Historia erotyzmu

978-83-61182-12-2
historia, erotyzm
filozofia i etyka
A--

Georges Bataille (1897-1962), francuski pisarz i filozof, uchodził za "metafizyka zła", który fascynował się śmiercią, cierpieniem i ofiarami z ludzi, ale przez większość życia był bibliotekarzem. Również "Historia erotyzmu" (należąca do ineditów z lat 1950-1951) nie jest dziełem skandalizującym, lecz esejem o "ekonomii" w specyficznym, szerokim sensie tego pojęcia nadanym mu przez Bataille'a. Na historię erotyzmu składają się próby "transgresji", przekraczania ustanawianych zakazów. Książka Bataille'a jest w zasadzie właśnie esejem historycznym, choć także "fenomenologią erotyczną". Wydaliny, czystość, nagość, przedmiot pożądania, małżeństwo znajdują tu pełne pasji i świeżości analizy. Trzeba bowiem mimo wszystko pamiętać, że bibliotekarz po pracy zwykł był odwiedzać paryskie zamtuzy

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Dominika Rygiel | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

"Erotyzm byłby niemożliwy, jeśliby dla wartości zakazanych nie żywiono szacunku".

W "Historii erotyzmu" Bataille dosyć śmiało i kontrowersyjnie snuje rozważania o tym czym jest i gdzie tkwi źródło erotyzmu. Próbuje nakreślić granicę pomiędzy światem zwierząt i ludzi. Często odwołuje się do filozofii Lévi-Straussa i de Sade'a. Sadyzm poetycko określa erotyzmem bez granic. Zdecydowanie, bez skrępowania zahacza o wszelkie niewygodne aspekty towarzyszące życia i seksualności człowieka (np. orgie, kazirodztwo, wydaliny, śmierć). Robi to jednak w czysto akademicki sposób.

Zbiór filozoficznych esejów Bataille'a nie jest lekturą łatwą i przyjemną. Oscylując na granicy wykładu akademickiego trochę nuży. Jego tekstom brakuje polotu i płynności. Mimo iż brakuje im świeżości, myślę, że warto się z nimi zapoznać.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony sporo wniosków autora przyda mi się w mojej pracy naukowej, z drugiej strony większość jego stwierdzeń dotyczących kobiet (nawet nie chodzi mi o powtarzanie po Levi-Straussie tezy o kobiecie jako li i jedynie obiekcie wymiany) woła o pomstę do nieba i świadczy o słabym zmyśle obserwacji. Dziwne toto. Stąd pięć gwiazdek.

Karolina | 2016-05-30
mota | 2016-03-23