Chwila westchnienia

Tłumaczenie: Ewa Fiszer
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Temps d'un soupir
Sahara9

Fabuła utworu oparta jest na faktach. Anna Philipe - żona słynnego francuskiego aktora - opowiada o sobie i swoich zmaganiach ze strachem, prawdą i czasem. Jej mąż jest śmiertelnie chory, pozostaje mu kilka dni życia. On jednak nie wie o tym. Wciąż wierzy, że wraca do zdrowia, a nawet odczuwa to. Autorka nie mówi mu o jego chorobie, chowa tę tajemnicę w sobie. Dlaczego to robi? Ta książka daje odpowiedź i ukazuje specyficzny rodzaj miłości.

Medellin | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Mam problem z oceną tej książki. Zaskoczyły mnie wysokie oceny innych czytelników czy nawet dodanie jej do ulubionych. Po powtórnym zastanowieniu się, podniosłem swoją z czterech na pięć gwiazdek. Zrobiłem to za autentyzm, z jakim autorka opisuje stratę najbliższej osoby.

Przyznam, że pomimo szczerych chęci, nie mogę powiedzieć, że książka mi się podobała. Przyczyny są takie:

1. Chaotyczna narracja. Niezrozumiałe dla mnie przejścia od pisania we wszystkich osobach liczby pojedynczej do pierwszej osoby liczby mnogiej sprawiły, że męczyłem się czytając i nie mogłem skupić.

2. Znów narracja - książka jest po prostu "przegadana". Moim zdaniem autorka mogłaby spokojnie pominąć niektóre fragmenty, co wpłynęłoby korzystniej na spójność tekstu.

3. Moje wybrzydzanie jest zapewne efektem tego, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przeczytałem kilka naprawdę dobrych książek poruszających temat żałoby, m.in. "Smutek" C. S. Lewisa, "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza,...

Intro | 2016-08-23
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane