Podglądając Innego. Polscy trawelebryci w Ameryce Łacińskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Podglądając Innego. Polscy trawelebryci w Ameryce Łacińskiej
978-83-235-0849-6
topperkiewicz

Niniejsza książka ma na celu przyjrzenie się, jak w polskich programach podróżniczych podglądamy Innego. Jego wizerunki, które oglądamy na ekranie naszego telewizora, są przefiltrowane przez subiektywne spojrzenie kamery naszych podróżników, ale my w dużej mierze identyfikujemy się z tym punktem widzenia. Utwierdzamy się w przekonaniu, że nasze wyobrażenie na temat kultury Innego jest słuszne i zobiektywizowane.
Polscy podróżnicy stają się naszymi przewodnikami po inności, egzotycznej i odległej, którą z zaciekawieniem śledzimy w programach telewizyjnych, zwłaszcza jeśli jest ona atrakcyjnie podana. A zwykle jest, bo takie są wymogi współczesnego rynku medialnego i współczesnego widza.
Przeanalizowane zostały dzieła takich autorów, jak: Wojciech Cejrowski, Elżbieta Dzikowska i Tony Halik, Robert Makłowicz oraz Martyna Wojciechowska.

źródło opisu: www.wuw.pl

źródło okładki: www.wuw.pl

jowice | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Ta książka jest świetna. Jest opracowaniem naukowym, ale Pan Gawrycki, oprócz posiadania imponującej wiedzy w temacie, ma również bardzo lekkie pióro. ,,Podglądając innego" czyta się szybko, jest zabawnie, jest smutno, jest smutno-zabawnie.
Pozycja obowiązkowa dla każdej feministki, każdego obrońcy życia, demokracji i każdego walczącego z biedą czy też po prostu podróżującego europejczyka. Bardzo ciekawe przedstawienie jak zamknięcie człowieka we własnej kulturze, w połączeniu z dużą mobilnością (=możliwością podróżowania), kształtuje inne kultury; i jak oceniając inne kraje, nie potrafimy spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta którą znamy.

Dawid | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Pozycja obowiązkowa dla każdego świadomego "włóczykija" czy wędrownika, bo jak wiadomo prawdziwych podróżników już nie ma. Nie ma czego odkrywać, bo nie ma już prawie białych plam na mapie.
Ksiazka pokazuje nam jak nas oszukują w telewizji i nie tylko.
Dowiadujemy się, że warto zaglądać do źrodła informacji, weryfikować je i przetwarzać.
Nie ufać ludziom tylko dlatego, że są celebrytami.
Ksiazka krytyczna, odnosząca się do naszych gwiazd turystyki.
Niestety za duzo było naukowych regułek i trochę niepotrzebnych rozdziałów.

| 2014-10-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Świetna, ironiczna, de-konstruująca. Bardzo szybko się ją czyta, a co ważniejsze, treść tam zawarta pozwala Czytelnikowi na zrozumienie, że bardzo często to, co widzimy nie jest tym, na co wygląda i warto odnaleźć drugie dno, by wyrobić sobie obraz Innego. Polecam z całego serca!

Amused | 2014-09-19
Przeczytana: 14 września 2014

Ciekawy temat i obserwacje.
Przeszkadzało mi jedynie styl pisania 'naukowca z polskiego uniwersytetu' - chętnie przeczytałabym "normalną" książkę, bo temat w sumie lekki.

| 2015-11-03
Przeczytana: 17 lutego 2014

Przeczytałam ją przy okazji pisania pracy zaliczeniowej na studiach. Świetna, ironiczna, de-konstruująca. Bardzo szybko się ją czyta, a co ważniejsze - treść tam zawarta pozwala Czytelnikowi na zrozumienie, że bardzo często to, co widzimy nie jest tym, na co wygląda i warto odnaleźć drugie dno, by wyrobić sobie obraz Innego. Polecam z całego serca!

Moonalika | 2015-04-21
mamaslowski | 2015-03-01