Mój brat i jego brat

Min bror och hans bror
978-83-934640-2-9
powieść szwedzka, LGBT
literatura piękna

Dwaj bracia – jeden żyje, drugi nie. Paul zmarł rok przed urodzeniem Jonasa, ale wspomnienie po nim nadal żyje. Pewnego dnia Jonas znajduje na strychu starą kurtkę brata. W jednej z kieszeniodkrywa list od kogoś, kto nazywa się Princi. Kim jest? Jonas zaczyna szukać śladów i wyjaśnień. Powoli odtwarza obraz brata, którego nigdy nie poznał. Zaczyna rozumieć, że tuż przed śmiercią Paul przeżył...

Jonas zaczyna szukać śladów i wyjaśnień. Powoli odtwarza obraz brata, którego nigdy nie poznał. Zaczyna rozumieć, że tuż przed śmiercią Paul przeżył bardzo intensywną miłość do innego chłopca.
Mój brat i jego brat jest delikatną i zniuansowaną historią o przyjaźni, miłości i tęsknocie. Jest równieżwspaniałym, trzymającym w napięciu kryminałem.

źródło opisu: Wydawnictwo AdPublik, 2012

źródło okładki: http://www.adpublik.pl/2012/06/21/moj-brat-i-jego-...»

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 308

Brat z pamiętników

Nieznana nikomu powieść jeszcze mniej znanego Håkena Lindquista stała się moją nieznośną chimerą na dwa dni. Ta krótka opowiastka przedstawia historię młodego Jonasa, który z fascynacją i nienaturalną tęsknotą wpatruje się w zdjęcie swojego brata Paula, tragicznie zmarłego pod kołami pociągu. I tutaj zaczyna się detektywistyczna wędrówka młodego bohatera, który stara się zrozumieć, dlaczego po Paulu zostały tylko zdjęcia i stara kurtka, wygrzebana na strychu. Nastoletni Jonas czuje niezwykłą więź ze swoim bratem. Z czasem stwierdza, że […] ja i Paul jesteśmy jedną osobą. Jakby był tylko jeden z nas. I wszystko co przydarzyło się jemu, przydarza się i mi.

Czas płynie, Jonas dojrzewa, a myśli i tajemnica nie dają mu spokoju. Czytelnik może odnieść wrażenie, że Paul usilnie stara się, aby brat o nim nie zapomniał. Przychodzi do niego w snach i stara się nakierować swojego młodszego brata na to, co czytelnik wie już od niemal początku książki. W całej historii wiele do powiedzenia ma Daniel, odwieczny przyjaciel rodziny. Jonas przy jego pomocy, jak również dzięki znalezionym pamiętnikom brata, składa całą historię, kawałek po kawałku, tworząc sensowny i smutny obraz krótkiego życia Paula i jego wielkiej miłości do innego chłopca.

Ciekawe role w powieści odgrywają również rodzice zmarłego, którzy najchętniej nie wracaliby wspomnieniami do tragicznego wypadku. Nie drążyliby tematu w przeciwieństwie do Jonasa, który swoimi pytaniami często wyprowadza ich z równowagi. Ojciec, który tak naprawdę jest tylko tłem opowieści, staje się „milczącą kłodą”, a matka momentalnie zaczynała płakać, kiedy tylko słyszy o Paulu. Te trudne pytania i luki w pamięci rozwiązać może tylko pismo małolata w skrzętnie ukrywanych pamiętnikach.

Czytając tę powieść, zastanawiałem się, do kogo jest adresowana…? To bardzo przewidywalna historia. I chociaż Lindquist bardzo by się starał, to i tak nie zaskoczył czytelnika. Wątki są oparte na dobrze znanych schematach, które czytelnik niczym jasnowidz jest w stanie odgadnąć bez zaglądania do treści. Może gimnazjaliści znajdą coś w tej powieści dla siebie.

Wiele do życzenia pozostawia także język, który jest tak prosty, że prostszym może być napisana tylko bajka i mam nadzieję, że nie jest to wina tłumaczki tekstu. Prostota i asceza nie zawsze idą w parze z dobrą opowieścią. Powieść o gejowskiej miłości dla nastolatków, tych starszych niespecjalnie zachęcam.

