Rozdzielone

Tłumaczenie: Urszula Szymanderska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rozdzielone". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Buchmann
Entrissen
978-83-7670-379-4
II wojna światowa, rodzina
Crystal

Pewnego zimnego poranka mężczyźni w długich ciemnych płaszczach przychodzą i zabierają jej matkę. Trafia do domu dziecka wraz z bratem, którego wkrótce też jej odbiorą. Czteroletnią Katrin przejmuje sympatyzująca z systemem rodzina, która na koniec ją adoptuje. Tymczasem jej matka siedzi w więzieniu za ?antysocjalistyczną postawę?. Świat małej Katrin staje na głowie. Jeszcze długie lata czeka na powrót mamy ? daremnie.

Dopiero jako dorosła kobieta, po upadku NRD, trafia na ślad, który prowadzi ją do rodzonej matki. Im lepiej poznaje własną historię, im częściej bywa w archiwach i urzędach, tym więcej podobnych historii rzuca jej się w oczy: tysiące dzieci w NRD odebrano rodzicom, bo byli podejrzani z powodów politycznych lub chcieli uciec na zachód. Część z nich do dziś szuka swych prawdziwych rodzin.

Pomaga im w tym Katrin Behr, która dziś pracuje w stowarzyszeniu, mającym na celu łączenie dzieci, oddanych w czasach NRD do przymusowej adopcji z ich prawdziwymi rodzinami.

źródło opisu: www.buchmann.com.pl

źródło okładki: buchmann.com.pl

Czasy Komunizmu pewnego zimowego poranka NRD przychodzi po matkę Katrin i zabiera ją ze sobą, małej Katrin odbierają matkę, a jej brata i ją zabierają do domu dziecka do przymusowej adopcji.
Malutka czteroletnia Katrin trafia do rodziny nowej do babci, pani nauczycielki od języka rosyjskiego, nie potrafi się tam odnaleźć w duchu Socjalizmu wychowana jest przez zastępczą matkę, która jest członkiem partii.
Katrin bardzo stęskniona jest za swoją mamą, tęskni nie mogąc się z nią widywać.
Mama dziewczynki przebywa w więzieniu, uważana jest za złą matkę nie umiejącą zajmować się swoimi dziećmi, ukarana za antysocjalistyczną postawę.
Katrin mieszka z adopcyjnymi opiekunami, którzy nią się opiekują, kochają jak własną córkę.
A dziewczynka cierpi bardzo nie może odnaleźć się w nowej rodzinie brakuje jej starszego brata Mirko, ukochanej babci i jej mamy.
Jako dorosła kobieta odnajduje swoją mamę, po raz pierwszy może się z nią zobaczyć.
Przejmująca, dramatyczna historia Katrin 4-letniej...

elau66wr | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Historia na tyle szokująca, że sama jestem prawie rówieśnicą głównej bohaterki. Sama żyłam w czasach socjalizmu. I chyba jak wiele innych dzieci, nastolatków, nie świadoma byłam tego, co dzieje się wokół.
Ochłonę i opiszę książkę, ale nie chcę ubierać recenzji własnymi słowami.
Jak zawsze postaram się opowiedzieć cytatami. One powiedzą więcej.
Piękna, szczera i przerażająca w pewien sposób historia kidnapingu w imię wyższych ideałów

Muminka | 2013-09-17
Przeczytana: 15 września 2013

Wstrząsające świadectwo jak obchodziło się ze swoimi obywatelami NRD. Bohaterka, Katrin, została w 1972r zabrana od matki, którą uznano za wroga ustroju i osobę niezdolną dobrze wychować swoje dzieci. Jako samotna matka, mająca nieślubne dzieci, deklarująca chęć wyjazdu na Zachód została usunięta z życia Katrin i jej brata Mirko. Czterolatka trafiła do domu dziecka i zaczęła się jej wędrówka po rodzinach zastępczych. Socjalistyczne państwo dopuszczało 'przymusową adopcję', czyli zabierano dzieci od wolnomyślicieli, wrogów ustroju i wychowywano w socjalistycznym duchu. Katrin odebrała zmianę losu jako zdradę ze strony matki i babci, nie wiedząc, że matkę wtrącono do więzienia na długie lata. Poszczególni "kandydaci" musieli wykazać się nienaganną opinią, zaangażowaniem dla socjalistycznej ojczyzny, idealnie być członkami partii. U pani doktor nie potrafiła się odnaleźć, choć wyjechała z nią na pierwsze wakacje nad morze, pierwsi adopcyjni rodzicie odwieźli ją po pierwszej nocy,...

Magnetic_91 | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Przejmująca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, utracie najbliższych i życiu w cieniu kłamstwa o swojej Ojczyźnie NRD - to właśnie przedstawia historia Katrin Behr, która jako 4 letnie dziecko została oddana do domu dziecka a później do jak się po latach okazało "przymusowej adopcji".

