Księga kobiet. Duchowa siła kobiecości

Tłumaczenie: Paweł Karpowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "biblioteka osho". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Book Of Woman
kobieta, życie, duchowość
joly_fh

OSHO – charyzmatyczny mistrz duchowy pochodzący z Indii. Znakomity mówca swobodnie posługujący się zarówno wschodnimi tradycjami mistycznymi, jak i zachodnią psychoterapią. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwania sensu, lecz także najbardziej palących spraw społecznych i politycznych. Wbrew temu, co zapowiada tytuł, nie jest to książka o kobietach. A przynajmniej - nie tylko...

Wbrew temu, co zapowiada tytuł, nie jest to książka o kobietach. A przynajmniej - nie tylko o kobietach, lecz o wszystkim , co się z kobietami wiąże i co jest dla nich ważne. A więc między innymi o miłości, małżeństwie i rodzinie, rodzeniu i wychowaniu dzieci, seksualności, duchowości, samotności, związkach i manipulacji, wolności, wyzwoleniu i zniewoleniu. Zainspirowany pytaniami, które zadawali mu słuchacze i słuchaczki na jego wykładach, Osho przedstawia swoją opinię na wiele tematów. Czyni to we właściwy sobie sposób, stylem obrazowym i pełnym emocji. Czasem jest dowcipny, czasem niezwykłe kategoryczny. To, co mówi, zawsze wynika z jego doświadczenia, z zanurzenia się w życiu, a nie z czysto teoretycznych rozważań, snutych gdzieś na odludziu.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Chciałam zakosztować mądrości Osho i jakoś nie po drodze mi z tą filozofią. Niby pod wieloma względami mamy zbieżne poglądy to jednak nie do końca, bo pomysłowość autora jednak rozwija pewne kwestie w przeciwnym kierunku.

O roli kobiety w społeczeństwie, tego jak była postrzegana przez wieki i jak dziś nadal traktowana jest przedmiotowo przez męską część populacji. W strefie seksualnej jesteśmy wykorzystywane przez egoistycznych partnerów, a społecznie przez tryby narzucone kulturowo czyli maleństwo, związki aż po grób. Poczułam się tak, że oto stałe więzi nie są ważne dla nas, jest nam to wmawiane, nie możemy odejść od siebie kiedy przyjdzie nam ochota i zafascynuje nas inny mężczyzna, bo przecież miażdżą nas tryby małżeńskie.

Daleko idące pomysły na temat życia, spełniania się w społeczeństwie nie narzucającym swojej bezwzględnej woli co do kształtu naszej drogi, lawirowanie między jednym a drugim mężczyzną, z dziećmi najlepiej wychowywanymi przez większą grupę osób, by nie...

Frida | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Kolejne spotkanie z twórczością i mądrościami pana Osho to...wielkie rozczarowanie. W niektórych momentach i owszem, kiwałam głową ze zrozumieniem i chętnie przyklasnęłabym poglądom...jednakże przez większość książki miałam ochotę rzucić ją w kąt. Pewne stereotypy, utopijne myślenie czy wzajemne wykluczanie się poglądów w różnych rodziałach całkowicie do mnie nie przemówiły. W pewnym momencie wręcz, w temacie dotyczącym tzw. "dzieci z próbówek" miałam wrażenie, że autor wypowiada się na temat, którego w ogóle nie zna od strony naukowej, pewnych faktów.
Jakkolwiek cenię i szanuję tego myśliciela, uważam go za człowieka pełnego pewnej rodzaju mądrości- tej pozycji nie polecam. Bo można się właśnie gorzko, jako i ja, rozczarować.

aminaami | 2013-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Trudno jest napisać recenzję tak ciekawej i zarówno kontrowersyjnej książki, aby nie zrazić, ale też nie owijać w bawełnę.
Osho porusza ważne kwestie dotyczące każdej kobiety, ale nie tylko. Pisze o miłości, małżeństwie, o tym że kobieta przemienia się pod wpływem przemijającego życia gdy dorasta, rodzi dziecko, czy przechodzi w wiek starszy.
Pisze jednak również o tym, że wiele kobiet wpadło w sidła ówczesnej cywilizacji, przestały akceptować swoje ciało i przeciwstawiają się starości, gdy tymczasem te zmiany niosą z sobą ważne przemiany, dzięki którym lepiej rozumiemy życie, a także nas wzbogacają. Warto nauczyć się akceptować życie takim jakie jest zamiast tracić niepotrzebnie energię próbując zmienić kierunek życia i przemijania.
Książka jest bardzo kontrowersyjna w wielu kwestiach, dlatego nie raz wywracała mój światopogląd do góry nogami. Nie muszę się jednak z wszystkim zgadzać. Przeczytałam książkę do końca by spojrzeć na wiele spraw z drugiej strony.
Osho stwierdza na...

Ewik | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, Koszmarne

To najgorsza książka jaką czytałam. Trywializuje i banalizuje życie kobiety, związki i miłość, opiekę rodzicielską. Proponuje pseudooryginalne koncepcje, np. tworzenia dzieci z probówki, tak aby usunąć wszelkie ich wady. Odbiera znaczenie naturalnym procesom w kobiecym życiu, choć podobno postuluje naturalność. Ohydna!
Przeczytałam, żeby móc z czystym sumieniem się wypowiadać na jej temat, ale już nigdy nie tknę żadnej książki tego człowieka.

| 2014-09-04

Zarówno księga mężczyzn, jak i kobiet to nieporozumienie w twórczości Osho. Jak widać Osho lepiej rozumiał idee, zaś człowieka poza wpływem EGO niewiele.

Mądry człowiek z pewnością wyciągnie z niej coś pożytecznego, jak z każdej książki tego autora.

sokalowna | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Niektóre poglądy przedstawione w książce są nieco kontrowersyjne, jednak po głębszym zastanowieniu się większość z nich ma sens.

VIOLIK | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Słaba książka, nie zgadzam się z tą filozofią,nie przemawia do mnie, dziękuję bardzo.

bajkjo | 2017-12-05
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Świeżo po lekturze – zastanawiam się jedynie, PO CO ja właściwie czytałam tę książkę do końca? Jej tytuł zupełnie nie przystaje do treści, mam wrażenie, że jedynym celem tej książki jest manifestacja sprzeciwu Osho wobec zawierania małżeństw. 115 kiepskich stron. Jeśli chodzi o kobiecość, w sedno trafia Jung, czytając jego teksty na temat psychiki kobiet, mogłam powiedzieć „No, Carl, skąd tak dobrze mnie znasz?!”. Osho nie zna kobiet zupełnie, choć próbuje robić za guru – zawiodą się na książce osoby, które liczyły na coś wartościowego, biorąc pod uwagę tytuł tej pozycji. Tylko z nielicznymi jego poglądami mogę się zgodzić.

Cała recenzja: http://www.allineedisbook.pl/styl-zycia/ksiega-kobiet-duchowa-sila-kobiecosci/

Benjamin | 2013-04-01

przy Księdze kobiet Księga ego wcale nie jest radykalna. Albo kontrowersyjna.

SolskaPati | 2017-01-29

Przeczytałam, a raczej udało mi sie przeczytać 52 strony tej książki i wiem, ze dalej nie dam rady. Nie mogę powiedziec, ze jest zła bo z początkowymi zdaniami sie zgadzałam ale czytanie dziesiąty raz z kolei, ze kobiety sa jak bydło traktowane przez mężczyzn nic do mojego życia nie wnosi. Zakończę ja na tej 52 stronie.