Jak dwie krople wody

Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawnictwo: EneDueRabe
Comme deux gouttes d'eau
jagarkar

Były sobie dwie krainy - kraina TU i kraina TAM. Mieszkańcy ich niegdyś byli przyjaciółmi, teraz zaś stali się śmiertelnymi wrogami. Pewnego razu mały Julek z Tu i Ninka z Tam spotykają się i spoglądają sobie w oczy. To sprawia, że w obu krainach następuje wielkie poruszenie, a wydarzenia nabierają coraz większego tempa. Co się zdarzyło w Tu i Tam? Jak zakończyło się spotkanie małych mieszkańców wrogich krain.

"Jak dwie krople wody" to lekka, pełna życia i humoru, rymowana historia. W przystępny dla najmłodszych sposób porusza bardzo poważny temat, jakim jest nietolerancja, strach przed nieznanym, stereotypowe myślenie i ukazuje konsekwencje takich postaw. Doskonale przedstawia mechanizm powstawania konfliktów, absurd wojen. Zabawne, ekspresywne ilustracje, gra wyłącznie dwoma kolorami-niebieskim i żółtym, doskonale współgrają z tekstem, wzmacniają siłę przekazu, powodując jednocześnie, że trudny temat staje się bardzo czytelny i przystępny dla najmłodszych. Piękna, interesująca, stymulująca książka, łącząca przyjemność zabawy słowami i obrazami.

źródło opisu: Wydawnictwo Ene Due Rabe, 2009

źródło okładki: http://www.eneduerabe.eu/

Przeczytana: 16 listopada 2014

Genialna książka, wybitne ilustracje, wspaniała przypowieść wierszem pisana dla każdego i w każdym wieku. Warto przeczytać :) A może coś zmieni w życiu, ukaże że inność wcale nie musi być czymś złym, że nie warto się jej bać...

jagarkar | 2013-03-15
Przeczytana: 15 marca 2013

Można w tej książce znaleźć alternatywną historię Romea i Julii ( z niekoniecznie złym zakończeniem ;)), ale przede wszystkim jest to lektura bardzo mądra, odrzucająca stereotypowe i ksenofobiczne myślenie. Polecam!

bibi | 2015-02-18
Przeczytana: styczeń 2015

To początek niezwykłej pod względem treści i ilustracji książki wydawnictwa EneDueRabe. Akcja rozwija się szybko i niepostrzeżenie. Dorośli mieszkańcy krainy Tu i Tam żyli w konflikcie: kombinowali, obgadywali, paplali, kłócili się, zastraszali swoje dzieci.
Ale Ninka z Julkiem jakoś tak mieli się ku sobie. Bo dla Julka obca Ninka "oczy miała takie... takie... Dość!" A Ninka chodziła i i całymi dniami zastanawiała się na ile stwór zza płotu jest groźny. W końcu podjęła de-cy-zję i cmoknęła mocno Julka. Nieskazitelne, zupełnie oddzielne kolory niebieski z żółtym zaczęły się w nich mieszać.
Awantura wybuchła oczywiście wielka. To wstyd, hańba, bezczelność, skandal! Rodzice płakali, krzyczeli, radzili się specjalistów, co będzie dalej.W Wielkim Gabinecie ogłoszono w sekrecie: "Zazielenienie? To groźne szalenie! Zblednięcie? Będziemy walczyć z nim zawzięcie!"
Dzieci poszły do więzienia, a dorośli walczyli nieporadnie aż do pierwszej krwi. Bo gdy krew się zmieszała, okazało się, że...

Syl_wina | 2017-04-21
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane