Skóra motyla

Butterfly Skin
9788377582015
literatura piękna
Booka

· kto wytropi nieuchwytnego sadystycznego mordercę kobiet? · przerażająca wizja Moskwy - dzikiej i chaotycznej metropolii po transformacji ustrojowej · rosyjska odpowiedź na Urodzonych morderców i Milczenie owiec Ksenia, dziennikarka w internetowej gazecie, wpada na pomysł istnej medialnej bomby: chce stworzyć portal w całości poświęcony maniakalnemu mordercy bezkarnie zabijającemu kobiety w...

· kto wytropi nieuchwytnego sadystycznego mordercę kobiet?
· rosyjska odpowiedź na Urodzonych morderców i Milczenie owiec

Ksenia, dziennikarka w internetowej gazecie, wpada na pomysł istnej medialnej bomby: chce stworzyć portal w całości poświęcony maniakalnemu mordercy bezkarnie zabijającemu kobiety w Moskwie. Pomaga jej w tym dwoje przyjaciół: Aleksiej, zdolny nieudacznik, nałogowo zdradzający żonę, oraz Marina, nimfomanka samotnie wychowująca dziecko. Jednocześnie Ksenia, w życiu prywatnym wielbicielka masochistycznego seksu, nawiązuje wirtualny romans ze spotkanym w sieci osobnikiem przedstawiającym się jako Alien. Portal internetowy wymyślony przez Ksenię okazuje się spektakularnym sukcesem, ale jak wpłynie na życie poszczególnych bohaterów?

Siergiej Kuzniecow portretuje młode pokolenie Rosjan. Muszą oni radzić sobie w nowej rzeczywistości Moskwy, która stała się jednym z nowoczesnych światowych miast, ale wciąż mierzy się ze swoją przeszłością stolicy radzieckiego imperium.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/files/okladki/duze/042298.jpg

Mavia2033 | 2019-10-16
Przeczytana: 16 października 2019

Kiedy czytam takie książki, zastanawiam się, czy istnieją granice sztuki i gdzie one ewentualnie są...
Autor występujący jako Siergiej Kuzniecow prawdopodobnie nazywa się zupełnie inaczej. Ludzi o tym nazwisku i imieniu jest w Rosji mnóstwo, a każdy innego zawodu. Kiedy dodamy słowo "pisarz", pojawiają się recenzje tej książki po polsku... Do głównej rosyjskiej nagrody literackiej był tylko nominowany, nie wiadomo w którym roku, więc w wykazie laureatów próżno go szukać.
Na okładce jest jeszcze zachęta "Zdumiewająco skomplikowany thriller". No, zależy dla kogo. Od połowy mozna snuć przypuszczenia, co do chwytu dramaturgicznego. I wszystko się sprawdza, mimo mylenia tropów.
A co do tych granic... Nie jest to książka dla osób wrażliwych. Nieustające epatowanie okrucieństwem, ze wszystkimi szczegółami seksu BDSM w specyficznym wydaniu oraz zabójstw kolejnych osób, wywołuje po kolejnej stronie już nie obrzydzenie, ale zniechęcanie. Rozwiązanie jest do bólu(akurat tu pasuje, jak...

Asia_czytasia | 2019-09-20

Oto jak wygląda przerażenie, powiedziałabym mu, oto jak wygląda rozpacz tak wielka, że można jej dotknąć.1

Chyba każdy zna to powiedzenie, że nie ocenia się książki po okładce. Ja jednak uparcie będę do tematu okładek wracać, bo marzą mi się same piękne egzemplarze na półce. Pierwsze spojrzenie może skutecznie zachęcić do sięgnięcia po książkę. Ja np. rzuciłam się bez zastanowienia na Ellę zaklętą, nie patrząc, że jestem dwa razy starsza od grupy, dla której książka została napisana. Okładka może również skutecznie odstraszyć czytelnika. Skóra motyla przeleżała u mnie na półce jakieś 5 miesięcy. Przypuszczam, że gdyby koleżanka nie podłożyła mi jej pod stosik książek Jo Nesbø to nigdy nie znalazłaby się w moim domu. Entuzjastyczne rekomendacje, ciekawy temat, a nawet świadomość, że to thriller psychologiczny, które uwielbiam, nie były w stanie przełamać mojej niechęci do okropnej okładki. W końcu stwierdziłam, że trochę głupio trzymać tak długo pożyczoną książkę i czas się...

Anna | 2019-08-13

Dobrze się czyta,nie jest to typowy thriller z zawrotną akcją, ale świetna analiza seryjnych morderców w dziejach świata. Autor nieźle sportretował młode pokolenie Rosjan z Moskwy zmuszonych radzić sobie w nowej rzeczywistości. Jak dla mnie zbyt drastyczne zwierzenia seryjnego mordercy, muszę się przyznać, że omijałam rozdziały z dokładnym opisem dręczenia ofiary, aby czerpać z tego jak najwięcej satysfakcji.

alutka74 | 2018-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 lipca 2018

Specyficzny mix thrillera i dokumentu. Analiza przyczyn, próba zrozumienia, że maniakalni mordercy to też ludzie, którzy cierpią i potrzebują pomocy. Otoczeni czarnym kokonem smutku, ciemności, rozpaczy i fantazji buszujących w głowie. Ale to wielki nóż w ich dłoni przecina skórę ofiar, która zwija się pod ich palcami jak tytułowa skóra motyla. I to im zgotowano piekło, do którego nijak nie można podejść obojętnie.
Nie ma co brnąć w bezproduktywne rozważania. Lepiej byłoby skupić się na dynamice akcji, bo ta bardzo kuleje, niestety.

Magajena | 2016-07-31

Wybierając książkę zazwyczaj kieruję się tym co przestawia jej okładka. W tym przypadku nie musiałam długo wybierać. Jej okładka przyciągnęła mnie od razu. Książka stopniowo buduje napięcie i wprowadza czytelnika w tematy tabu.

Paulina777 | 2015-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Przeczytana w jeden wieczór . Inna niż wszystkie .Wciągają , zagadkowa i , co najważniejsze nie było W niej nudnych momentów . Jest powiedzenie -nie oceniaj książki po okładce , ale.akurat w przypadku tej książki okładka zwróciła moją uwagę .Polecam

Na półkach: Przeczytane, Rosyjska

czytać to należy najlepiej od końca, pomijając liczne, nudne wstawki

Adrian Bednarek | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Książka specyficzna i nieszablonowa. Zdecydowanie wyróżnia się w tłumie. Ciekawa, choć niektóre regularnie powtarzające się opisy zabijały akcję. Plus za znakomite postacie Ksenii i Aliena, minut za zakończenie, bardzo uproszczone. Polecam wszystkim, którzy szukają mocnych wrażeń i morderczych klimatów made in Russia.

Alicja | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Dziwi mnie, że ta książka ma tak niską ocenę. Według mnie jest ona fenomenalna!

Katarzyna | 2014-09-01
Przeczytana: luty 2014

Jestem typem, który kończy książki nawet jeżeli jest to droga przez mękę. Trochę tak było w tym przypadku. Pomysł generalnie fajny, ale liczyłam na więcej akcji, więcej tajemnicy. Tymczasem otrzymałam przewidywalną fabułę, która dłużyła się w nieskończoność. Czytałam i liczyłam na to, że coś zaraz mnie, jako czytelnika, zaskoczy... Niestety nic się takiego nie wydarzyło, a szkoda.