Nasza skradziona przyszłość

Tłumaczenie: Piotr Jędrusik
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Our Stolen Future: Are We Threatening Our Fertility, Intelligence, and Survival? A Scientific Detective Story
hormony, toksykologia, ekologia, chemia
popularnonaukowa
Athoualia

Naukowa opowieść detektywistyczna, uznana za jedną z najważniejszych pozycji popularnonaukowych 1996 roku. Praca trzech autorów - lekarza, zoologa i dziennikarza - poświęcona jest ekotoksykologii, nowej dyscyplinie nauki zajmującej się wpływem powstałych w wyniku rozwoju cywilizacyjnego związków chemicznych na organizmy żywe. Szczególne zainteresowanie naukowców budzą substancje naśladujące...

Praca trzech autorów - lekarza, zoologa i dziennikarza - poświęcona jest ekotoksykologii, nowej dyscyplinie nauki zajmującej się wpływem powstałych w wyniku rozwoju cywilizacyjnego związków chemicznych na organizmy żywe. Szczególne zainteresowanie naukowców budzą substancje naśladujące działanie hormonów, powodujące zaburzenia cyklu rozrodczego, a w konsekwencji wymieranie niektórych populacji zwierząt. Czy gatunek ludzki również jest zagrożony? Autorzy ostrzegają przed dalszą nierozważną ingerencją człowieka w środowisko naturalne.

źródło opisu: Amber, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

żabot | 2014-11-23
Przeczytana: 17 listopada 2014

„Naukowa opowieść detektywistyczna, uznana za jedną z najważniejszych pozycji popularnonaukowych 1996 roku.”

Najbardziej kretyński opis książki, jaki w życiu widziałem. Przeciętny czytelnik może się zasugerować , że jest to jakaś powieść a przynajmniej książka fabularyzowana. Owszem zaczyna się trochę fabularnie. W realnych warunkach realna postać (badaczka) zaczyna zbierać materiały dotyczące dziwnych zachowań zwierząt w oddalonych od siebie miejscach i szuka elementów wspólnych. Początek więc trochę przypomina literaturę faktu. Szybko jednak tekst przechodzi w coś w rodzaju reportażu naukowego połączonego z felietonem, esejem czy czymś podobnym. Autorzy opisują, jak odkrywano przerażające fakty dotyczące naszego środowiska a właściwie tego , jak sami je niszczymy od wielu lat. Kiedy na co dzień zastanawiamy się, jakie substancje mogą być dla nas szkodliwe, trujące, rakotwórcze, oczekujemy odpowiedzi, jak szybko i jak konkretnie coś nam szkodzi. Czynnik A przy danej dawce albo...