A jeśli zostanę...

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
gakuko

Po śmierci rodziców Wiktoria musi zamieszkać u ciotki, za którą nigdy nie przepadała. Choć w nowej rodzinie jest jej rówieśnica, dziewczyny nie mogą się dogadać. Czy samolubna Janka i naiwna, zbuntowana „wieśniara” dojdą do porozumienia? Co musi się wydarzyć, by Wiki odkryła, że bezwzględna, walcząca o swoją pozycję kuzynka też jest samotna i załamana? Jaką rolę odegra w tym pewien sympatyczny chłopak?

Na szczęście Wiktoria znajduje wsparcie w niezwykłej, eksperymentalnej klasie, do której przypadkiem trafia. Czy rzeczywiście wprowadzenie prostych zasad może sprawić, że grupa uczniów stanie się zgranym zespołem, przyjaźnie witającym w swoim gronie nowych kolegów?

Amerykanin Ron Clark, o którego oryginalnych zasadach jest mowa w tej książce, tak to opisał: Pierwszego dnia każdego roku szkolnego uczniowie są lekko zszokowani, gdy daję im listę i mówię, że mam dla nich 55 zasad (…) ale już po miesiącu przyznają: „Lubimy te zasady, ponieważ dzięki nim dokładnie wiemy, co możemy, a czego nie powinniśmy robić i jakie będą konsekwencje w razie ich nieprzestrzegania”. (…) Odkryłem, że jeśli poświęci się czas na dokładne pokazanie dzieciom, czego się od nich oczekuje, one bardzo chętnie zrobią to, o co się je poprosi.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Historia Wiktorii była (na początku) smutna. Potem kiedy już się przeprowadziła do swojego wujka, ciotki i Janki wszystko zaczęło się rozkręcać. Janka już na początku mi się nie podobała, ta jej arogancja, a po kilku stronach wręcz mnie wkurzała, ale zakończenie książki to miła odmiana :)

Profesorek | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Czasem dobrze przeczytać coś "takiego dla nastolatków".

Bez rewelacji.
Miła lekturka na dwa, trzy dni, jakby się zmusił to na jeden. Zdecydowanie zbyt szybko zakończona akcja. Te 180 stron - za mało.
Przedstawione "banalne problemy nastolatków".
Dziewczyna ze wsi traci rodziców w wypadku samochodowym, musi pogodzić się z oddzieleniem jej od jej sióstr bliźniaczek i zadomowić się w mieszkaniu cioci z dużego miasta. Walczy z wyzwiskami, "wieśniactwem", musi się w tym innym świecie zaaklimatyzować. Żeby nie było nudna Autorka wplotła gdzieś tam chłopaka.
Taka...
...wiadomo.

Powtórzę więc;
Czasem dobrze przeczytać coś "takiego dla nastolatków".

liaguszka | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Lubię czytać książki dla młodzieży. Z perspektywy lat i doświadczenia życiowego mogę spojrzeć na problemy młodych ludzi. W tej powieści smutno zaczynająca się historia Wiki ma pozytywny wydźwięk na koniec. Niestety, dla mnie trochę bajka. Pracuję od lat w szkolnictwie i (choliba) z doświadczenia wiem, że takich nauczycieli jak Sawicka nie ma. A nawet, jeśli trafi się taki "rodzynek", system natychmiast równa go do "szeregu". Niepokornych połyka i wypluwa gdzieś na śmietnisko...

sqiki | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 marca 2014

Wzruszająca opowieść o nastoletniej dziewczynie. Jednak nie jest pospolitą, nudną i smutną książką, raczej pogodną i łatwą w zrozumieniu. Podobała mi się postawa głównej bohaterki w wielu sprawach, jej podejście do życia, zwierząt i innych ludzi. Przesłodki jest wątek z pieskiem oraz chłopakiem. Wszystko to opisane prostym i żywym językiem pozwala na szybkie skończenie lektury. Jedyną, może lekką, przeszkodą wydają mi się dość duże przeskoki w akcji, a o wielu ważnych wydarzeniach dowiadujemy się z listów. Jednak historia sama w sobie jest tak życiowa i tak po prostu zwykła, że chyba każdemu się spodoba.

Angelika | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Na początku niechętnie ją czytałam, ale po kilku stronach książka tak mnie wciągnęła, że nie mogłam się od niej oderwać. Czyta się bardzo przyjemnie i szybko (jak większość książek dla nastolatków), ale ja takie właśnie uwielbiam. Bardzo podobało mi się, że w treści zawarte były "zasady 2d", które każdego czytelnika, prawdopodobnie nieświadomie (ale przynajmniej w minimalnym stopniu) uczą dobrego wychowania.
Polecam, bo książka warta przeczytania :)

Całkiem dobra młodzieżówka. Opowiada o Wiktorii- dziewczynie ze wsi, która po śmierci rodziców przyjechała do rodziny ciotki do wielkiego miasta, ale więcej nie zdradzam, bo będzie spoiler. Jeżeli ktoś nie oczekuje jakiejś książki z wartką akcją tylko dobrej obyczajówki na weekend to zachęcam, bo na pewno ukazuje nam współczesne problemy.

pyszczek55 | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Powieść "A jeśli zostanę..." Wydawnictwa Literatura jest dla mnie ogromny zaskoczeniem. Czytając skrót wiedziałam mniej więcej czego mogę się spodziewać, ale nie przypuszczałam, że tak mnie poruszy w trakcie czytania. Egzemplarz, który posiadam jest w twardej oprawie. Czcionka jest duża. Na początku i na końcu książki znajdują się zasady, można powiedzieć, że są to zasady dobrego wychowania, które panowały w klasie, do której uczęszczała główna bohaterka- Wiki. Każdy nowy rozdział zatytułowany jest pewnym słowem lub wyrażeniem. Między rozdziałami przewijają się listy, maile do mamy, gdzie pisze jej jak się czuje i jak jej ciężko żyć dalej bez niej, bez nich oraz do Rity, której opowiada o nowej szkole, o tym jak mieszka się jej u ciotki, jak układają się jej sprawy sercowe itp. Bardzo przypadła mi do gustu Wiki, która jest bardzo wrażliwa, odpowiedzialna i odważna. Po śmierci rodziców przejmuje się swoim losem, ale jeszcze bardziej przejmuje się losem swoich młodszych sióstr. Czuje...

Marlene | 2012-12-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Początkowo była niechętnie nastawiona do tej książki, ale zaczęłam ją czytać i ze strony na stronę coraz bardziej zaczynała mi się podobać. W książce są opisane problemy nastolatki, ale podwojone tym, że straciła rodziców, nie mieszka z siostrami a na dodatek nie dogaduje się z kuzynką. Trafia tez do eksperymentalnej klasy gdzie nie ma zwykłych ocen są tylko oceny opisowe i wprowadzone są zasady dzięki, którym klasa jest jak rodzina. Książka bardzo mi się podoba, nie jest banalna, skłania do myślenia.

Mayvram | 2014-05-19
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2014

Główna bohaterka książki – Wiktoria - traci rodziców w wypadku samochodowym. Teraz najważniejsze stają się dla niej młodsze siostry- bliźniaczki Iza i Luiza. Ku jej zdziwieniu , dalsza rodzina postanawia rozdzielić rodzeństwo na jakiś czas, dopóki nie będzie u kogoś miejsca dla całej trójki.

Wiktoria jest załamana tym, że siostry zostaną bez niej. Nie może też pogodzić się z myślą , że będzie musiała zamieszkać z wujostwem i znienawidzoną kuzynką. Ni pozostaje jej jednak nic innego, niż zgodzić się na tą propozycję. Wkrótce wszystkie założenia stają się rzeczywistością, a bohaterka przenosi się do dużego miasta. Niestety, na każdym kroku dziewczyna bardzo odczuwa brak bliskości lasu i wiejskiej sielanki. Trafia do nowej szkoły, która znacznie różni się od tej z rodzinnej wsi. Jednak mimo to, największym problemem, z jakim musi się zmierzyć jest kuzynka Janka, z którą nigdy nie miała dobrych relacji. Dogadanie się z nią już na początku wydaje się być niemożliwe. Czy jednak w...

AnnaM | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Jestem nauczycielką i od ośmiu lat pracuję z dziećmi. O zasadach Rona Clarka pierwszy raz usłyszałam kilka lat temu i niektóre z nich zaczęłam wprowadzać na moich lekcjach. I chociaż nie miałam możliwości pracować według nich w ramach zwartego programu, muszę przyznać, że przynoszą one zaskakująco dobre efekty. Od dawna śledzę stronę internetową Akademii Rona Clarka, czytam artykuły na temat owych zasad, słucham wywiadów z pedagogami. Żałuję, że żadna z książek Clarka nie została przetłumaczona na język polski. Tym bardziej sięgnęłam po książkę Barbary Ciwoniuk, która wydaje się doskonale rozumieć system "55 ZASAD".

Książka "A jeśli zostanę..." jest wielowymiarowa. Może być czytana przez młodzież, doskonale oddaje realia nauki w gimnazjum, opisuje ich świat i problemy. Wiki, główna bohaterka, właśnie straciła rodziców, musi mieszkać u ciotki, zastaje rozdzielona z siostrzyczkami, a kuzynka Lala i jej koleżanki prześladują ją w szkole. Dziewczyna czuje się wyobcowana, nie pasuje...