Własny pokój

Okładka książki Własny pokój Barbara Ciwoniuk
Okładka książki Własny pokój
Barbara Ciwoniuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2014-04-22
2011-02-28

Zach, a właściwie Zachary Rosen to chłopak z „dobrego domu”. Gimnazjalista bardzo dobrze się uczy, jest spokojny, uprzejmy i nie sprawia żadnych problemów. Nastolatek jest kulturalny i stara się nie pakować się w kłopoty.
Alfi,czyli Alfons Karasek to zupełne przeciwieństwo Zacha. Nastolatek jest synem alkoholików. Sam nałogowo pali, przekonany, że jego los został już dawno przesądzony. Alfi dodatkowo nie zaliczył pierwszej klasy i chodzi do niej już drugi rok.
Wydawać by się mogło, że tej dwójki nic nie łączy, a tym bardziej, że nie mogą się polubić. Jednak kiedy Alfi ratuje kolegę z klasy przed pobiciem, a Zach broni drugoroczniaka przed zarzutami kradzieży jego własnej komórki między tą dwójką powoli zaczyna rodzić się przyjaźń. Niezwykła, ponieważ pomiędzy chłopcami z całkowicie odmiennych od siebie domów i rożnych środowisk. Zach spędzając więcej czasu z Alfim powoli odkrywa, że kolega jest tak naprawdę bezradny i zagubiony i pomaga mu uwierzyć w jego możliwości.
Czy przyjaźń między nastolatkami z tak różnych środowisk jest możliwa? Ile nieszczęść musi spaść na głowę Alfiego, nim ktoś odkryje, że nie jest taki, jaki na pierwszy rzut oka się wydaje? Czy Zach zawsze będzie wierzył w nowego znajomego?
Książka Barbary Ciwoniuk to powieść o niełatwym, szybkim dorastaniu. Autorka ukazuje także siłę przyjaźni i pokazuje, że warto dać szansę tym, w których większość już zwątpiła. Polecam tą wciągającą powieść młodzieżową poruszającą ważne tematy i ukazującą różnice między nastolatkami, które czasem stają się początkiem przyjaźni.

Bardzo fajna książka ;-).

Bardzo fajna książka ;-).

Od połowy nie mogłam się oderwać!

Od połowy nie mogłam się oderwać!

Podczas przerwy świątecznej próbowałam po raz drugi przeczytać ,,Małe życie". Jedną z moich ulubionych książek. Nie udało mi się.

Postanowiłam przeczytać ,,Własny pokój" jako przeciwwagę dla tamtej cegły.
Lekka, łatwa i przyjemna.

Lekka-owszem
Przyjemna-bardzo
Łatwa-nie do końca.

Zach, a właściwie Zachary Rosen to niesprawiający problemów chłopak. Kulturalny, spokojny, stroniący od kłopotów.

Alfi,czyli Alfons Karasek jest za to synem alkoholików, nałogowym palaczem i nadal nie opuścił pierwszej klasy chociaż powinien być w drugiej.

Wedle przyjętych zasad logiki ta dwójka nie ma prawa się spotkać, a co dopiero polubić. Jednak kiedy Alfi ratuje Zacha przed pobiciem, a Zach Alfiego przed oskarżeniem o kradzież jego własnej komórki zaczyna kiełkować ich przyjaźń.

Ale ,,Własny pokój" to książka nie tylko o dorastaniu w trudnych warunkach, przyjaźni chłopców z dwóch różnych światów. To też książka o tym, że na świecie są ludzie dobrzy, którzy wydają się źli, i źli, którzy wydają się dobrzy. To książka o tym, jak podła może być rzeczywistość szkolna, o pojednaniu w rodzinie i o tym jak być dobrym kolegą a przede wszystkim dobrym człowiekiem.

POLECAM!!! Nie tylko minus 16!

Postanowiłam przeczytać ,,Własny pokój" jako przeciwwagę dla tamtej cegły.
Lekka, łatwa i przyjemna.

Lekka-owszem
Przyjemna-bardzo
Łatwa-nie do końca.

Bohaterem jest gimnazjalista Zach, pochodzący z dobrego domu. Jest miły, spokojny i dobrze się uczy. Pewnego dnia wszystko się zmienia...a to za sprawą napaści na niego na korytarzu szkolnym. I nie wiadomo jak to by się skończyło, gdyby nie stanął w jego obronie Alfi - drugoroczniak. Tak rodzi się ta niezwykła przyjaźń pomiędzy chłopcami pochodzącymi z różnych domów i różnych środowisk. Alfi jest bowiem dzieckiem wychowywanym w rodzinie alkoholowej, przekonanym o tym, że jego los jest już od dawna przesądzony. Jedynie Zach dostrzegł w nim potencjał i obdarzył wiarą w jego możliwości.
Polecam tę książkę, ponieważ opowiada o prawdziwych i trudnych chwilach dorastania oraz o podejmowaniu ważnych decyzji. A także o tych tematach, o których wiele osób dorosłych nie chce rozmawiać z nastolatkami. Czyta się ją szybko i naprawdę niesamowicie wciąga!

Bardzo lubię czytać książki Barbary Ciwoniuk bo to są bardzo wspaniałe, życiowe z przesłaniem powieści.
Zach to dobry uczeń, nie sprawiający żadnych problemów w domu i w szkole. Jego ojciec jest alkoholikiem, wychowuje go samotnie matka, a z ojcem swoim widuje się często.
Nie da się go nie lubić jest miłym, sympatycznym i uprzejmym chłopcem pewnego razu poznaje Alfiego, który kradnie jemu telefon.
Przyjaźń ich zostaje wystawiona na próbę, czy zdoła przetrwać??
Powieść to jest o niełatwym dojrzewaniu, sile przyjaźni.
Wspaniała, super książka czytało mi się fajnie...porusza za serce warto przeczytać!!!

"Własny pokój" opowiada historię dwójki gimnazjalistów: Zacha i Alfiego. Zach przeżywa rozwód rodziców oraz chorobę mamy, Alfi pochodzi z patologicznej rodziny. Losy tej dwójki splatają się ze sobą. Co z tego wyniknie?
Książka jest rewelacyjna! Napisana została prostym, zrozumiałym językiem. P. Barbara Ciwoniuk wykazała się dużą znajomością środowiska młodzieżowego; slangu, sposobu bycia itp. Napisana przez nią lektura jest wciągająca, zakończenie jednego rozdziału wręcz zmusza czytelnika do przeczytania kolejnego. Opowieść, niestety, jest i bardzo realistyczna...
Polecam każdemu, szczególnie młodzieży!

Lekko daje do myślenia i całkiem przyjemnie się ją czyta, chwilami wciąga. Ale nic więcej. Nie jest moja ulubioną książką i nigdy nie będzie, chociaż nie jest zła.
Mimo wszystko godna polecenia - jeśli ktoś lubi powieści o problemach nastolatków.

Zdecydowanie polecam

Zdecydowanie polecam

Książka z początku absolutnie mnie nie przekonywała aby ją przeczytać. Strasznie dla mnie nudna była aczkolwiek dopiero w połowie jej okazała się nawet ciekawa.

• Wypożyczone z biblioteki

Barbara Ciwoniuk Własny pokój Zobacz więcej