Samobójstwo supermocarstwa

Wydawnictwo: Wektory
Bożena

W swojej najnowszej książce Buchanan kontynuuje wątki ze słynnej Śmierci Zachodu, tym razem skupiając się na Stanach Zjednoczonych. USA nie są już krajem, który w 1989 wygrał zimną wojnę. Są państwem dotkniętym głębokim kryzysem finansowym i gospodarczym, państwem rozwarstwionym, uwikłanym w bezsensowne wojny w różnych częściach świata, zabijającym własną tradycję i niszczącym wartości, które je stworzyły. Czy w takiej sytuacji USA mogą przetrwać następne dekady?
Prognozy nie są optymistyczne. Dla polskiego czytelnika książka Buchanana może być pretekstem do zadania tego samego pytania o nasz kraj, który pod względem ekonomicznym, kulturowym i demograficznym znajduje się w dużo gorszym stanie niż Ameryka. Czy III RP przetrwa do 2025 roku? A jeśli nie, to co ją zastąpi? Analizy Buchanan podsuwają nam kilka interesujących odpowiedzi.

źródło opisu: http://multibook.pl/pl/p/Patrick-Buchanan-Samobojs...(?)

źródło okładki: http://multibook.pl

Łukasz Kopeć | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Świetna książka publicystyczna. Trafne analizy, ciekawe teorie i realnie ocenione perspektywy sprawiają, że czyta się ją z zapartym tchem. Gdyby nie kilka literówek w polskiej wersji zasłużyłaby na oczko wyżej. Dla wszystkich zainteresowanych procesami zachodzącymi w świecie zachodu pozycja obowiązkowa. Uwaga: nie dla socjalistów!

JimmyConvay | 2015-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Świetna pozycja publicystyczna bazująca na doświadczeniach praktyki działalności publicznej autora oraz podparta konkretnymi danymi źródłowymi oraz skrupulatną analizą faktów. Patrick Buchanan przedstawia czytelnikowi dogłębny obraz współczesnych USA oraz wynikające z tego implikacje dla areny międzynarodowej. Z przeprowadzonej analizy przyczyn i skutków wyciąga logiczne wnioski i proponuje wiarygodny program zmian. Co ważne jego studium warte jest rozważenia w kontekście polskiej polityki. Jednocześnie w trakcie lektury przychodzi na myśl smutna refleksja: czy któryś z obecnie aktywnych ,,zawodowych" polskich polityków z jakielkolwiek opcji byłby w stanie zaprezentować tak wnikliwą publikację stanu państwa i społeczeństwa polskiego...(tak jak to czynili chociażby działacze polityczni w II Rzeczpospolitej).

SlawekAUO | 2014-03-24
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Doskonała kontynuacja "Śmierci zachodu". Nikt tak dobrze nie opisuje dlaczego wymieramy i dlaczego sami jesteśmy sobie winni. Książka momentami jest przerażająca, ale większość z przykrych rzeczy opisywanych przez autora zapuka do nas za kilka albo kilkanaście lat. Z polskich autorów tylko Marek Magierowski w "Zmęczonej" zbliżył się do takiego poziomu.

Marcin_94 | 2018-06-11
Przeczytana: 14 sierpnia 2015