Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Dans mes yeux a moi
978-83-7839-148-7
Ag2S

Dramatyczna historia poszukiwań matczynej miłości i domu, osnuta na prawdziwych wspomnieniach autora z dzieciństwa. Olivier tuła się po rodzinach zastępczych, lecz jego prawdziwy dramat rozpoczyna się z chwilą, gdy jako pięciolatek trafia pod dach tyrana i alkoholika, dla którego głównym argumentem w kontaktach z domownikami jest pięść. Po dwóch latach chłopiec wyzwala się spod kontroli...

Olivier tuła się po rodzinach zastępczych, lecz jego prawdziwy dramat rozpoczyna się z chwilą, gdy jako pięciolatek trafia pod dach tyrana i alkoholika, dla którego głównym argumentem w kontaktach z domownikami jest pięść. Po dwóch latach chłopiec wyzwala się spod kontroli psychopatycznego opiekuna, lecz nie oznacza to końca jego gehenny. Oliviera czeka jeszcze wiele przykrych rozczarowań. Dopiero po tragicznym wypadku samochodowym odkryje wstrząsający sekret, który zaważy na całym jego życiu. Czy zraniony we wczesnym dzieciństwie chłopiec zniesie kolejny wstrząs i będzie potrafił otworzyć się na miłość?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gośka | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Historia chłopca-Oliviera-porzuconego przez matkę zaraz po porodzie. Opowiada on losy swojego dzieciństwa,przechodzenia od jednej do drugiej rodziny zastępczej i wpływ,jaki to na nim wywarło.
Książka napisana w pierwszej osobie,krótkie rozdziały,styl jakby lekko dziecinny,chociaż z przemyśleniami nad sensem życia.
Opowieść rozpoczyna się,gdy chłopiec ma siedem lat i znów musi zmienić miejsce zamieszkania i trwa aż do jego osiemnastych urodzin.
Książka jest dobra i lekko się ją czyta,lecz pomimo naprawdę przykrych doświadczeń w niej opisanych,jakoś szczególnie mnie nie wciągnęła.

PurpurowaDama | 2016-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Jest to dramat obyczajowy, który czyta się dość szybko. Ukazuje dzieciństwo chłopca przepełnione okropnymi i smutnymi wydarzeniami. Wkradają się tam też szczęśliwe chwile lecz całość jest raczej bardzo melancholijna. Nie zazdroszczę głównemu bohaterowi tak nieszczęśliwego dzieciństwa.

Kociara | 2015-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Oliviera poznajemy, kiedy to mając siedem lat wyrusza w podróż do nowego domu i po raz kolejny ma nadzieję na odnalezienie swojego miejsca na ziemi. Chłopiec nie wie co czeka go na końcu drogi i czy jego los się odmieni, a to skłania do refleksji i wspomnień o miejscach i ludziach, którzy się nim opiekowali. Mówi nam, że jedyną rzeczą, która dodaje mu sił jest pluszowy miś podarowany przez biologiczną matkę, który według niego nadal nią pachnie. Wspomina on pierwszą rodzinę zastępczą, małżeństwo Bilodeau, z którymi czuł się bardzo dobrze. Mieszkał z nimi dwa lata, zanim musiał przeprowadzić się do państwa Surprenant. Byli oni przykładem typowej rodziny patologicznej, która zniszczyła psychikę małego dziecka i skazała go na wieczny lęk. Następnie zabiera nas ze sobą w niepewną przyszłość i razem z nim przeżywamy kolejne miłości i rozczarowania.

Temat jest z pewnością trudny i poruszający, ale samą książkę czyta się szybko. Składa się ona z bardzo krótkich (czasem kilkuzdaniowych)...

ainaka | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Losy Oliwiera tułającego się po rodzinach zastępczych,historia opisana przez chłopca.Ładna, wzruszająca....ale napisana bardzo nieadekwatnie do dziecka.Raczej słaba literatura choć temat bardzo ciekawy.

KultuSarnie | 2016-01-15
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Wydaje się czymś oczywistym pisanie poważne o poważnych sprawach. Jednak Michaud odchodzi od tej zrozumiałej koncepcji. Niestety zupełnie niesłusznie. Są granice, których przekraczać się nie powinno, a które Kanadyjczyk przeskoczył z hukiem. Zacznijmy jednak od początku.

