Wszystka spuścizna w Bogu spoczywającego

83-85463-81-X
elbląg, gdańsk, archeologia
historia
K_Schmidt

Andrzej Klonder, historyk dziejów Rzeczypospolitej XVI-XVII wieku, od wielu lat zajmuje się badaniami warunków życia jej mieszkańców. Miejsce szczególne w jego dorobku naukowym zajmują Prusy Królewskie. Najnowsza książka Andrzeja Klondera stanowi próbę nakreślenia strony codziennej egzystencji zwykłych ludzi w dwóch największych miastach kraju nad dolną Wisłą – Elblągu i Gdańsku. Informacje o...

Najnowsza książka Andrzeja Klondera stanowi próbę nakreślenia strony codziennej egzystencji zwykłych ludzi w dwóch największych miastach kraju nad dolną Wisłą – Elblągu i Gdańsku. Informacje o tamtejszych kupcach, rzemieślnikach, czeladnikach, służących i podopiecznych szpitala czerpie z pośmiertnych sposób pozostałego po nich mienia. Pozwala to Autorowi ukazać wnętrza domów z ich wyposażeniem, zawartość szaf i skrzyń, odtworzyć krąg różnorakich przedmiotów, wśród których żyli na co dzień ówcześni elblążanie i gdańszczanie. Analizuje też utrwaloną w tych inwentarzach hierarchię wartości posiadanych przedmiotów – od najcenniejszych po błahe, odczytując z nich zainteresowania i upodobania, czasami wyznanie, kiedy indziej sympatie polityczne ich właścicieli.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

K_Schmidt | 2012-07-02
Na półkach: Przeczytane, Prusy, Posiadam

Wprawdzie książka jest napisana przez autora z tytułem "prof. dr hab" przed nazwiskiem i wydana przez oficynę wyższej uczelni, ale wcale nie brnie się przez nią jak przez typową, suchą pozycję naukową. Mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu, kto po prostu interesuje się historią Elbląga lub Gdańska i kto nie ma do czynienia ze środowiskiem akademickim (bo sama się do takich amatorów zaliczam). "Wszystka spuścizna..." była dla mnie miłym czytelniczym zaskoczeniem, autor w oparciu o dokumenty historyczne (spisy majątku dokonywane urzędowo po czyimś zgonie) w sposób barwny, zajmujący i przystępny nakreślił obraz życia codziennego i kultury materialnej w miastach Prus Królewskich w XVII wieku. Ukazane tam szczegóły nie zniechęcają, wręcz przeciwnie- pozwalają wyobraźni przenieść się w czasie i przyjrzeć się ludziom z zamierzchłych czasów wraz z ich otoczeniem.

ZłaKrólewna | 2014-12-21
tsantsara | 2014-11-01