Włoskie miniatury

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Podróże". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura piękna
A--

Książka poświęcona współczesnym podróżom do Włoch (Wenecja, Florencja, Rzym, Neapol i Sycylia), Hiszpanii i Tunezji zawiera opis węd rówek, spotkań z ludźmi, sztuką i literaturą. Pokazuje jak odnajdywać ślady przeszłości w dzisiejszym krajobrazie Włoch. Talent auto ra sprawia, że słyszymy żywy głos jego wielkich poprzedników i zgiełk śródziemnomorskiej codzienności.

źródło opisu: FZL, 2008

źródło okładki: FZL, 2008

Marek | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Szkice kreślone gdzieś na uboczu, także przy filiżance kawy. W drodze, ale widać nie lubi chodzić z "przewodnikiem" w ręku. Wystarczy zabłądzić, wejść w zaułek. Możesz także napotkać pisarza. Lektury towarzyszą tym wędrówkom. I to jest kapitalny trop. Kapitalny dla kogoś kto wybiera się w podróż. Szukać spokoju i samotności. A jeśli zostajesz w domu, nic prostszego, wystarczy zasiąść głęboko i wyobraźnia Cię przeniesie. Przeczytałem bo za moment wybieram się do Włoch.

figozmakiem | 2012-09-02

Książka może erudycyjna, ale pozbawiona życia. Autor jest dobrym czytelnikiem, ale kiepskim pisarzem, bo pisze o rzeczach znalezionych u innych, ogląda Włochy oczami innych; nie wiadomo na czym polega widzenie i odczuwanie Włoch przez Szczucińskiego. Lepiej by autor leczył ludzi, niż pisał nudne książki.

Mała objętość a jaka (za)wartość. Już pierwszy tekst, zaledwie dwie strony, pokazuje całą przyjemność obcowania z tymi zapiskami podróżnymi. Parę zdań o wyprawie na grób Brodskiego na weneckim cmentarzu San Michele i mam wrażenie, że to ja podróżuję vaporetto i widzę to wszystko własnymi oczyma.
Zatrzymany opisaniem widok Włoch, tych bardziej i mniej znanych miejsc, w doskonałym połączeniu z fragmentami życiorysów literackich, tekstów literackich, przeżyć literackich.
Zupełne zawieszenie czasu. Teraźniejszość cicha, niewyraźna jak za szybą. Bardziej rzeczywiste jest obcowanie ze wspólnikami podróży - Iwaszkiewiczem, Hertzem, Muratowem, Stępowskim, Bobkowskim Mycielskim i innymi. Chwilami nawet starożytność wyraźniejsza jest niż teraźniejszość.
Przechodnie, czasem opisywani dokładnie, wydają się być tak samo realni jak Brodski, Marai czy Camus. Albo tak samo nierealni.
Wspólnikami tych peregrynacji są zarówno Ci bardziej znani - Herbert, Herling Grudziński, Lampdusa, Czapski jak i...