Jak powstało pismo

How writing came about
Historia, historia książki, pismo
historia
Magda

Denise Schmant-Besserat, emerytowany profesor studiów bliskowschodnich w Texas University w Austin (USA). W opublikowanej w 1992 roku dwutomowej pracy naukowej Before writing udowadnia swoją rewolucyjną teorię, że pismo klinowe, wynalezione na Wschodzie Starożytnym w końcu IV tysiącelcia p.n.e. (najstarszy znany system pisma na ziemi) wywodzi się z archaicznego systemu liczenia. Niniejsza...

Niniejsza książka stanowi uprzystępnioną dla szerokiej publiczności wersję tamtego dzieła. Autorka w pasjonujący sposób przedstawia analizę i interpretację ponad 8 000 tokenów (czy też liczmanów) znalezionych na 116 stanowiskach archeologicznych Iraku, Iranu, krajów Lewantu i Turcji. Udowadnia, że były one bezpośrednimi poprzednikami pisma klinowego.

źródło opisu: Agade 2007

źródło okładki: Agade 2007

Magda | 2012-04-18
Przeczytana: 2008 rok

Naprawdę jedna ze stu najlepszych książek XX wieku.

alicenee | 2018-01-23
weronika099 | 2017-10-12