Goodbye Polsko

Wydawnictwo: Media Foran
The Black Madonna of Derby
powieść angielska
Joanna

Książka oparta na autobiograficznych przeżyciach autorki opisuje perypetie polskiej rodziny, która w latach 60-tych próbuje budować swoje życie na emigracji w angielskim miasteczku Derby. Każdy z jej członków inaczej przeżywa rozłąkę z krajem. Babcia, nestorka rodu nie potrafi nauczyć się angielskiego jak i znaleźć w nowym środowisku, więc w końcu wraca do ogarniętej komunizmem Polski, a ponieważ tęskni za rodziną wraca znów do Derby. Jej córka Helena jest zadowolona ze swojego nowego angielskiego życia, bo podczas wojny sporo wycierpiała, została zatrzymana w łapance i wywieziona na przymusowe roboty jako szwaczka. Każde z jej dzieci inaczej odnajduje się w nowym środowisku i każde wyraźnie odczuwa konflikty wywołane ich polsko-angielskimi korzeniami. Podczas weekendu chodzą do polskiej szkoły oraz do polskiego klubu, natomiast w tygodniu, kiedy przebywają w towarzystwie Brytyjczyków, czują, że powinny być Brytyjczykami. Nieładna, otyła i buńczuczna Wanda ma szczerze dość swoich polskich korzeni, wyprowadza się więc z kultywującego polskie tradycje domu do Londynu i tam próbuje żyć na angielską modłę. Nie wychodzi jej to, więc w końcu wraca do rodzinnego domu i do polskości. Piękna i pilna, niemal w każdym calu idealna Zosia jest dumna ze swoich polskich korzeni, uwielbia wszystko to, co polskie, ale jest prześladowana przez brytyjskie koleżanki ze szkoły. Zosia podejmuje decyzję o studiowaniu polonistyki w Londynie, wyjeżdża na wakacje do Polski, gdzie umiera w dość przypadkowych i tragicznych okolicznościach. Janek najmłodszy z rodzeństwa całkowicie asymiluje się w nowym środowisku i w końcu, ku niezadowoleniu rodziców, przestaje mówić po polsku.

źródło opisu: http://www.iik.pl/ksiazki.php/3198

źródło okładki: Media Foran

eno | 2013-08-29
Przeczytana: 10 października 2013

Jest to opowiesc o rodzinie polskich emigrantow, ktorzy probuja ulozyc sobie zycie w Anglii. babcia nie potrafi odnalezc sie w nowym srodowisku, nie zna jezyka, teskni za Polska. Jej corka i maz, ktorzy wiele wycierpieli podczas wojny, ciesza sie z tego, co przynosi kazdy dzien, spokoj i stabilne zycie. Trojka dzieci, urodzonych juz w Wielkiej Brytanii, przezywa swoje osobiste rozterki podwojnej tozsamosci polsko-brytyjskiej.

Chociaz akcja dzieje sie w latach 60. i 70. ubieglego wieku, mysle, ze mozna w niej znalezc wiele nawiazan do problemow wspolczesnych emigrantow. Bohaterowie sa barwni i ciekawi i ksiazke czyta sie z ogromna przyjemnoscia. Ja nie moglam sie oderwac :)

Kupilam juz druga czesc 'Sweetest Enemy', ktorej nie ma niestety jeszcze w polskim tlumaczeniu. Akcja drugiej czesci rozgrywa sie w latach 80. i 90. Czytalam wywiad z autorka, ktora powiedziala, ze na razie nie planuje, ale w przyszlosci nie wyklucza napisania trzeciej czesci.

Joanna | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2012