Mistrzowie kina amerykańskiego – Bunt i nostalgia

Wydawnictwo: Rabid
978-83-60236-19-2
skygge

Sylwetki najwybitniejszych reżyserów kinematografi i amerykańskiej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Te dwie dekady należą do najbarwniejszych w historii kina: do Hollywoodu napłynęły wówczas europejskie nowe fale, wykorzystano fenomen ruchów kontestacyjnych, wzbogacono język filmowy o przemiany w warstwie technicznej i estetycznej; trudno nie wspomnieć o zjawiskach społeczno-politycznych – zamieszkach studenckich i wojnie w Wietnamie. Owe lata to także czas rozpadu klasycznych gatunków i uwznioślenia pozycji autora filmowego.

Dobierając sylwetki reżyserów do tego tomu, autorzy starali się uchwycić tę różnorodność i niezwykłość, toteż znajdziecie w nim Państwo eseje poświęcone takim twórcom, jak: Sydney Pollack, Robert Altman, Martin Scorsese, Sam Peckinpah, Francis Ford Coppola, Stan Brakhage, Stanley Kubrick, Woody Allen czy Steven Spielberg. Amerykańskie kino lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wciąż fascynuje, stale przemawia do nas swymi filmami, inscenizacyjną pomysłowością, zaskakującą odwagą i bezkompromisowością, ale również dojmującym poczuciem końca pewnej epoki i postulatem buntu, wzbogaconym jednak o smutek nostalgii za dawnymi czasami i wzorcami.

źródło opisu: http://www.rabid.pl/katalo2.php

źródło okładki: http://www.rabid.pl/katalo2.php

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!