Ludzie 8 dnia. Autostopem do Matki Teresy

Wydawnictwo: W drodze
978-83-7033-810-7
podróż, autostop, wyprawa
Agata

Dwóch zakonników w habitach, autostopowiczów w drodze do Macedonii, to niecodzienne zjawisko. Ta wyjątkowa podróż, która była szeroko komentowana, budziła zainteresowanie, zaskoczenie, ale też krytykę. Ojcom: Krzysztofowi i Maciejowi możemy teraz towarzyszyć we wspomnieniach z tej niezwykłej drogi do Matki Teresy. Podróż ta została przepięknie zilustrowana grafikami autorstwa Jolanty Franus.

Krzysztof Pałys, dominikanin, ur. 1979 w Sanoku. Pracował jako operator betoniarki, kopacz rowów w bieszczadzkich lasach, zamiatacz ulic, bileter na hokejowych meczach. Przez rok studiował na wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu, gdzie po semestrze dyscyplinarnie wyrzucono go z akademika. Ukończył resocjalizację i teologię. Na skutek intelektualnych deficytów wysłany przez Zakon na kolejne studia z zakresu socjoterapii. Pracuje w Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom „Dominik”. Mieszka w Łodzi.

„Tak się wakacji nie spędza”.

„Nie wypoczniecie”.

„Niepotrzebnie prowokujecie los”.

„Wystawiacie Boga na próbę”.

źródło opisu: http://wdrodze.pl/opis,1007,Ludzie_8_dnia__Autosto...(?)

Ola | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 stycznia 2014

To kolejna książka do której byłam nastawiona sceptycznie, a jednak zaskoczyła pozytywnie. Uważam, że pomysł na książkę znakomity, autor pisze z humorem i bardzo ciekawie, poza tym skłania bez wątpienia do przemyśleń. Cieszę się, że mimo wahań, zdecydowałam się przeczytać tę pozycję.

BIETKA | 2012-09-19
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Ciekawie wydana, wzbogacona licznymi rysunkami Jolanty Franus dokładnie przystającymi do treści książki. Przede wszystkim mądra, pouczająca lektura o charakterze religijno-filozoficznym, ściśle związana ze współczesną rzeczywistością. Napisana inteligentnie, błyskotliwie, w formie dziennika podróży, na podstawie notatek sporządzanych w telefonie komórkowym.

Narrator fabuły opowiada historię "pielgrzymki" autostopem z Krakowa do...Macedonii, miejsca narodzin dla świata wielkiej świętej XX wieku, Matki Teresy.

Autor - dominikanin - podróżował ze swoim zakonnym współbratem, nota bene pomysłodawcą tej podróży. Łącznie przemierzyli ponad 4 tysiące kilometrów w ciągu 8 dni. Nie interesowały ich wielkie miasta ani ich zabytki tylko ludzie. Ludzie i ich historie.
Właśnie przez wzgląd na spotkanych ludzi napisał tę książkę!

Dziennik zawiera zasady autostopowicza i jest swoistą mozaiką refleksji i cytatów na temat tego, czego uczą podróże bez przewodnika i bez rezerwacji miejsc...

justi | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Takich książek chciałabym czytać jak najwięcej. Jest to ten rodzaj świadectwa, po którym czytelnik dostrzega, że żyje w dobrym świecie, wśród wspaniałych zwykłych ludzi, gdzie nic nie dzieje się przypadkiem, a wszystko - dobre i złe wydarzenia - zmierza ku spełnieniu doskonałego planu.
Bonusem są perełki spostrzeżeń, przemyśleń i złotych myśli, które zapadają w pamięć i mogą być drogowskazem w trudnych chwilach.

kasia1992 | 2016-10-23

pięknie opisana podróż dwóch zakonników zgadzających się na tych, których "podeśle" im Bóg. Chciałoby się być wtedy z Wami, widzieć tych ludzi, podziwiać te widoki :)

Agata | 2012-09-29
Przeczytana: 29 września 2012

Z zakonem Ojców Dominikanów byłam związana bardzo długo. Przez ponad 2 lata śpiewałam w scholi w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu, a w krakowskim kościele O. Dominikanów bierzmowałam się i przeszłam cotygodniowe dwuletnie przygotowanie do tego sakramentu wśród wspaniałych ludzi i świetnych braci. Miałam ogromne szczęście poznać wielu wspaniałych Ojców, w tym z "Wodza", Ojca Tomasza Nowaka, który - nie ukrywam - był idolem wszystkich przypadkowo zebranych w Przystani nastolatków przygotowujących się do bierzmowania. Tym chętniej sięgnęłam po książkę Ojca Krzysztofa Pałysa - kocham specyficzne, dominikańskie poczucie humoru i podejście do świata. Oczekiwałam pozycji niebanalnej - i nie zawiodłam się!

