Czarne słońce: depresja i melancholia

Seria: Horyzonty Nowoczesności
Wydawnictwo: Universitas
Soleil noir. Dépression et mélancolie
9788324206124
filozofia i etyka
Cathhhy

"Czarne słońce. Depresja i melancholia" Julii Kristevej zamyka fascynująca trylogię opisującą trudne doświadczenia egzystencjalne człowieka. W "Pouvoirs de l'horreur. Essai sur l'abjection" (Seuil: Paris 1980) Kristeva opisywała dwuznaczne poczucie wstrętu i obrzydzenia, bez którego niemożliwe jest uzyskanie podmiotowej samodzielności. W "Histoires d'amour" (Seuil: Paris 1984) miłość została ściśle związana z językowym zakorzenieniem w rzeczywistości. I w końcu w "Czarnym słońcu" otrzymujemy opis podmiotu depresyjnego, pozbawionego możliwości jakiejkolwiek symbolizacji, lecz szukającego dla swego udręczonego ciała jakiejkolwiek szansy ekspresji.

[Universitas, 2007]

Kasia | 2014-12-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Kristevę albo się kocha, albo nienawidzi. Mnie wciągnęła w swój zaplątany, chizamatyczny, mroczny świat.

Ensui-Szyszka | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Wypożyczyłam ją w nadziei, że ułatwi mi zrozumienie psychoanalizy. Udowodniła mi jednak, że teksty teoretyczne wciąż są dla mnie zbyt skomplikowane, a sama metoda tak... hmm... dziwna (?), że mimo wszystko wolałabym się w nią nie wgłębiać.

LoboBathory | 2016-07-22
Na półkach: Akademia, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2016

Chyba zaczynam dojrzewać wreszcie do Kristevy.

Lenaila | 2016-11-06
Madital | 2016-09-03