Grzegorz Śmiałek

Cytat za: „Mój brat i jego brat”, Hakan Lindquist, Wydawnictwo AdPublik, Warszawa 2012.

Heathcliff1984 | 2014-08-04
Przeczytana: sierpień 2014

Niby bez jakiejś wyraźnej i szybkiej akcji, niby banalna...no właśnie, niby.
Mimo braku akcji wciąga od pierwszej strony. Odkrywanie historii Paula, jego "inności" i zauroczenia Petrem fascynuje czytelnika niemal tak samo jak jego brata z którym w tę podróż wyruszamy. Niezwykle subtelny i wyważony język traktujący przecież o ważnych i trudnych tematach. Książka napisana z pomysłem, finezją, która wzbudziła we mnie sporo uczuć.
Polecam!!!!!

Dominika Gaweł | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Milenec i Princi stali się tylko "szesnastoletnim synem" i "piętnastoletnim chłopcem". W tak różny sposób można oddać rzeczywistość. Człowiek, który żył, kochał, płakał i śmiał się, Człowiek, który żył i umarł. Człowiek taki, jak ja lub ty, nagle staje się nic nie znaczącymi linijkami w gazecie, która szybko traci na aktualności, żółknie i trafia do kosza. Albo do zakurzonego, ciemnego archiwum.

Westalka | 2014-02-16
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Kiedy biorę książkę do ręki, prawie nigdy nie czytam opisów na okładce. Z jednej strony opisy te często za dużo zdradzają, lub niepotrzebnie wprowadzają zamieszanie i zniechęcają do dalszej lektury, a z drugiej...lubię tę nutkę niepewności i zaskoczenie po kilku stronach książki. Podobnie, mile zaskoczyła mnie niepozorna, bo licząca zaledwie 145 stron, publikacja Hakana Lindquista, „Mój brat i jego brat”.

Rozumiem też, że są tacy, którzy chcą wiedzieć o czym jest książka. Spieszę więc z pomocą.

Dokładnie 502 dni dzieli ostatni dzień życia Paula i Jonasa, dwóch braci, z których pierwszy nie żyje. W rodzinie Jonasa pamięć o Paulu jest wciąż żywa i stale wywołuje płacz matki i pewne skrępowanie ojca.

Mimo trudności, Jonas stara dowiedzieć się jak najwięcej o swym nieżyjącym bracie, po którym zostały pamiątki w postaci głównie zdjęć. Pierwszy trop znajduje w kieszeni kurtki Paula, którą przypadkowo odkrywa na strychu domu. Ogromna ciekawość i chęć poznania jak najlepiej brata,...

książek: 1919
Pretender | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Książka, do której nie mogłem się długo zabrać. A kiedy już ją otworzyłem to nie mogłem przestać czytać.
Dawno nic mnie tak nie wzruszyło.

nieperfekcyjnie | 2012-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Wyobraź sobie, że kiedyś żył ktoś, kto jest Ci bardzo bliski. Płynęła w nim ta sama krew, a jego pokój jest teraz Twoim pokojem. Zostały Ci po nim jedynie zabawki, meble, ubrania oraz kilka fotografii. Bliscy znali go bardzo dobrze i darzyli miłością, ale niewiele Ci o nim mówią, bo sprawia im to ból. Co gorsze, nigdy go nie poznałeś. Nie miałeś możliwości dotknięcia jego skóry, posłuchania głosu i patrzenia na jego ruchy. Nie wiesz czy lubił pizzę, piłkę nożną czy książki. Żyjesz jedynie swoimi wyobrażeniami o nim, stwarzając pewien konkretny obraz tej osoby, który prawdopodobnie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Nieciekawie, prawda? W takiej sytuacji znajduje się główny bohater książki "Mój brat i jego brat", której autorem jest szwedzki pisarz Håkan Lindquist.

Jonas to nastolatek, który nigdy nie poznał swojego brata, ponieważ urodził się siedemnaście miesięcy po jego śmierci. Paul zmarł...