The Collected Stories of Jean Stafford
opowiadania
bubu

Zły charakter to wybór szesnastu opowiadań z wydanego w 1969 roku tomu Collected Stories, którym Jean Stafford ostatecznie ugruntowała swoją pozycję w gronie najwybitniejszych pisarzy amerykańskich. Bohaterowie tych opowiadań, cechując się wielką kunsztownością formy, są prawie zawsze w jakiś sposób społecznie nieprzystosowani, wyobcowani ze środowiska, bądź to na skutek zmiany miejsca zamieszkania, bądź też dlatego, że inni ludzie ich nie akceptują. Często są to dzieci niechciane lub osierocone albo osoby chore. Wszyscy oni znajdują się w potrzasku i marzą o ucieczce, która z rzadka tylko udaje się co szczęśliwszym.

źródło opisu: Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978

źródło okładki: Zdjęcie autorskie