New Libertarian Manifesto and Agorist Class Theory

Wydawnictwo: Lulu
angielski
nwn9

"Agoryzm to rewolucyjny anarchizm rynkowy. W społeczeństwie anarchistyczno-rynkowym, prawo i bezpieczeństwo będą zapewniane przez instytucje rynkowe, nie polityczne. Agoryści zdają sobie więc sprawę z tego, że te instytucje nie mogą powstać na drodze reformizmu politycznego. Muszą one wyrosnąć z procesów rynkowych. Jako że rząd jest przestępczym procederem, kulminacja rewolucji następuje, gdy...

"Agoryzm to rewolucyjny anarchizm rynkowy.
Jako że rząd jest przestępczym procederem, kulminacja rewolucji następuje, gdy państwo zostaje wyparte przez rynkowych producentów bezpieczeństwa i prawa. Popyt rynkowy na te usługi doprowadzi do ich powstania. Rozwój tego popytu będzie spowodowany przez wzrost gospodarczy w tym sektorze gospodarki, który otwarcie odcina się od współpracy z państwem (i dlatego nie może zwrócić się do państwa jako monopolistycznego producenta bezpieczeństwa i prawa). Ten sektor gospodarki to kontrekonomia - czarne i szare rynki"

~ Brad Spangler, Rewolucja Agorystyczna w skrócie

źródło opisu: Lulu.com 2006

źródło okładki: Lulu.com 2006

Jakub | 2015-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Czytać Konkina po Rothbardzie to trochę jak zjeść rosół po schabowym - nie zwala z nóg, choćby był i bardzo dobrze podany. Z drugiej strony ciężko byłoby zrozumieć "Nowy Manifest Libertariański", nie czytając "Manifestu Libertariańskiego", ze względu na skróty myślowe, niechęć do definicji i pobieżne traktowanie tematu przez Konkina, a na pewno dlatego że jest to pewna kontynuacja(jak zresztą wynika z nazwy). Ciekawa koncepcja, na pewno warta poświęcenia uwagi, szczególnie że to kwestia jednego-dwóch wieczorów. Idea kontrekonomii wydaje się być sensowna, a co najważniejsze konsekwentna.

Książka napisana bardzo chaotycznie. Definicja agoryzmu, którego ma dotyczyć, bardzo biedna. Na plus ogólny wydźwięk, bo sam uważam kontrekonomię za dobre narzędzie do zwalczania państwa, ale sens tego piśmidła można było zawrzeć na jednej stronie, więc nie polecam.

TomekMiszkin | 2017-07-13
Przeczytana: 2013 rok

Nie łudźmy się, ta pozycja to margines marginesu dla "mainstreamowej" teorii społeczeństwa, historiozofii, czy ekonomii. Manifest Konkina jest też lekturą obowiązkową dla libertarianina, ale według mnie, to co powinno pozostać w głowie po przeczytaniu tej krótkiej książeczki, jest nie pewność (podlana groteskowym determinizmem à'la Marks) nieubłaganej ewolucji ku wolnemu społeczeństwu (czas weryfikuje), ale pewna świeżość spojrzenia na praktyczny wymiar ekonomii jako nauki opisującej ogromną część relacji międzyludzkich. A sam Konkin niech pozostanie "hipisowskim" i "kontrkulturowym" biegunem myśli wolnościowej, w kontrze do elitarysty Rothbarda. Na wolnym rynku idei jest niejedna nisza do zagospodarowania.

Kamil Grzebyta | 2013-09-03

Nie specjalnie zachwyciła mnie ta książka. Jeśli kontrekonomia przyniosłaby jakiś pozytywny skutek to byłby on znikomy. Zdecydowanie jestem zwolennikiem innej drogi do osiągnięcia celu jakim jest wolność, chociaż uważam, że każdy libertarianin powinnien się zaznajomić także z tym tytułem, zwłaszcza, że nie zajmie on sporo czasu.

ProMemoria101 | 2015-11-29
Maciek87 | 2014-05-27