Rodzina Tótów. Gloria

Okładka książki Rodzina Tótów. Gloria István Örkény
Okładka książki Rodzina Tótów. Gloria
István Örkény Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
Tótek. Gloria
Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01
Kamila Mondral
Węgry literatura węgierska groteska

Okładka książki Fabularie nr 1 (31) / 2023 Jana Bodnárová, Aleksandra Igras, Monika Ładoń, Michał P. Lipka, Paweł Nowakowski, István Örkény, Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, Karol Płatek, Adam Raczyński, Paweł Radziszewski, Redakcja magazynu Fabularie, Paul Scraton, Justyna Sobolewska, Jadwiga Stańczakowa, Adrian Tujek, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Marcin Zegadło
Fabularie nr 1... Jana Bodnárová, Ale...
Okładka książki Gwiazdy Galaktyki Béla Balázs, József Cserna, Zoltan Csernai, Endre Darázs, Laczkó Géza, Ervin Gyertyán, Gábor Haller, Gyula Hernádi, Mór Jókai, Frigyes Karinthy, István Kaszás, Dezső Kemény, Péter Kuczka, Lajos Mesterházi, István Örkény, Miklós Rónaszegi, Gábor Rubin, Sándor Szathmári, Péter Szentmihályi Szabó, praca zbiorowa
Gwiazdy Galaktyki Béla Balázs, József...
Okładka książki Literatura na świecie nr 3/1975 (47) Endre Ady, Gyula Illyés, Ferenc Juhász, György Moldova, Iris Murdoch, István Örkény, Miklós Radnóti, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Endre Ady, Gyula Il...

"Rodzina Tótów" – fajna, taka trochę mrożkowa, sympatycznie absurdalna w wielu kwestiach.
"Gloria" – chyba nie przemawia do mnie konsekwencja wydarzeń, takie to trochę prowadzące donikąd.

180/180/2022
A jakie to zabawne. Rodzina Totów to groteska na całego. Gloria jest bardziej klasyczna. Ale tu i tu postacie zadziwiające, kolorowe. Bardzo odświeżające, warto czytać. Inne, niepospolite. Kiedyś to bardziej eksperymentowali.
Jak miło, że właśnie tą książką osiągam liczbowe wyzwanie na 2022 rok.

180/180/2022
Jak miło, że właśnie tą książką osiągam liczbowe wyzwanie na 2022 rok.

dla kogos kto nie jest obeznany z wegierska literatura moze byc sporym zaskoczeniem.

O ile "Rodzina Tótów" mi się niesamowicie podobała, o tyle "Gloria" mnie nie przekonała jakoś szczególnie. Brakowało mi czegoś w tej historii od samego początku do końca.

Syn Tótów przysyła z frontu list, w którym oznajmia, że w gościnę do nich przyjedzie major. Specyficzny to człowiek, lecz rodzina w trosce o bezpieczeństwo syna, podporządkowuje życie wygodzie pana majora. Problem w tym, że całkowita zmiana spowodowana jest wybiórczością listonosza, który nie chcąc niepokoić Tótów przynosi im jedynie dobre wieści, a złe niszczy...

István Örkény "zapuszcza sondę między sferę stosunków władzy a mieszkańców". Kiedy działania i nawyki majora spowodują prawie rozpad rodziny (ojciec nie wytrzymuje zmian),dochodzi do sytuacji krytycznej. Tót walczy ze swoim organizmem poświęcając się dla syna, tymczasem major doskonale się bawi i odpoczywa od frontu. Finał zmagań mimo wszystko zaskakuje.

Zaiste, blisko leży Örkény dramaturgii Mrożka, jakby flirtując z teatrem absurdu. Tymczasem groteska niebezpiecznie blisko zbliża się do prawdopodobieństwa, niepokoi realizmem. Bohaterowie nie próbują podnieść sprzeciwu, akceptują los, ale zostaje przekroczona pewna granica, a władza nie ma tam już władzy i sama na siebie podpisuje wyrok.

István...

• Literatura węgierska