rozwiń zwiń

Podłe ciała

Okładka książki Podłe ciała
Grégoire Chamayou Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Przygody Ciała historia
418 str. 6 godz. 58 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Przygody Ciała
Tytuł oryginału:
Corps vils : experimenter sur les
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2013-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-03-01
Liczba stron:
418
Czas czytania
6 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374530774
Tłumacz:
Katarzyna Thiel-Jańczuk, Jadwiga Bodzińska
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
484
393

Na półkach: , , , ,

Zacznę może od małej wskazówki: jeśli myślisz, że to książka w stylu Thorwalda mylisz się.

Więc o czym są "Podłe ciała"? Myśląc o rozwoju medycyny jako nauki człowiek ma przed oczami bohaterów w lśniąco białych fartuchach, których błyskotliwy geniusz pokonuje coraz to kolejne choroby, jednak często przemilczaną kwestią jest droga, która prowadzi do tych odkryć. Eksperymenty medyczne należy przeprowadzać - to jest poza wszelką dyskusją - inaczej jakikolwiek rozwój medycyny byłby niemożliwy, jednak na pytanie na kim i jak je przeprowadzać na przestrzeni wieków udzielano różne odpowiedzi i o tych etycznych dylematach pisze autor.

Tak więc każdy kto oczekuje jak u Thorwalda opisu sylwetek osób i szczegółowych historii opowiedzianych niczym dobry kryminał może się zawieść. Od Kocha i Hipokratesa częściej głos zabierają tutaj Kant i Foucault. Sam fakt ile słynnych filozofów poświęcało swoje dzieła tematyce medycznej jest zadziwiający.

Jak łatwo się domyślić książka nie będzie ściśle chronologicznie opisywała dzieje doświadczeń medycznych, lecz każdy rozdział dotyczy pewnego zagadnienia, które jest rozpatrywane przez pryzmat różnych wieków i omawiane poprzez cytaty wielu wybitnych myślicieli.

Ta zaskakująca początkowo treść książki czyni ją trudną w ocenie. Z jednej strony czytelnik czuje momentami niedosyt, kiedy to autor przeskakuje z jednego wydarzenia do następnego tak naprawdę nie opisując żadnego od początku do końca. Czytelnik na próżno będzie tu szukał opisu kariery przytaczanych naukowców. Rozdział składa się tu z mnóstwa małych wzmianek o eksperymentach oraz rozbudowanej analizy moralnego uzasadnienia takich środków. Niestety autor gubi się w nadmiarze przytaczanych fragmentów i cytatów co skutkuje chaosem i powierzchownym omawianiem historycznego i naukowego tła wydarzeń, co jest wielką szkodą, gdyż temat książki jest naprawdę fascynujący i dotychczas zbyt mało opisywany.

Choć spodziewałem się czegoś zupełnie innego nie jestem całkowicie zawiedziony lekturą tej pozycji. Naprawdę rozbudowane analizy problemów moralnych przed jakimi stali badacze na przestrzeni wieków pozwalają spojrzeć na wielkie odkrycia medycyny z zupełnie innej perspektywy. Pragnę zaznaczyć, że etyka badań naukowych to także w czasach współczesnych problem bardzo ważny, o którym nie należy zapominać w drodze do coraz to bardziej spektakularnych dokonań.

Dla kogo jest ta książka? Nie jest to na pewno lektura tak wciągająca jak dzieła Thorwalda, lecz raczej pozycja skierowana do osób konkretnie zainteresowanych i/lub związanych z zagadnieniami etyki oraz eksperymentów medycznych. Dla osób które się takowymi zajmują jest to na pewno cenna pozycja, lecz dla laika lektura ta nie wniesie niczego naprawdę nowego, gdyż autor ani nie szokuje naprawdę niespodziewanymi rewelacjami ani nie proponuje nowatorskich rozwiązań. Książka dla wytrwałych znawców tematu.

Zacznę może od małej wskazówki: jeśli myślisz, że to książka w stylu Thorwalda mylisz się.

Więc o czym są "Podłe ciała"? Myśląc o rozwoju medycyny jako nauki człowiek ma przed oczami bohaterów w lśniąco białych fartuchach, których błyskotliwy geniusz pokonuje coraz to kolejne choroby, jednak często przemilczaną kwestią jest droga, która prowadzi do tych odkryć....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    309
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    42
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    3
  • Naukowe
    2
  • Poszukuję
    2
  • Medycyna
    2
  • Cielesność
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podłe ciała


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne