Pomyśl tylko życzenie

Okładka książki Pomyśl tylko życzenie Ewa Zienkiewicz
Okładka książki Pomyśl tylko życzenie
Ewa Zienkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2012-04-12
2012-04-12

Nie podobało mi się zakończenie. Liczyłam na jakąś większą zagadkę, lepsze wyjaśnienie całej sytuacji. Co czuły tamte dziewczyny, gdzie one wtedy były? Dużo pytań. Książka z potencjałem, ale można było to lepiej wykonać. Nie kupowałabym jej, ale można wypożyczyć

Anka Rawicka to typowa nastolatka z problemami typowymi dla tego wieku, której w zasadzie niczego nie brakuje. Dziewczyna nie potrafi jednak docenić tego co ma i szuka czegoś nowego. Młoda mieszkanka Warszawy twierdzi, że jej rodzina jest zbyt nudna i normalna, w jej życiu nie dzieje się nic ciekawego i potrzebuje powiewu świeżości i czegoś nowego.
W momencie w którym Anka wchodzi do wanny we własnym mieszkaniu zaczyna się właściwa akcja. Nastolatka nagle staje się kimś innym i znajduje się w innym miejscu. Z biegiem akcji główna bohaterka wciela się w kolejne osoby z różnych środowisk i rodzin.
Najpierw jest Patrycją – niepełnosprawną dziewczyną utykającą na jedną nogę. Nastolatka mieszka z dużą rodziną w kamienicy do rozbiórki. Patrycja to uboga dziewczyna, ale w życiu jej i jej rodziny ciągle coś się dzieje.
Kolejno Anka staje się bogatą Nikolą. Nastolatka mieszka w ogromnej rezydencji nad prywatnym jeziorem, ale jej życie także nie jest pozbawione problemów.
Ostatnią dziewczyną w której życie wkracza Anka jest Marysia – nastolatka mieszkająca w górskiej osadzie, której rodzice wyjechali, by znaleźć lepszą pracę.
Dziewczyna w każdym z wcieleń musi pokonać inne problemy, poradzić sobie z różnymi kłopotami i nie wpakować się w kolejne. Życia każdej z jej rówieśniczek są inne, ale czy gorsze lub lepsze?
Autorka miała ciekawy pomysł na fabułę książki i wcielanie się głównej bohaterki w kolejne ciała. Nie podobało mi się to, że historie dziewczyn, w które wcielała się Anka zazwyczaj kończyły się w najciekawszym momencie i nie wyjaśniały do końca historii. Nie wystarczające były dla mnie fragmenty z gazet umieszczone na końcu książki z których czytelnik mógł się dowiedzieć czegoś więcej o dalszych losach bohaterek, którymi przez jakiś czas była Ania.
Powieść Ewy Zienkiewicz to książka idealna dla nastolatków. Porusza problemy bliskie tej grupie, a także pokazuje, że nasze kłopoty w porównaniu z tymi innych, choć czasem wydają się straszne wcale takie nie są. Młodzieżówka godna uwagi, chociaż uważam, że rozwiniecie wątków dziewczyn, w które wcielała się bohaterka byłoby na plus dla powieści.

W momencie w którym Anka...

Książka sympatyczna. Ciekawy pomysł z wcielaniem się głównej bohaterki w różne osoby. Odczuwa się jednak pewien niedosyt, bo losy bohaterek pozostają mocno niedokończone. Lakoniczne wyjaśnienia na końcu książki mnie nie usatysfakcjonowały. Mam też wątpliwości czy książka powinna być wydana w serii Plus Minus 16. To raczej dla dzieci w wieku 12-13 lat.

Co łączy 4 dziewczęta z opisu książki? 4 zaczęte i niedokończone historie młodych dziewcząt. Każda z nich mogłaby być naprawdę fajna, gdyby została opowiedziana do końca, a nie urwana przed momentem kulminacyjnym pozostawiając rozczarowanie i mocny niedosyt. Krótkie notki umieszczone pod koniec książki nie wypełniają braku i pozostaje duży niedosyt pomieszany z niesmakiem. Kilka pomysłów na fajne książki lub opowiadania zostało zmarnowane.
Co do samych bohaterek, to nie wszystkie polubiłam, a po gwałtownym urwaniu losów 2, po kolejnych opisach tylko się prześlizgiwałam.
Książka w dodatku przemyca "smrodek moralizatorski", który z powodu subtelności można nazwać smrodkiem: szanuj dziadka swojego, możesz mieć nie tylko gorszego, a całkowitego drania i z rodzicami też różnie bywa.

Książkę kupiła mi mama z nadzieją, że przepadam za literaturą młodzieżową gdyż miałam wtedy 12 lat. Nie przepadałam. Jednak, aby mamie nie było przykro i z ciekawości co taka książka może zawierać skusiłam się. Dosyć często pojawiały się długie i nudne fragmenty, aczkolwiek fabuła jest bardzo interesująca. Myślę, że jakby dać innemu autorowi taki pomysł do opracowania to mogłoby wyjść coś bardzo interesującego. Nie mówię, że jest źle, bo książka jest przyjemna. Widać jednak typ literatury młodzieżowej. Troszkę się czułam jakbym czytała lekturę z 1-3, ale w pozytywnym znaczeniu tych słów.

Zacznę od tego, że nie chciałam tej książki. Prosiłam o inną, a ta – jakimś dziwnym trafem – trafiła w moje ręce. Zdziwiona przeczytałam tekst na okładce i z niechęcią pomyślałam, że z literatury młodzieżowej to ja już dawno wyrosłam. Mimo wszystko postanowiłam spróbować. Skoro już do mnie trafiła, to szkoda żeby się zmarnowała. Książki nie powinny się marnować, zalegając nieczytane gdzieś w kącie.

Anka Rawicka jest typową dziewczyną, której niczego w życiu nie brakuje, jednak jej nastoletni umysł nie potrafi tego dostrzec, wciąż wyszukując nowych „braków”, włącznie z tymi absurdalnymi – jej rodzina jest zbyt normalna, a przez to nudna, przydałoby się coś, co ten porządek zburzy!

Odtąd książka staje się ciekawa. Anka wchodzi do wanny we własnym mieszkaniu i nagle…staje się kimś innym. Teraz jest Patrycją – niepełnosprawną dziewczyną z jedną nogą krótszą, mieszkającą w kamienicy do rozbiórki z rodziną, która bynajmniej nie jest nudna w kategoriach przyjętych uprzednio przez naszą bohaterkę. Chciała, to ma!

A potem kolejne zamiany ciał, jeszcze dwukrotne. Co mnie denerwowało, to fakt, że Anka zawsze zmieniała skórę w najciekawszych momentach, kiedy naprawdę chciałam wiedzieć, co dalej. Przy końcu czekała na mnie zatem miła niespodzianka – z artykułów prasowych dowiedziałam się, jak potoczyły się losy wszystkich dziewcząt, których życiem żyła przez krótki czas Anka.

Co mnie zaskoczyło? Moja reakcja na tę książkę. Zaczęłam czytać i nagle przestałam myśleć o tym, że to literatura młodzieżowa. Po prostu czytałam i…podobało mi się. A to wniosek dla mnie zaskakujący. Może zatem nie warto jest zamykać się na określone gatunki? Ale trochę się boję, że idąc tym tokiem rozumowania, w końcu sięgnę nawet po…fantastykę.

Ulubione cytaty:

„Filozofia domu została ukształtowana przez zakręty życiowe jego mieszkańców”

„Ciesz się tym, że jesteś dzieckiem. Czas na dorosłość przyjdzie nieodwołalnie. Baw się, wygłupiaj, dopóki możesz. Potem będziesz musiała pracować, pracować i pracować”.

zaczytana.com.pl

Co łączy Ankę Rawicką – przeciętną nastolatkę z Warszawy – z ubogą Patrycją mieszkającą w kamienicy do rozbiórki, bogatą Nikolą z rezydencji położonej nad prywatnym jeziorem i z Marysią z górskiej osady? Nim dziewczyna pozna prawdę, będzie musiała uratować pewnego francuza, wyrwać się z rąk oszustów i pogodzić z przeprowadzką do Paryża. I gdy tylko uda się jej wybrnąć z jednych kłopotów, wpadnie niestety w kolejne... (opis z lubimyczytac.pl)
Dostałam tą książkę pod choinkę. Początek zaciekawił mnie. Pomysł oryginalny i ciekawy. Bohaterów łatwo polubić, choć niektórzy wzbudzali antypatię. Wydarzenia ciekawe. Książka napisana została prostym językiem, dzięki czemu i szybko i przyjemnie się ją czyta. Byłam bardzo ciekawa zakończenia.
Polecam!

Ta niesamowita opowieść zachwyciła mnie jej niebanalnością. Opowiada ona o losach czterech zupełnie różnych dziewcząt. Chodź tak na prawdę bohaterką jest jedna nastolatka, która zmienia ciała kiedy wypowie życzenie. W ten sposób poznaje życie inne niż wszystkie. Rozczarowało mnie jedynie zakończenie. Ale tak to książka jest spoko.

bardzo fajna książka:)

bardzo fajna książka:)

Pozycja bardzo dobra. Trzymała w napięciu, ale gdy czytałam chciałam aby początkowa bohaterka wróciła w końcu do swego wcielenia. To było denerwujące. Ha ha doczekałam się, Ci co przeczytali wiedzą kiedy. Polecam

• Rok 2014
  • Pożyczone/Wypożyczone