Kochanek Czerwonej Gwiazdy

Wydawnictwo: Abiekt.pl
978-83-926968-7-2
romans, gej, homoseksualizm
lajt

„Kochanek Czerwonej Gwiazdy” powstał na początku lat 90. i od razu zaczął egzystencję na poły legendarnego utworu, o którym ten i ów w środowisku gejów słyszał, lecz mało kto go widział. Dawałem od czasu do czasu do przeczytania nielicznym wybrańcom pożółkły maszynopis i to było wszystko. W końcu sam maszynopis także gdzieś przepadł. Uznałem to za ostateczny gwóźdź do trumny, swoiste zamknięcie tematu. (Witold Jabłoński)

A jednak! W państwa rękach legendarna, zaginiona powieść uznanego pisarza fantasy, Witolda Jabłońskiego. Gejowski romans z Polską tuż po obaleniu komunizmu w tle. Tylko dla dorosłych.

źródło opisu: Wydawnictwo Abiekt.pl

źródło okładki: http://www.abiekt.pl

electric_cat | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Dawno mi się nie gderało:

Pisarz wspomina, że powieść "Kochanek Czerwonej Gwiazdy" na początku lat dziewięćdziesiątych, krótko po swoim powstaniu, funkcjonował jak miejska legenda w środowisku gejowskim. Wielu o nim słyszało, ale tylko wybrani mogli przeczytać pożółkły maszynopis, który w końcu zaginął. Jakimś jednak cudem tekst pojawił się na rynku nakładem wydawnictwa Abiekt.pl. Otulony w twarde okładki, zilustrowany przez artystę ukrywającego się pod pseudonimem Izanagi. Ze względu na młodszych widzów nie będę ukazywać co kryje wnętrze tej książki, ale zaufajcie mi na słowo, że grafiki to naprawdę solidna robota. Szczególnie włosy Andrzejka... Wydają się proste w wykonaniu, ale robią wrażenie.

Polecam książkę, nie ukrywam tego. Podejrzewam, że ciężko Wam będzie znaleźć wydanie papierowe powieści, nakład się rozszedł, a w drugim obiegu "Kochanek Czerwonej Gwiazdy"...

houdinimag | 2013-11-29

Niesamowity obraz polskiego homoseksualizmu lat 80'-90'-tych oraz obiektywne spojrzenie na wówczas panujące nastroje z nim związane. Czyli w skrócie- historia o homosach i o tym jak ich traktowano. Równierz co nieco o prawdziwej twarzy kościoła. Goraco polecam.

Algoforos | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, LGBT
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Treściowo - ot, takie sobie gejowskie czytadło.
Choć napisane przed "Lubiewem", to wydane w roku 2011, więc tąpnięcia w rodzimej literaturze queerowej nie wywołało i nawet śmiałe opisy scen erotycznych nie bulwersują tak, jak pewnie zrobiłyby to dwie dekady temu. Istotę transformacji ustrojowej (polegającej na tym, że miejsce komunistów zajął w Polsce Kościół) Jabłoński ujął świetnie, choć zbyt powierzchownie. A szkoda, bo to mogło być naprawdę mocne. W ogóle po lekturze "Kochanka..." ma się wrażenie zmarnowanego potencjału - że autor mógł trochę więcej, trochę lepiej, wnikliwiej i wtedy byłaby prawdziwa bomba.
Niewątpliwym atutem jest natomiast estetyka wydania, w twardej oprawie i z intrygującymi, pieprznymi grafikami - tak ładnie i starannie wydane książki to na naszym rynku wydawniczym wciąż rzadkość.

Hamunaptra | 2015-02-16

Tak wysoka ocena ze względu na osadzenie akcji w dużej mierze w moim ukochanym Wrocławiu i ze względu na temat, który jest mi bardzo bliski, pomimo młodego wieku.

Łukasz Franciszek | 2011-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

może to dlatego, że romanse do mnie nie trafiają, a może to dlatego, że w książkach najbardziej lubię tło w którym rozgrywa się akcja.
uwielbiam jak jest ono na tyle wyraziście zarysowane, że mogę poczuć, jakbym w nim funkcjonował.
być może dlatego "Kochanek czerwonej gwiazdy" mnie rozczarował. spodziewałem się zapowiadanego przez wydawce tła - Polski w trakcie obalania komunizmu.
tło zostało niestety potraktowane po macoszemu, jest ledwie zarysowane, majaczy nieprzekonująco, nie można uciec na Dolny Śląsk przełomu lat 80/90.
żałuję.
poza ciekawym pomysłem na fabułę podobała mi się nota od autora, która rozjaśnia okoliczności powstania książki.

Mikael | 2012-09-14

I tym razem Jabłoński mnie nie zawiódł. Świetny, cięty język i ironia. Przyjemnie się to czytało. Fakt, fabuła stosunkowo prosta ale to w końcu romansidło, więc czego chcieć; ale za to romansidło na poziomie. A że cała komuna i polityka została tylko w tle to nawet lepiej. W końcu nie o politykę w tej książce chodzi.

Kira | 2014-06-01

Książka świetna, ale mam dziwne wrażenie, że gdyby była tak co najmniej dwa razy dłuższa, byłaby jeszcze lepsza. Co się stało z Andrzejem i Siergiejem? Jak wyglądało ich późniejsze życie? Co z Aleksem? Czy nie szykuje się przypadkiem jakiś sequel tego dziełka? ;)

NinaBennet | 2015-04-14

Wciągająca i błyskotliwa opowieść o losach gejów w ostatnich latach PRL-u. Niezwykła historia, niezwykła książka! Lektura obowiązkowa!

mvnyv | 2016-08-01

Coś innego, ciekawa no i te ilustracje ❤️ jeśli ktoś jest chętny mam do sprzedania papierowa wersje ( wiem ze nie są ogólno dostępne)

kasia | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013