Posłuszeństwo

2011-10-05
2011-10-05
Ewa Górczyńska
studenci zagadka wykładowca

W przypadku tego thrillera psychologicznego bardzo duży wpływ na jego powstanie w takiej formie miały zainteresowania zawodowe autora, który studiował prace amerykańskiego psychologa społecznego Stanleya Milgrama nad uleganiem autorytetom. Wykorzystał więc w niej metodę eksperymentu stosowaną w psychologii behawioralnej do zbudowania na niej fabuły powieści, której akcję umieścił w dobrze znanym sobie środowisku akademickim, a jej bohaterami uczynił studentów i wykładowców amerykańskiego Uniwersytetu Winchester.
Zajęcia w nowym trymestrze z logiki i rozumowania miał poprowadzić profesor Williams, o którym studenci niewiele wiedzieli, a dokładnie tyle, ile znaleźli na stronie internetowej uczelni, a i to w bardzo okrojonym minimum. Brakowało nawet zdjęcia. Kiedy więc wykładowca wszedł na salę w pierwszym dniu zajęć, ciekawość jego osoby graniczyła u niektórych osób z obsesją poszukiwania informacji na jego temat. Tajemniczego obrazu dopełniły pierwsze jego słowa, jakie usłyszeli studenci na powitanie – Zajmiemy się morderstwem. Profesor uważał, że "najlepszym sposobem, żeby nauczyć się logicznego rozumowania, jest rozwiązanie zagadki".
Najlepiej bardzo skomplikowanej.
Propozycja praktycznego zdobywania wiedzy na przykładzie hipotetycznego morderstwa, które dokona się za sześć tygodni na dziewczynie o imieniu Polly, zaskoczyła słuchaczy, ale i zaciekawiła. Byli gotowi podjąć wyzwanie, w którym stawką było odebranie życia dziewczynie, jeśli w podanym terminie nie odnajdą miejsca pobytu potencjalnej ofiary lub zabójcy. Na każdych kolejnych zajęciach profesor Williams poszerzał zakres wiedzy o dane niezbędne w rozwiązaniu kryminalnej zagadki – czas, miejsce, motyw i okoliczności potencjalnego przestępstwa. Poszukiwania jej rozwiązania dla trojga studentów zajęć, Mary, Dennisa i Briana, z czasem okazało się wybiegać poza teorię, udowadniając tezę profesora, że "w życiu nie ma logiki, tylko przypadkowość" oparta na przyczynie. Zagadka zaczęła przypominać grę, w której rzeczywistość zaczęła mieszać się z fikcją, a prawda z fałszem. Na dodatek eksperymentalny przypadek zaczął przypominać rzeczywiste zdarzenie z lat 80., w którym zamordowano dziewczynę łudząco podobną do Polly, a jego sprawcy nigdy nie ujęto. Studenci stanęli przed wyborem – zaufać profesorowi Williamsowi, dążąc do uwolnienia Polly, czy ulec autorytetowi rektora uczelni, podważającego kontrowersyjne metody nauczania jeszcze bardziej kontrowersyjnego i tajemniczego wykładowcy o wątpliwej reputacji. Musieli wybrać między posłuszeństwem autorytetowi a instynktem potrzeby opieki i chronienia innej osoby.
I pewnie byłabym tak samo zagubiona w poszukiwaniach, dedukcji, odkryciach i nagłych zwrotach akcji jak Mary, gdyby zabawy nie popsuło mi na samym jej początku ostatnie zdanie umieszczone na tylnej okładce, zdradzające ważną informację i tajemnicę, do której bohaterka dochodziła przez dwa pierwsze tygodnie poszukiwania miejsca pobytu Polly. Na szczęście wszystko wynagrodziło mi zakończenie, dosyć zaskakujące i jak na eksperyment behawioralny przystało, z pouczającym rezultatem i wnioskiem.
Autor wykorzystał troje bohaterów powieści, by pokazać, że jeden eksperyment przeprowadzony w identycznych warunkach może uwidocznić trzy różne postawy człowieka, którego postępowanie jest nieprzewidywalne tak, jak dowodził tego Stanley Milgram w swoim eksperymencie. Można byłoby w tym miejscu napisać obszerną, bardzo ciekawą ich interpretację, ale cała powieść jest skonstruowana jak rebus. Każda informacja może być znaczącą i mającą wpływ nie tylko na rozwiązanie zagadki kryminalnej, ale i, leżącej u jej podłoża, całej fabuły powieści, którą dostrzegłam dopiero w scenie finałowej.
Nie chcę tej przyjemności odkrywania, zaskoczenia i udziału w ekscytującym eksperymencie odbierać innym czytelnikom.
naostrzuksiazki.pl

Ciekawy pomysł na fabułę, bardzo podobało mi się, że czytelnik też jest wciągnięty w zagadkę zaginionej dziewczyny.
Jednak zakończenie dla mnie mało satysfakcjonujące.

Jednak zakończenie dla mnie mało satysfakcjonujące.

Akcja rozwija się powoli, ale gdy wpadniemy w jej natłok to naprawdę ciężko się oderwać.
Główne postacie to w większości zwyczajni studenci, łączy kurs logiki na który się zapisali. W ramach kursu mają do rozwiązania z pozoru wymyśloną zagadkę kryminalną, ale czy rzeczywiście jest to tylko wymyślona zagadka...?
Czyta się bardzo dobrze, a autor potrafi nas zwieść na manowce.

Czyta się bardzo dobrze, a autor potrafi nas zwieść na manowce.

Dla mnie przeciętna, po tych opiniach i ocenach, które przeczytałem.
Pomysł na książkę dość ciekawy ale książka napisana bardzo nieatrakcyjnie, bez warsztatu, tak jakby amatorsko, chociaż na pewno historia bardzo ciekawi jakie jest zakończenie.
Szkoda bo myślę że gdyby tę samą historię napisał inny autor np. Spindler lub Deaver efekt znacznie byłby mocniejszy.

Dla mnie przeciętna, po tych opiniach i ocenach, które przeczytałem.

Trzyma w napięciu, ale kiedy przeczytałam, że jest to "superthriller psychologiczny" myślałam ze będzie... hmmm... ostrzej, straszniej, mroczniej...Oprócz tego że jedna osoba ginie... horroru nie było. Mroczna opowiastka na uczelni wyższej... taki napis umieściłabym na okładce ;)

Ładnie poprowadzony wątek, mimo wielu zmiennych.
Oczywiście trochę błędów w tekście/ druku...

Ładnie poprowadzony wątek, mimo wielu zmiennych.
Oczywiście trochę błędów w tekście/...

Książka skutecznie budowała napięcie. Cały czas zastanawiałam się czy to zagadka czy rzeczywistość. Thriller okazał się tak ciekawy, że czytałam go całą noc nie zauważając ile czasu już minęło.

Za pierwszym razem bardzo ciekawa, jednak przy drugim czytaniu nie zachwyca. Ostatecznie całkiem niezła lektura, ale bez szału.

Świetna! Polecam:)

Świetna! Polecam:)

Zmuszająca do refleksji książka, czytając cały czas główkowałem co będzie dalej, ogółem naprawdę polecam wszystkim "maniakom logicznego myślenia"

Trafiłem na nią przez przypadek w antykwariacie. Naprawdę dobra!!

Trafiłem na nią przez przypadek w antykwariacie. Naprawdę dobra!!

• 2015
  • Thriller psychologiczny