Tempo di Roma

Tempo di Roma
9788361978336
Rzym, podróże, Włochy
Michele

„Jeśli wybierasz się do Rzymu, najważniejszą i bezwzględną regułą winna być lektura Tempo di Roma”
Dominique Costermans i Christian Libens

„Nie sądzę, by od czasów Stendhala tak pięknie pisano o Rzymie, jak robi to Curvers w Tempo di Roma”
Hubert Juin

źródło opisu: Wydawnictwo Austeria, 2011 - http://www.austeria.e...(?)

źródło okładki: http://www.austeria.eu/d4483_tempo_di_roma.html

| 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Najpierw przynętę zarzuciła okładka. Ascetyczna fotografia w odcieniach szarości, z uwagi na motyw przywołująca atmosferę minionego czasu. I tytuł – dlaczego obcojęzyczny? Sens tego tytułu odkrywa się w miarę poznawania historii bohatera w scenerii Rzymu - począwszy od końca lat czterdziestych XX wieku - miejsca realnego i zarazem Wiecznego Miasta o wielu obliczach.
„Tempo di Roma” może oznaczać „rzymski czas”, „rzymski okres”, „rzymskie tempo”, „rzymską pogodę”. W powieści przywołany zostaje obraz Giorgio de Chirico, włoskiego surrealisty, pod takim właśnie tytułem. Na wielu obrazach de Chirico widnieją opustoszałe, tajemnicze i pełne melancholii pejzaże włoskich miast.

Narracja prowadzona jest w formie wspomnień bohatera, młodego Belga, historyka sztuki i admiratora piękna, który po wojennej tułaczce i opuszczeniu obozu jenieckiego trafia do Włoch.
Po krótkim pobycie w Mediolanie, gdzie z konieczności zdobywa środki do życia odgrywając bierną lecz niezbędną rolę w...

morti | 2016-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2016

'Tempo di Roma' to wyjątkowa podróż do powojennego Wiecznego Miasta podana nam w pięknej oprawie z doskonałymi fotografiami Wojciecha Plewińskiego.

Zbigniew | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Ta książka miała być niesamowita. W końcu Rzym daje takie możliwości. Okazała się bardzo słaba. No dobra, przeciętna. Szkoda.

Giuseppe | 2015-09-09
Na półkach: 2015, Przeczytane