Wystawa róż

1982-03-01
1982-03-01
Camilla Mondral
umieranie śmierć film

Okładka książki Fabularie nr 1 (31) / 2023 Jana Bodnárová, Aleksandra Igras, Monika Ładoń, Michał P. Lipka, Paweł Nowakowski, István Örkény, Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, Karol Płatek, Adam Raczyński, Paweł Radziszewski, Redakcja magazynu Fabularie, Paul Scraton, Justyna Sobolewska, Jadwiga Stańczakowa, Adrian Tujek, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Marcin Zegadło
Fabularie nr 1... Jana Bodnárová, Ale...
Okładka książki Gwiazdy Galaktyki Béla Balázs, József Cserna, Zoltan Csernai, Endre Darázs, Laczkó Géza, Ervin Gyertyán, Gábor Haller, Gyula Hernádi, Mór Jókai, Frigyes Karinthy, István Kaszás, Dezső Kemény, Péter Kuczka, Lajos Mesterházi, István Örkény, Miklós Rónaszegi, Gábor Rubin, Sándor Szathmári, Péter Szentmihályi Szabó, praca zbiorowa
Gwiazdy Galaktyki Béla Balázs, József...
Okładka książki Literatura na świecie nr 3/1975 (47) Endre Ady, Gyula Illyés, Ferenc Juhász, György Moldova, Iris Murdoch, István Örkény, Miklós Radnóti, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Endre Ady, Gyula Il...

Również do mnie „Wystawa róż” trafiła na moją półkę za pośrednictwem rynku wymiennego. Niewielki format, nieznaczny nakład (ledwie 10.320 egzemplarzy),moment wydania również niesprzyjający lekturze (marzec 1982). Za to zawartość niesamowita, bardzo poruszająca, wręcz trudno się oderwać od lektury.
Temat trudny, bo jak słowami zobrazować powstawanie filmu dokumentalnego o umieraniu. Lecz Pan Istvan Orkeny potrafił z niezwykłym wyczuciem potraktować tę problematykę: zasadniczo styl jest lekki, choć dialogi zmuszają do zastanowienia. Jest dojmująco, a jednak potrafimy się uśmiechnąć w trakcie czytania. Żałuję, że tak mało jego książek zostało przetłumaczonych na język polski
Trzy historie ostatnich tygodni życia: naukowca, bukieciarki i pisarza, względem których śmierć miała jednakowe plany. Na mnie największe wrażenie zrobiła historia literaturoznawcy Gabora, opowiedziana ustami jego żony. Człowieka, który za wszelką cenę starał się ukończyć pracę nad swoją książkę. Ale niewiele mniejsze wrażenie robi historia pisarza. J. Nagy odgrywa swoją rolę niczym zawodowy aktor, pokazuje jak niewiele mamy do powiedzenia w obliczu śmierci. I nasuwające się natrętne pytanie, jak będą wyglądały nasze ostatnie dni, chwile, czy jesteśmy nad nim zapanować. 7,5/10

Temat trudny, bo jak słowami zobrazować powstawanie filmu dokumentalnego o...

Zaledwie dwie godziny zajęła mi ta lektura i nie jest to spowodowane jedynie faktem, że to drobna książeczka, ale też nie sposób się oderwać :)
Mamy tu przemieszaną narrację opowiadania wraz ze "scenami" filmu dokumentalnego, co jest ciekawym połączeniem, ponieważ fabuła kręci się w okół młodego węgierskiego reżysera, który jako pierwszy postanawia sfilmować moment śmierci, w owym czasie będącej tematem tabu. To właśnie historia i sceny z tego filmu są kluczowe dla powieści.
Pojawia się sporo rozmyślań na temat śmierci, miałam lekki przesyt filozofowania, jednak jak najbardziej polecam lekturę.

Znaleziona przypadkiem w bibliotece na półce "przygarnij książkę" ale już wiem, że jej nikomu nie oddam. Zasili moją biblioteczkę książek wartościowych. Orkeny porusza temat śmierci, niby trudny, ale pisze to takim językiem i w tak ciekawy sposób, że czyta się z przyjemnością i często z uśmiechem. Jeszcze nikt nigdy nie pisał tak lekko o śmierci. Świetna książka, uczciwie polecam.

Książeczka jest niepozorna, wielkości notesu, jedynie 100 stron, więc wzięłam do czytania na podróże. Niestety, zaczęłam ją po drodze z biblioteki i do pociągu miałam już tylko końcówkę. Piszę o tym dlatego, że pokazuje to jak świetnym językiem jest napisana.
Mimo, że książka opowiada o robieniu dokumentu o śmierci i wartkiej akcji tu nie spotkamy, to trudno się oderwać. Bohaterowie są przedstawieni tak żywo, że ma się ochotę krzyknąć "dokładnie jak Kwiatkowska!"
Czytając ją świetnie się bawiłam, nie wiem tylko czy taki powinien być efekt książki nt. śmierci, ale mi się podoba

Z pewnością pomysł na przedstawienie śmierci niecodzienny,trzy przypadki,jednakowo absurdalne.Groteska nie jest jednak moim ulubionym gatunkiem literackim.

Książka należy do tych, od których nie można się oderwać. Bardzo ciekawie przedstawiony temat śmierci. Pozostawia w czytelniku dużo myśli, do przemyślenia.

• Literatura węgierska
  • Literatura bałkańska
  • Węgierskie
  • 2018 rok
  • Biblioteczka Ady
  • Posiadamy
  • 2017

Dodaj cytat z książki Wystawa róż