Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
9788310120403
Róża_Bzowa

Maciupek i Maleńtas mieszkają jeszcze w Brzuchu Mamy. Szykują się do przyjścia na świat i zastanawiają nad różnymi ważnymi sprawami. Jak jest na zewnątrz i jak się tam przedostaną? Jak wygląda Mama? Do czego służą "palce nożne"? Jak zaczerpnąć pierwszy oddech?

Ilustrator: Artur Gulewicz

źródło opisu: http://www.nk.com.pl/maciupek-i-malentas-niezwykle...(?)

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/maciupek-i-malentas-niezwykle...»

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6151

O dwóch takich, co buszowali w brzuchu

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy dzieci w szkole czytały pod ławką książki, w kraju nad Wisłą z ludem w nazwie, pięknego wiosennego dnia Piotrek przyniósł do szkoły pewną książkę. Dzieci, wśród których znajdowała się pisząca te słowa, otoczyły go zaciekawione. Z przejęciem oglądały obrazki, a Piotrek odczytywał ciekawsze fragmenty. Książka była interesująca, śmieszna i – co najważniejsze – inna. Poruszała temat bardzo dla dzieci ciekawy. Zamieszanie zwróciło uwagę nauczycielki, która po przeglądnięciu książeczki zdecydowała się poświęcić lekcję na rozmowę z dziećmi, na jej właśnie temat.

Niedawno, może wczoraj, a może w zeszły wtorek, w czasach, gdy dzieci w szkole czytają pod ławką coś z ekranu telefonu lub z tabletu, jedno spośród niegdysiejszych dzieci, obecnie kobieta, z zachwytem czytała w pracy pod biurkiem pewną książkę. Z przyjemnością oglądała ilustracje, z ciekawością śledziła fabułę. Książka była wciągająca, napisana z humorem i – co najważniejsze – poruszała temat mało eksplorowany w literaturze pięknej. Czytając, zastanawiała się, w jaki sposób wykorzystać książkę w swojej pracy z dziećmi.

Dziewczynką i kobietą jest pisząca te słowa. Pierwszą z opisanych książek było dzieło duńskiego pisarza i humorysty Willy’ego Breinholsta, wydane przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Książka była niepowtarzalna, ponieważ w humorystyczny sposób przedstawiała świat z perspektywy dziecka w łonie matki. Dowcipnym refleksjom towarzyszyły sympatyczne czarne ilustracje. Drugą z opisanych publikacji jest książka polskiej autorki Anny Janko, znanej skądinąd dziennikarki, felietonistki, poetki i autorki dramatu oraz książek dla dorosłych. W tomie „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy” pokazała świat oczyma nie jednego, lecz dwojga dzieci od momentu poczęcia do porodu. Dodatkowym atutem książki jest fakt, iż opowiada o bliźniętach, co nieczęste w literaturze dla dzieci. Mimo bowiem upływu wielu lat, pomiędzy wydaniem książki Breinhilsta a książki Janko, w literaturze dziecięcej pojawiło się niewiele książek dotyczących życia płodowego. Podobnie jest z tematyką bliźniąt w beletrystyce. Poza bowiem klasycznym utworem dla dzieci szkolnych „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Makuszyńskiego, rzadko można znaleźć książkę z bliźniętami monozygotycznymi (błędnie nazywanymi jednojajowymi) jako głównymi bohaterami, częściej trafimy na opowieści o bliźniętach dizygotycznych (dwujajowych).

Książka „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy” poza rzadką tematyką (rozwój prenatalny oraz temat bliźniąt monozygotycznych, bliski mi z pewnych względów) odznacza się pomysłowością w ukazaniu przygód i przeżyć dzieci (dwóch chłopców) przed narodzeniem, ujmuje poczuciem humoru, dużym walorem poznawczym oraz estetycznym (ilustracje Artura Gulewicza). Autorka porusza wiele tematów związanych z rozwojem dziecka, nie tylko prenatalnym, takich jak: tożsamość, sny dziecka, bodźce odbierane w życiu płodowym, postawy rodziców czy wreszcie cechy osobowości dzieci. Lektura sprawi niewątpliwą przyjemność zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku. Świetnie nada się również jako pomoc do zajęć edukacyjnych z dziećmi, a nawet jako tekst do bajkoterapii.

Jowita Marzec

TuBliźniaki | 2014-09-11

Są domy małe i duże. Murowane i drewniane. Złote pałacyki oraz wiejskie chatki. Jest też Brzuch Mamy. Tu właśnie mieszkają Maciupek i Maleńtas.

Urocza, ciepła, rozczulająca – oto trzy przymiotniki najtrafniej opisujące tę książkę. Autorka sprytnie przemyciła temat życia płodowego w opowieści, która ma szanse podbić serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyjemna treść przypadnie do gustu typowym molom książkowym, ale jest też coś, co spodoba się estetom. Mowa tutaj o ciekawych ilustracjach wykonanych wprawną ręką Artura Gulewicza. Autorka i ilustrator wspólnymi siłami próbują przenieść nas do nieznanego nam świata – z pomyślnym skutkiem.

O książce można przeczytać również w serwisie Tu Bliźniaki : http://www.tublizniaki.pl/recenzje/sa-domy-male-i-duze-jest-tez-brzuch-mamy-recenzja/ Właśnie trwa konkurs, w którym można wygrać swój egzemplarz książki. ;)

Sosnowaigielka | 2018-01-27

Rewelacyjna książeczka o tym, co maluchy mogą przed urodzeniem robić i myśleć, gdy znajdują się jeszcze w brzuchu swojej mamy. Idealna lektura dla przyszłej mamy, ale nie tylko.

nellanna | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Urocza opowiastka dla małych i dużych, polecam do współnego czytania z dziećmi :)

ebabka | 2012-05-23
Przeczytana: maj 2012

Perspektywa, z jakiej Anna Janko przedstawia dziecięce wyobrazenie jest po prostu urocza. Polecam tę książkę 3-5 latkom, a zwłaszcza tym, którzy oczekują rodzeństwa. To bardzo pouczająca i wiele wyjaśniająca lektura. Jeśli malec ma trudności z przyswajaniem treści, polecam ilustracje wprawnej ręki Artura Gulewicza.

książek: 2003
Asia-Polihymnia | 2012-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2012

Przyjemna książeczka przybliżająca dzieciom życie płodowe i pomagająca oswoić się z myślą o rodzeństwie w brzuchu mamy.

Moni | 2013-02-28
Przeczytana: luty 2013

Fajne opowiastki dla dzieci, pobudzające wyobraźnię i zarazem skłaniające do zadawania nurtujących je pytań.

Justynka | 2018-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2018