Przypadek Katrin nie jest odosobniony.
Przerażające fakty o swojej przeszłości, państwie w którym się wychowała nie jest w stanie przyswoić na tyle by móc w to uwierzyć.
Gdzie dzieciom zabierano rodziców za "postawę antysocjalistyczną".

Katrin w zastępczej rodzinie wychowana została w duchu socjalizmu, poświęcenie dla Państwa, stawianie jego dobra nad swoim własnym - takie wartości wpajała jej zastępcza matka ( członek Partii).
Katrin święcie przekonana, że żyje w dobrym kraju nie ma zielonego pojęcia jaki los zgotowało NRD jej własnej matce.

Dopiero po upadku muru ma szansę odpowiedzieć sobie na najważniejsze dla niej pytania " Gdzie była mama?" i postanawia ją odnaleźć.
Jednak czas,...

natanna | 2017-05-18
Przeczytana: 10 maja 2017

Wspomnienia Katrin Behr bardzo wzbogaciły moją powierzchowną wiedzę o tym od lat nie istniejącym już państwie o dramatyczne a zarazem głęboko i skutecznie skrywane prawdy, przed narodem, który wychowywany był od wczesnego dzieciństwa w duchu głębokiego socjalizmu.
W 1972 roku Katrin Behr była nieświadomym niczego cztero i pół letnim dzieckiem, które w brutalny sposób zostało pozbawione, na oczach obcych ludzi, matki. Wraz ze starszym bratem trafiła wówczas do domu dziecka a następnie rozłączona również z nim i pozbawiona kontaktów z babcią oddana do adopcji. Jak pisze w książce : Z punktu widzenia partii adopcje były cenne nie tylko z punktu widzenia pedagogiki społecznej - tacy jak ja mieli w przyszłości tworzyć elity socjalistycznego państwa. Jak to znacznie później wyczytałam w pewnym dokumencie, moi nowi rodzice zobowiązywali się wychować mnie tak, "jak tego oczekuje nasze państwo".[*]
Nauczycielka, sprawująca dodatkowo funkcję w partii, była zatem osobą wręcz predestynowaną...

Joaśka | 2014-12-01
Przeczytana: listopad 2014

Czasy komunizmu w NRD, 4 - letnia Katrin trafia do domu dziecka, od razu jest oddzielona od brata. Podczas odwiedzin babcia żegna się z dziewczynką "na zawsze". Zgłaszają się ludzie którzy chcą zabrać Katrin do swojego domu. To będą teraz jej rodzice, ciepłą starsza pani jako babcia, ojciec nie mający własnego zdania i mama - nauczycielka rosyjskiego i sekretarz partii. Od tej pory ma swój dom, nie taki jak sobie wymarzyła, ale jednak ma. To ta zastępcza mama pomaga Katrin odnaleźć rodzoną matkę. Czasy komunizmu niektórzy pamiętają ale nie wiem czy wiedzą jak to wyglądało w NRD. Mam wrażenie że w Polsce nie było tak źle jak w innych państwach bloku (czytałam również książki o Rumuni). Polewam z całego serca, książka smutna ale warto pocierpieć z bohaterką.

Karolina | 2015-04-21

Bardzo szczera opowieść jednej z ofiar systemu totalitarnego. Katrin opowiada o swoim życiu, które zostaje brutalnie zabrane i zniszczone przez enerdowski socjalizm. Jej matkę uznano za wroga systemu, aresztowano ją więc, a dziewczynkę wraz z bratem umieszczono w domu ich babci. To dopiero początek koszmaru rodzeństwa.

Dzieci wkrótce zostają rozdzielone, lądują w innych domach dziecka. Katrin zaczyna swoją wędrówkę po rodzinach zastępczych. Ostatecznie zostaje adoptowana przez rodzinę aktywnie wspierającą system i zostaje w niej już na stałe. W nowej rodzinie nie zaznaje jednak szczęścia. Przybrana matka utrzymuje w domu surową dyscyplinę, a życie dziewczynki upływa na ciągłym wypełnianiu coraz większej liczby obowiązków. Brak ciepła, więzi, zrozumienia i akceptacji sprawia, że Katrin wyrasta na kobietę zamkniętą w sobie, ukrywającą emocje, pustą wewnętrznie.

"Od najmłodszych lat dorośli uczyli mnie odwracać wzrok i tłumić wszystko w sobie. Jak niby miałam teraz być zdolna do...

Małgorzata | 2015-10-08

Wspaniała książka o miłości, więzi między matką a dzieckiem.

Titka Brak | 2016-04-26
Przeczytana: wrzesień 2015