Niewierna córka

Seria: Pisane przez życie
Wydawnictwo: Hachette
The Imam's Daughter
literatura faktu

W tym świecie śmierć córki jest lepsza, niż dyshonor rodziny... Hannah jest córką imama, muzułmańskiego przywódcy religijnego. Niechciana przez ojca, bita i gwałcona, żyje nadzieją, że ktoś ją w końcu ocali. Kiedy odkrywa, że rodzina planuje wysłać ją do Pakistanu w celu zawarcia zaaranżowanego małżeństwa, znajduje w sobie dość siły i odwagi, by uciec. Wybiera inną wiarę - porzucenie islamu...

W tym świecie śmierć córki jest lepsza, niż dyshonor rodziny...
Hannah jest córką imama, muzułmańskiego przywódcy religijnego. Niechciana przez ojca, bita i gwałcona, żyje nadzieją, że ktoś ją w końcu ocali. Kiedy odkrywa, że rodzina planuje wysłać ją do Pakistanu w celu zawarcia zaaranżowanego małżeństwa, znajduje w sobie dość siły i odwagi, by uciec. Wybiera inną wiarę - porzucenie islamu jest jednak największym grzechem, jakiego może dopuścić się muzułmanin. Karą jest wyrok śmierci...

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette Polska, 2012

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/ksiegarnia/literatura/p...»

sola255 | 2015-08-15
Na półkach: Literatura faktu

Zakładając ,że jest to prawdziwa historia mogę napisać tylko jedno słowo: horror! Zagubione , molestowane przez ojca dziecko , żyjące w dysfunkcyjnej muzułmańskiej rodzinie , pochodzącej z Pakistanu , a mieszkającej w Wielkiej Brytanii.
Ojciec- psychopatyczny sadysta , pedofil , terroryzujący całą rodzinę.
Matka - nawet nie wiem , jak określić matkę , która świadomie pozwala mężowi krzywdzić własne dziecko. Udaje, że problem nie istnieje .
Rodzeństwo ?
Rodzeństwo , dokładające jeszcze własną cegiełkę do strasznego życia siostry ,to dla mnie nie rodzeństwo ! Ohyda!
Nie dziwię się ,ze nazwisko autorki i dane zostały zmienione. Odejście od islamu na rzecz innej religii to już powód do utraty życia.
Mam jednak mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Mieszane , bo mam zastrzeżenia co do realności wszystkich podanych w niej wydarzeń.
Gwałty na sześcioletnim dziecku , które powtarzały się ,aż do piętnastu lat , z określeniem obfitych krwawień ( nawet co tydzień) i nigdy nie...

keys | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Trudno mi oceniać tę książkę, bo jak można ocenić coś, co wydarzyło się naprawdę.
Smutna historia dziewczynki, obiektu przemocy, która przetrwała tylko dzięki sile swojej wyobraźni.
Europa XXI wiek i takie tragedie ludzkie.
Muzułmańskie środowisko, autorytet ojca w rodzinie i społeczności, milczące cierpienia kobiet i dzieci, czyli tych najsłabszych, na których można wyładować stres, bez żadnych konsekwencji.
Lepiej żeby cierpieć w milczeniu niż sprowadzić wstyd na całą społeczność. Do tego zaklęty krąg przemocy fizycznej i psychicznej.
Ta historia pozostanie w mojej pamięci na długo.

mclola20 | 2016-09-08
Na półkach: 2016
Przeczytana: 07 września 2016

Treść tej książki wstrząsnęła mną do głębi..
Tę książkę trzeba znać.. Zapewniam- przeczytasz i nie zapomnisz.

Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 02 marca 2014

Ksiazka nie zwykle wciagajaca, momentami bardzo brutalna ale tym bardziej wstrzasajaca bo to prawdziwa historia. Ukazuje nam prawde o religii muzulmanskiej i o jej wiernych. Historia ta daje nam duzo do myslenia.
Naprawde Polecam

dominika_maria | 2014-07-24
Na półkach: 2014 rok
Przeczytana: 23 lipca 2014

Książka jest wstrząsająca. To niewiarygodne, jak po takich przeżyciach można później w miarę normalnie funkcjonować i mieć chęć i siłę do życia. Pokazuje, że niezależnie od tego, co nam się przydarza, można się podnieść i mieć normalne życie.
Trochę mnie na początku nudziło to, że ojciec jest taki zły, bracia i mama w ogóle nie reaguje, a Hannan dzieje się taka krzywda.. Ale tak przecież było. To nie do wiary, że współcześnie takie rzeczy mają miejsce. Nie do wiary, że to religia ma tak ogromny wpływ na życie niektórych muzułmanów, a są tacy, którzy jej zasady naginają do swoich potrzeb. Dowiedziałam się ciekawych rzeczy zarówno o islamie jak i o kulturze muzułmanów. Oczywiście w okrojonej wersji, ale lepsze to niż nie wiedzieć nic.
Mnie ta książka jakoś specjalnie nie porwała, no ale polecam z racji tego, że jest historią opartą na faktach.

