Okrucieństwo w nowożytnej Europie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Współczesnej Polskiej Myśli Humanistycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
Okrucieństwo
historia
Czytam

Pierwsze w polskiej historiografii tak systematyczne opracowanie problemu okrucieństwa, nawiązujące do tradycji Karola Irzykowskiego i Mariana Zdziechowskiego. Rozważa zagadnienia: nietolerancji wyznaniowej, antysemityzmu, przemocy w rodzinie, agresji wobec zwierząt, kary śmierci. Podstawowy obszar badań stanowią stulecia od XVI do XVIII, jednak, jak zawsze u tego autora, nie brakuje odniesień do współczesności. Wartki, potoczysty styl.

źródło opisu: Universitas, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aleksandra | 2016-06-02
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

W końcu wybrałam sobie książkę na lekturę z historii, która mną zawładnęła. Mogłam dzięki nie poznać motywacje różnorakich okrucieństw, a głównie dowiedzieć się jakie wyczyny były karane w państwie polskim tamtych czasów. Zawiodłam się, licząc na opisy tortur, których niestety nie było.

Marta | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2016 rok
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Za mało konkretów, za dużo nawiązań do poetów lub pisarzy, które moim zdaniem nie wnoszą niczego do książki tylko niepotrzebnie zapełniają strony. W pewnych momentach ogarniało mnie znudzenie, a to z tego powodu, że autor po raz któryś z kolei pisał o tym samym. Dużym plusem jest to, że czyta się szybko, a książka napisana jest dość przystępnym językiem i prócz monotonnych fragmentów (niestety trochę ich jest) nie mam jej nic do zarzucenia.