Zapiski z błędnego koła

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Solidarność, stan wojenny, PRL
literatura faktu
A--

Burzliwy okres szesnastu miesięcy pierwszej "Solidarności" oraz początek stanu wojennego opisany przez znanego poetę.

źródło opisu: www.przedswit.org

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2017-11-01
Przeczytana: 30 października 2017

Ten maleńki zbiorek składa się z trzech części: "Las Birnam ruszył" (przedstawiający na bieżąco wrażenia z sierpniowych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej), "Zawał" (nieco chaotyczne zestawienie zapisków o niepokojach przed wejściem Rosjan, ucieczkach przed ubekami, próbach ostrzegania innych opozycjonistów) i "Białołęka" (notatki i spostrzeżenia, szkice biograficzne z czasu pobytu poety w więzieniu). Całość tworzy niesamowite świadectwo tamtego czasu i tamtych wydarzeń, wrażenia zapisywane na gorąco, pełne poczucia niepokoju, niepewności.

Czuć tu specyficznie poetycki sposób postrzegania świata przez autora, chociaż zapis jest całkowicie prozatorski, utrzymany dodatkowo w pamiętnikarskim stylu. Czuć nadzieję, pomieszaną z obawą, że jednak nic się nie zmieni. A przecież coś zmienić się musi! Czuć tę świadomość, że jest się na krawędzi, że komunizm wisi na włosku - a jednak nie ma do końca pewności, czy ten włosek zerwie się wreszcie, czy na nowo urośnie w siłę. Sporo tu goryczy -...

Katia | 2013-08-21