Rozmowy z Isaakiem Bashevisem Singerem

Wydawnictwo: Atext
Conversations with Isaac Bashevis Singer
jagarkar

Książka ta to pasjonujący zapis rozmów jakie w ciągu ośmiu lat toczył Richard Burgin, profesor uniwersytetu w Drexel, z laureatem literackiej Nagrody Nobla, Isaakiem Bashevisem Singerem. Ten wspaniały pisarz i cudowny gawędziarz opowiada nam o życiu i sztuce, o tradycji żydowskiej i swoich polskich korzeniach, o religii i matefizyce, tajemnicy ludzkich przeznaczeń i krętych drogach naszego wieku.
Pasjonujący ciąg wynurzeń przybliża nam niezwykle barwną osobowość i losy znakomitego, cieszącego się na całym świecie wielką popularnością pisarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Atext, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Adrian Tync | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

"Rozmowy..." z Singerem to wyjątkowo wartościowa lektura. Żydowski noblista odpowiada na dziesiątki pytań Richarda Burgina dotyczących literatury, filozofii, czy Boga. Poglądy Singera są wyjątkowo warte przemyślenia: pisarz ten jest bowiem daleki od popadania w typowe truizmy, przeciwnie: uważa, że literatura to rozrywka, opowieść jest sama w sobie celem, a strumień świadomości to "zawsze oznacza gadnie o sobie" (s. 48). A wszystko powiedziane bardzo prosto, szczerze i bez żadnej pozy. Ta szczerość sprawia, że nie sposób nie polubić Singera, niezależnie od tego, czy zna się i ceni jego utwory, czy też nie. Po przeczytaniu tych wywiadów można nabrać ochoty na jeszcze więcej jego opowieści.

Bałucki | 2017-08-21

Mądre i ważne zdania mistrza Singera na temat literatury i nie tylko.

Julls | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2017