Już na okładce zostajemy poinformowani, o co w całej książce chodzi. W zasadzie opis to "okładkowy skrót", jednak naprawdę wiele mówi o fabule powieści. Jest to mianowicie historia Oliviera, który w chwili rozpoczęcia akcji ma lat siedem. Jest to dziecko dojrzałe jak na swój wiek. Zaryzykowałabym nawet stwierdzeniem, że zbyt dojrzałe. Często wypowiadane przez niego słowa są bardzo sztucznie dobierane, nie ma bowiem możliwości, by tak małe dziecko było skłonne do tak poważnych przemyśleń, nawet po wielu przeżyciach. Nie zmienia to jednak faktu, iż historia chłopca jest naprawdę dramatyczna. Jego życie to ciągłe przeprowadzki do coraz to nowych rodzin zastępczych. Ukojenie i pocieszenie znajduje Olivier w swoim...

Nie | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Mocna historia opowiedziana słabym językiem. Bardzo słabym. Do tego stopnia, że nie jestem w stanie stwierdzić czy zawinił brak literackiego talentu autora czy brak literackiego talentu tłumacza. Powieść nieudana. Raczej nie polecam.

Olga | 2013-08-10

Cały dzisiejszy plan dnia wziął w łeb, gdy zaczęłam przygodę z książką "W pułapce dzieciństwa". Josélito Michaud wprowadził mnie w świat, z którego nie potrafiłam wyjść, nie doczytawszy do końca całej historii. Książka porusza bardzo trudny temat poszukiwania matczynej miłości, śmierci widzianej oczyma dziecka, braku poczucia bezpieczeństwa, które ma wpływ na dalsze życie. To proza bardzo emocjonalna, uwrażliwiająca, przeszywająca i bolesna, ale też niezwykle wciągająca.

Głównym bohaterem jest mały chłopiec - Olivier, przerzucany do kolejnych rodzin zastępczych, w których próbuje się odnaleźć, choć wie, że nic w jego życiu nie jest stałe. Książka uświadamia w bardzo prawdziwy sposób, że dziecko, niezależnie od tego ile ma lat, jest skłonne do wielu uczuć. Co więcej, ono też na takie uczucia zasługuje, bo w innym razie obwinia siebie, za to, że ich nie zaznało. Ludzka psychika jest bardzo indywidualna, ale potrzeby każdego są identyczne. Człowiek pragnie miłości, akceptacji,...

książek: 2008
Agata | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 lipca 2012

Zwlekałam z recenzją książki Michauda. Dłuższy czas nie wiedziałam co o niej myśleć i nie wiedziałam czy tak na prawdę mi się podobała. Choć słowo "podobała" nie jest tu może użyte właściwie. W żadnym wypadku książka o takim cierpieniu dziecka podobać się nie może.

Jest to powieść osnuta na wspomnieniach z dzieciństwa autora. Głównego bohatera, Oliviera poznajemy, gdy ma zaledwie kilka lat. Porzucony w dzieciństwie, jest przenoszony z jednej rodziny zastępczej do drugiej. Chłopiec od początku nie ma szczęścia, nie dość, że porzucony przez matkę, to z kochającej rodziny zostaje przeniesiony do domu pełnego przemocy. I tam zaznaje prawdziwego okrucieństwa, od którego do końca życia nie potrafi się uwolnić. Gdy już wydaje się, że będzie szczęśliwy wydarza się nieszczęście, które zaważy na jego dalszym życiu.

Jest to smutna historia, którą trudno ocenić. Nie podobały mi się krótkie, czasem kilkuzdaniowe rozdziały opatrzone tytułami. Miałam wrażenie, że jest to zabieg sztucznego...

Imaginacja | 2016-02-16

Historia skrzywdzonego dziecka. Jako miłośniczka tego typu książek, kupiłam ją od razu. Jednak moim zdaniem, historia mogłaby być opowiedziana inaczej. Wiele ciekawych fragmentów nie zostało rozwiniętych, autor jedynie zarysował przedstawione wydarzenia. Do połowy byłam zawiedziona, prawie żałowałam zakupu. Jednak po połowie akcja znacznie nabiera tempa. Średni poziom języka już nie gra istotnej roli, bo ciężko się oderwać od lektury z powodu ciekawej fabuły. Zdziwiłam się, że po przeczytaniu wielu takich książek, coś jeszcze mogło mnie zaskoczyć i mocno wzruszyć. A jednak. Nie żałuję zakupu.

daga | 2013-04-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Niewiarygodna historia samotnego, przerażonego dziecka, szukającego prawdziwej, kochającej i dającej poczucie bezpieczeństwa rodziny. Niestety szukającego długo i w związku z tym bardzo doświadczanego przez okrutne życie. Książka bardzo mnie poruszyła ale też zaskoczyła. Gorąco polecam!