nałogu było wypalenie zawodowe, pustka jaka się wytworzyła między nim a rodziną, wewnętrzny niepokój nad którym nie potrafił zapanować. To wywoływało w nim gniew i niezgodę na samego siebie takim jakim się stał. Alkohol miał to wszystko zagłuszyć. Doszedł do wniosku, że najpierw musi uporządkować swój wewnętrzny niepokój, odtworzyć dobre relacje z rodziną, odnaleźć sens pracy. Postanawia...

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Litacja do drugi człon słowa "REHABILITACJA", a książka opatrzona tym tytułem, logicznie, jest kontynuacją poprzedniej pod tytułem "Rehab". Osiatyński będzie miał logiczny problem z tytułem następnej, którą już zapowiada. Bo jak interes dobrze się kręci, to czemu nie kontynuować?
Osiatyński uważa się za specjalistę-empiryka, a wsparcie teoretyczne ma w żonie. No to ich przedstawiam:
Ewa Woydyłło (ur.1939) - Psycholog i terapeutka uzależnień, autorka wielu książek. Pracuje w Ośrodku Terapii Uzależnień w Warszawie, kieruje programem anty uzależnieniowym Fundacji Batorego
Wiktor Osiatyński (ur.1945) - Prawnik konstytucjonalista, wykładowca wielu uczelni, autor m.in. "Zrozumieć świat" - cyklu wywiadów z najwybitniejszymi uczonymi świata; twierdzi, że jest alkoholikiem (cokolwiek to znaczy).
Oboje czerpią dochody z pisania o alkoholizmie.
Adwersarz: JA, starszy od "alkoholika" o dwa lata, swego czasu ...

Meszuge | 2014-01-24
Przeczytana: 04 lipca 2012

Ciąg dalszy książki pod tytułem „Rehab” o alkoholiku W., którym – jak wiedzą wszyscy – jest sam autor. Czyni to z Wiktora Osiatyńskiego najbardziej znanego anonimowego alkoholika w Polsce, jednak konwencja, którą przyjął w książce, używając trzeciej osoby liczby pojedynczej, to wybór i decyzja autora. Jeśli w czymkolwiek mi to przeszkadzało w trakcie lektury, to jedynie w zorientowaniu się, gdzie zdania się kończą, bo oczywiście po każdym „W” była kropka, co czasami, niezbyt często na szczęście, bywało mylące.

„Rehab” to notatki, dziennik, który alkoholik W. prowadził podczas pobytu w ośrodku odwykowym, który w obu książkach nazywa Farmą, zapiski z terapii po prostu. „Litacja” rozpoczyna się od ostatniego dnia pobytu W. na Farmie i opisuje jego dalsze życie, a zwłaszcza specyficzne problemy niepijącego alkoholika.

Dominujące uczucie podczas lektury? Smutek. Czytałem historię życia W., alkoholika, który jako jeden z bardzo niewielu Polaków, miał dostęp do Wspólnoty AA i Programu...

Anafis | 2014-09-15

Trochę naciągana i wydumana o alkoholizmie. Można sobie darować.

MelerJonasz | 2017-07-31
Na półkach: Naukowe