Listy 1926−1956

Wydawnictwo: Więź
loobeensky

Poprzedzona rzetelną kwerendą w archiwach polskich, szwajcarskich i francuskich, edycja niniejsza obejmuje całość znanej dziś korespondencji Dąbrowskiej i Stempowskiego. Listy są prawdziwymi arcydziełami i stanowią jedno z najważniejszych świadectw losów, myśli i postaw inteligencji polskiej w powojennej, podzielonej Europie. Edycja wspólnie z Instytutem Dokumentacji i Studiów nad Literaturą...

Edycja wspólnie z Instytutem Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską.

Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło opisu: Wydawnictwo Więź, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Więź, 2012

betelgeuze | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Ocena "dobra" to tym przypadku jakby napisać "no cóż, jednak nie". Oczekiwania miałem znacznie wyższe. Po pierwsze - za sprawą Stempowskiego eseisty, po drugie - za sprawą Stempowskiego epistolografa. Jako, że ten drugi ma się ponoć okazywać tym pierwszym, wyostrzyłem sobie apetyt na jego listy. Stwierdzam, że list, który zaspokoił moje wysokie oczekiwania, przeczytałem po 175 stronach i na kolejnych wcale nie nastąpił wysyp diamentów. Większa część książki (czyli 1 z 3 tomów) to proza życia. Wydaje mi się zresztą, że właśnie to było przyczyną małego zaangażowania Stempowskiego w korespondencję z Dąbrowską. Wśród wątków przewija się przede wszystkim starość S. Stempowskiego i M. Dąbrowskiej (choroby, kuracje i nade wszystko przesyłane pocztą lekarstwa), straty wojenne wśród rodziny i znajomych, powrót do zniszczonej Warszawy i próby zorganizowania życia, kwestie wydawnicze, emigracyjne - powrót do kraju lub wyjazdy). Listów-esejów, na które czekałem było raptem parę, więc lekturę...

| 2012-12-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Te tomy to droga do zrozumienia, czym jest epistolografia. Piękne listy wymieniane między dwójką intelektualistów, nie dające mi spokoju. Gdzie są i czy są jeszcze tacy pisarze, eseiści, artyści? Wyjątkowa pozycja. Polecam!

t_osinski | 2014-12-31
przeczytajka | 2012-08-16