Zgłosuj na książki roku 2017

Zestaw do nauki czytania małych dzieci z wykorzystaniem metody Domana

Wydawnictwo: Wydawnictwo Pentliczek
KKBello

Metoda Domana oparta jest na zdolności małego dziecka do zapamiętania zapisanego słowa jako obrazu. Nauka czytania zachodzi z pominięciem żmudnego okresu literowania. Metoda słowno-obrazkowa to współczesna odmiana klasycznej metody Domana. Tablice opatrzone są z jednej strony ilustracją i słowem, z drugiej tylko słowem. Stronę z obrazkiem wykorzystuje się w etapie stymulacji. Jednak w trakcie...

Metoda słowno-obrazkowa to współczesna odmiana klasycznej metody Domana. Tablice opatrzone są z jednej strony ilustracją i słowem, z drugiej tylko słowem. Stronę z obrazkiem wykorzystuje się w etapie stymulacji. Jednak w trakcie ćwiczeń stosuje się stronę bez obrazka.

Lata 90-te to początki dziedziny pedagogiki wczesnodziecięcej - tzw. Right Brain Education - ( nauka z użyciem prawej półkuli mózgu). Metoda Domana, zarówno jej postać klasyczna, jak i współczesna, to tylko jedne z metod stosowanych w ramach Right Brain Education. Metod jest wiele, ale cel jest jeden - stymulacja rozwoju prawej półkuli mózgu (prawa półkula odpowiada za genialne uzdolnienia).
Rodzice stosujący klasyczną metodę Domana szybko zauważają znużenie dziecka podczas kolejnych dni prezentacji tablic ze słowami. Podczas nauki współczesną odmianą metody Domana efektu znużenia nie ma. Wprowadzanie nowych tablic opatrzonych zdjęciami i rysunkami zawsze wywołuje zainteresowania malucha.
W założeniach Right Brain Education wymienia się kilka warunków skuteczności metody. Zaangażowanie emocjonalne dziecka znajduje się na pierwszym miejscu.
Obecność obrazka pozwala dodatkowo na skojarzenie słowa z odpowiednim przedmiotem. Zastosowanie tablic tylko ze słowami często sprawia rodzicom trudność w zobrazowaniu przedmiotu (np. jak zobrazować dziecku tablicę "słońce" podczas sesji w porze wieczornej?).

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-pentliczek.pl/index.php?mac...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-pentliczek.pl/index.php?mac...»

KKBello | 2012-05-17
Przeczytana: 14 maja 2012

Po raz pierwszy spotykam się z metodą nauki czytania u tak małych dzieci. Nie powiem rozpiętość wieku stanowiła dla mnie nie lada zdumienie. Jak bowiem można nauczyć czytać dziecko, które nie umie jeszcze prawidłowo wypowiadać poszczególnych słów?
Metoda Domana zaintrygowała mnie do tego stopnia, że z ogromnym zaangażowaniem poświęciłam czas z 2,5 córką nad dokształcaniem jej umiejętności.
Majeczce od razu do gustu przypadły kolorowanki składające się z dwóch części, gdzie można nie tylko kolorować obrazki, ale też próbować zamalowywać poszczególne słowa, które akurat ćwiczymy. Inwencja twórcza była ogromna, kłopot był z osadzeniem koloru w ramach ilustracji, ale nie o to przecież chodzi aby zmuszać dziecko i stawiać przed nim bariery. :)
Naszą metodą na pojętną naukę był spokój a jednocześnie zabawa.
Zaczęliśmy od łatwych słów, krótkich, które dobrze dziecku się kojarzą typu kot, pies itp. Jeden, czasami dwa dni uczyliśmy się jednego słowa, najpierw w formie obrazka, aby...

Kasiek | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014