Dwójka Dominikanów - Krzysztof i Maciej - postanawiają wyruszyć w niecodzienną pielgrzymkę do Macedonii, miejsca, w którym swą działalność rozpoczynała Matka Teresa. I nic by w tym nie było niecodziennego, gdyby nie fakt, że całą drogę zdecydowali się przebyć... autostopem. W...

Magdalena | 2015-04-06

Świetna, sympatyczna książka, napisana lekko i z humorem, bez religijnej przesady. Na moją opinię na pewno ma pływ osobista znajomość z o. Krzysztofem, ale też dlatego wiem, że to, co pisze, nie jest żadnym chwaleniem sie, a czystą relacją człowieka skromnego, dobrego i z poczuciem humoru i dystansu do siebie i świata. Mam na własnośc i z chęcią nie raz jeszcze wrócę :)

Ewa Pieczyńska | 2012-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Mądra, głęboka, z humorem. Piękna! Wciąga, czyta się bardzo lekko, jednym tchem, ale przy tym bardzo głęboka, zaznaczyłam sobie wiele fragmentów do których jeszcze warto wrócić i głębiej przemyśleć. Lektura pomagała mi się przenieść w najpiękniejsze momenty moich własnych podróży, te magiczne chwile, gdy nie wierzy się w przypadki - czytając przygody o.Krzysztofa i o.Macieja, ciągle wracałam myślami do analogicznych sytuacji na swojej drodze - ile radości, tak jakby cofnąć się w czasie do tamtych niezwykłych momentów :) Autor idealnie uchwycił całe piękno autostopu! No i przede wszystkim piękno człowieka i piękno Boga - ale bez moralizowania i religijnej egzaltacji. Mistykę podróży i niecodziennej codzienności. Że każde spotkanie na drodze jest bardzo ważne.

Ta książka zawiera całą filozofię autostopu - filozofię, którą jakże warto przenosić w codzienne życie, pod którą się cała podpisuję - znalazłam tam wyartykułowanych wiele myśli, które gdzieś tam we mnie siedziały, trochę...

Aru | 2013-11-21
Przeczytana: 2012 rok

Czyta się ją wyśmienicie. Zmusza do refleksji. Sposób pisania dla mnie obłędny ponieważ czytelnik czuje się jak towarzysz drogi, jakby sam tam był. Mimo, że książka religijno - filozoficzna to zupełnie nie narzucająca światopoglądu autora. Piękna opowieść o człowieku i o poszukiwaniu Boga. To jak autor podchodzi do ludzi odmiennej wiary i kultury napawa mnie optymizmem. Przytoczone historię pokazują, że człowiek z natury jest życzliwy i dobry:) Polecam każdemu, bo naprawdę warto!

Szymon | 2015-02-07
Przeczytana: 2014 rok

Ten opis podróży o. Krzysztofa Pałysa OP i jego współbrata z zakonie daje dużo do myślenia. Przede wszystkim pokazuje dobro które jest w ludziach, których na pierwszy rzut oka oceniłbym niezgodnie z prawdą, opierając się na stereotypach. A tu proszę - muzułmanin, ateista, człowiek z innej kultury - ma w sobie dobro! Polecam również ze względu na komentarze o. Krzysztofa do sytuacji, które przezywali, i dużą ilość cytatów Matki Teresy z Kalkuty.

Lena | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Wahałam się pomiędzy "dobrą" a "bardzo dobrą" (liczba gwiazdek:)), ostatecznie pozostało na "bardzo dobra". Bez napięcia stworzenia literacko wybitnego dzieła, a jednocześnie człowiek jakoś czuje tę podróż, w przestrzeni, czasie ale także do wewnątrz siebie :). Fajne out-topiki, szczególnie o księdzu o bardzo dużym apetycie ...