Jak zostać aktorem

2011-09-14
978-83-213-4718-9
Marzena Baranowska
aktorstwo aktor teatr film

Z aktorstwem wiąże się cała masa spraw, które czynią ten zawód naprawdę wymagającym. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę, dlatego na egzaminy do Szkół Teatralnych zgłasza się co roku tyle osób. Myślę, że lektura tej książki rozjaśni horyzonty wszystkich tych, którzy idealizują zawód aktora. Jest tu wszystko, co najważniejsze, więc na początek to dobra lektura.

Zapewne każdy, kto stara się o miejsce w PWST zna ten podręcznik, bo to prawdziwa skarbnica wiedzy, ale także niezły motywator do działania - w końcu każdy ma swoje wzloty i upadki...

Zapewne...

Jest to książka nietypowa tak ze względu na sposób, w jaki została wydana, jak i ze względu na treść. Wygląda imponująco - twarda oprawa, kredowy papier. Ciekawostką jest to, że książka została wydana w formie eleganckiego kołonotatnika - na sprężynie schowanej w grzbiecie. Zawartość również rozmieszczona jest w nietypowy sposób. Nie jest to książka jakich wiele, z poradami dla początkujących aktorów teatralnych i filmowych, pełna "złotych rad", ale po prostu notatnik osób, które chcą związać swoje życie z aktorstwem. Tak właśnie wyglądałby zeszyt z notatkami artysty - mnóstwo karteczek z ważnymi cytatami, wsunięte między stronice rysunki czy fotografie obrazujące temat czy podpięte spinaczem zadania czy dodatkowe wyjaśnienia i przykłady scen filmowych lub teatralnych.
Autor wskazuje drogę pełną możliwości, ale niczego nie narzuca. Proponuje działania, które mogą doprowadzić czytelnika do spełnienia marzeń. We wprowadzeniu czytamy:

"To raczej pewne, że z żadnej książki nie nauczysz się, jak zostać znakomitym aktorem (...). Aktorstwo polega bowiem przede wszystkim na obserwowaniu i działaniu. Jednak oprócz tego mało zachęcającego wstępu, na stronach mojej książki zawarłem wszechstronną wiedzę o wszystkim, co konieczne, by zrealizować marzenie o graniu, z naciskiem na praktyczne aspekty zawodu aktora."

I to jest właśnie najkrótszy opis zawartości książki - praktyczne rady i podpowiedzi z konkretnymi przykładami, których zadaniem jest pomoc studentowi aktorstwa czy osobie pragnącej spróbować swoich sił na scenie odnaleźć się w trudnym świecie teatru i filmu.

Zoja

• Teatr i dramat
  • Sprzedam
  • Teatr/kino/moda/fotografia/muzyka
  • Życie to jest teatr

Dodaj cytat z książki Jak zostać aktorem