Poetyka filmu japońskiego. Tom 1

Wydawnictwo: Rabid

Pierwszy tom monografii poświęconej filmowi japońskiemu. Autor proponuje spojrzenie na kinematografię Kraju Kwitnącej Wiśni z punktu widzenia ewolucji form stylistycznych i gatunkowych, wskazuje na obecność odniesień do tradycji literackich, teatralnych i malarskich, nie zapomina przy tym o wpływie konwencji hollywoodzkich, licznych nawiązaniach do burleski i kina gangsterskiego, widocznych nawet w twórczości najwybitniejszych reżyserów japońskich. W analizowanych filmach zwraca uwagę na sprzeczności między tradycją a nowoczesnością, na nowe wzorce kobiecości, ale także na rozpad dawnego porządku patrialchalnego oraz potrzebę redefiniowania tożsamości narodowej w obliczu zagrożenia ze strony kultury zachodniej.

Arek_Szpak | 2016-04-26
Hekate | 2015-11-03