Agatia | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

No i znów w moje ręce trafiła książka z serii "Szok". Po m.in. "Córkach hańby" przyszła kolej na "Niewierną córkę".
To historia która szokuje i sprawia, że inaczej patrzymy na świat. Momentami odkładałam tę książkę, żeby ochłonąć, bo bezmiar cierpienia autorki przewyższał wszystko to, co dotąd uważałam za ból. Podczas czytania na usta cisnęło mi się pytanie: "Jak ojciec może robić takie rzeczy własnej córce???" Molestować pięciolatkę!!! Gwałcić i znęcać się psychicznie i fizycznie "za karę" złego zachowania, a samemu odgrywać (ba! uważać się) świętą osobę! To się nie mieści w głowie.
Podziwiam Hannah Shah za siłę wewnętrzną. Za to, że się nie poddała, że potrafiła przerwać milczenie i pokazać ludziom, czym jest zamknięta kultura islamu. I że starała się wybaczyć. I umieć kochać.

Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 października 2012

"Wyobraźcie sobie, że zabawa w potwory pod schodami przeistacza się w rzeczywistość. Ojciec naprawdę jest bestią, bardziej złowrogą i przerażającą, niż może pojąć dziecięcy umysł. Twój ojciec naprawdę jest potworem, a ty jego ofiarą."

Hannah urodziła się jako muzłumanka. Jej ojciec jest imamem, czyli muzłumańskim przywódcą religijny. W jego domu panują bardzo restrykcyjne zasady. Już w wieku pięciu lat Hannah została po raz pierwszy zgwałcona przez swojego ojca, miała to być kara za bycie grzeszną, niechcianą i bezwartościową. Dziewczyna nie marzy o niczym innym jak o normalnym życiu, gdzie ojciec nie będzie katem i gwałcicielem w jednym, dlatego postanawia uciec z domu.

Kiedy sięgnęłam po tę książkę wiedziałam, że będzie to kontrowersyjna i wstrząsająca lektura, ale w czasie jej czytanie nie sądziła, że aż tak mną wstrząśnie. To co przeżywała Hannah od piątego roku życia wydaje się niewiarygodne. Aż trudno uwierzyć, że jakikolwiek rodzic może chcieć krzywdzić swoje dziecko...

Karina | 2015-07-29
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Piękna opowieść o kobiecie, a wcześniej - dziewczynce, którą wyróżniała wprost niezwykła siła charakteru. No bo jak inaczej wyjaśnić fakt, że mimo mieszkania z ojcem - tyranem i gwałcicielem w fanatycznie "wierzącej" muzułmańskiej rodzinie Hannah wyrosła na pewną siebie kobietę?

Książka obnaża okrucieństwo fanatycznych wyznawców islamu,ich brak jakiejkolwiek chęci zasymilowania się ze społeczeństwem,w którym mieszkają i które zapewnia im dach nad głową, wyżywienie.

Kolejny dowód na to, jak silne potrafią być kobiety.

Adrianna__ | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Książki z serii „Pisane przez życie” zawsze są trudne do oceny, a to wszystko ze względu na ich poważną tematyką i świadomość, że te historie miały miejsce naprawdę. Nie można czytając wmawiać sobie, że to tylko fikcja literacka, wymysł narratora. Musimy radzić sobie z faktem, że to wydarzyło się w rzeczywistości.
Historia Hannah jest bardzo okropna, okrutna i pełna bólu. Dziewczynka jest córką imama, czyli muzułmańskiego przywódcy religijnego. W islamie dziewczynki z góry są gorsze od chłopców i żadna z rodzin nie chce by te się rodziły. Hannah od samego początku swojego życia miała świadomość, że ojciec jej nie kocha, i jej nienawidzi. Do pewnego momentu z wyjątkiem milczenia i obojętnego podejścia do jej szkolnych sukcesów nie robił jej krzywdy. Jednak, gdy tylko pierwszy raz sprzeciwiła się jego woli rozpoczęło się piekło dziewczynki, która miała zaledwie kilka lat. Piekło, z którym musiała żyć, w którym musiała być i z którego sądziła, że nie ma żadnego wyjścia. Już, jako...

malwina | 2012-06-12
Na półkach: POSIADAM...ebooki
Przeczytana: 07 października 2012

nie wiem szczerze mowiac od czego zaczac...
mieszkam w kraju, gdzie pelno jest ludzi tego wyznania. to co sie od nich slyszy jest poprostu niewiarygodne. ktory Bog, ktora religia kaze w ten sposob traktowac swoich wiernych.
ktory ojciec moze robic takie rzeczy wlasnej corce, 5letniej. ktora matka by na to niezareagowala.
ludzie jest XXI wiek, a muzulmanie dalej zyja 100 lat za murzynami (tak to sie chyba mowi).
nie rozumiem ich czynow, nienawidze ehhhh... dajcie mi pistolet wystrzelam wszystkich
budujace jest jednak to ze mimo wszystko dziewczyn takiech ja Hannah moze byc wiecej. broniacych wlasnych wartosci i dozacych do celu nawet jesli maja stracic rodzine. a po co im zreszta TAKA rodzina