Łzy Erosa

978-83-7453-918-0
Eros, Tanatos
filozofia i etyka
A--

Łzy Erosa to ostatnie dzieło Georges'a Bataille'a. Udręczony chorobą pisarz powraca do swoich najważniejszych fascynacji i obsesji, powierzając opowieść obrazom, które przybliżają tajemnicę związku śmierci i erotyzmu. Od prehistorycznych posągów i malowideł przez różne postacie manieryzmu aż po surrealizm i słynne fotografie chińskiego skazańca rozbrzmiewa szloch Erosa ? wyraz skrajnego cierpienia i bezgranicznej ekstazy.
Właśnie dlatego, że jesteśmy ludźmi, że żyjemy w ponurej perspektywie śmierci, znamy też bezbrzeżną przemoc, rozpaczliwą przemoc erotyzmu. To prawda: w granicach użytecznego rozumu dostrzegamy praktyczne znaczenie i konieczność seksualnego chaosu. Czy jednak ci, którzy jego końcową fazę określili mianem "małej śmierci", nie uchwycili trafnie jego żałobnego sensu?

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Magdalena | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Napisany przez Bataille'a niedługo przed śmiercią esej o historii erotyzmu jest nie tylko jego próbą zmierzenia się z problemem śmierci, ale też syntezą wiedzy, która urzeka erudycją autora oraz poetyckim stylem. Niektórzy mogą z tego powodu zarzucić autorowi brak precyzji w używaniu niektórych pojęć, ale przynajmniej tekst Francuza czyta się z przyjemnością.
A o rozkosz w erotyzmie chodzi. Praca Bataille'a dzieli się na kilka części i nie ukrywam, że pierwsza - poświęcona narodzinom erotyzmu - wydaje mi się najbardziej solidna, spójna oraz bogata w obserwacje. Analiza malowideł skalnych z Lascaux, którą przeprowadza w tym rozdziale Bataille, jest brawurowa. W pozostałych częściach ta kondensacja myśli ulega rozmyciu; nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Bataille ogranicza się do powierzchownego szkicu: sygnalizuje zjawiska, zarysowuje schemat dynamiki przemian w ludzkiej świadomości, a także wymienia artystów, którzy świadczą o słuszności jego tez.
W doborze prac oraz malarzy tkwi...

Gabrielle | 2015-11-12

Jeśli ktoś spodziewa się tu dużej ilości tekstu, z pewnością będzie zawiedziony - w książce tej rządzą bowiem ilustracje, same eseje są natomiast krótkie i niezwykle chaotyczne. Mimo to czyta się ją i ogląda wspaniale!

Barabasz | 2014-09-27

Trzeba przeczytać.